Hrvatsko društvo logoraša postavilo spomen ploče u Vojniću i Karlovcu

Sisačka podružnica Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora je u subotu pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Kolinde Grabar Kitarović postavila spomen ploče na mjestu na kojemu je Vojniću bio logor, te u karlovačkim predgrađima Turanj i Gornje Mekušje gdje je bila obavljena razmjena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj je bilo više od osamdeset takvih logora i mi namjeravamo postupno prikladnim spomen pločama obilježiti sva ta mjesta stradanja i mjesta velikih razmjena logoraša, kao danas u karlovačkim predgrađima Turanj i Gornje Mekušje, rekao je predsjednik te udruge Ivan Lipak prije polaganja vijenaca ispred sadašnje zgrade Suda u Vojniću, gdje je tijekom Domovinskog rata bio srpski koncentracijski logor.

Izaslanik predsjednice Republike Kolinde Grabar Kitarović, njen savjetnik za branitelje Ante Deur, rekao je da takva mjesta treba obilježiti u znak sjećanja i opomene, da se ne zaboravi da su tu tijekom Domovinskog rata 1991- 1995. godine bili zatvarani, mučeni i ubijani hrvatski branitelji i civili. Pri tom ne treba gajiti mržnju ni prema kome, već brinuti o bivšim logorašima kao skupini koja zahtjeva posebnu skrb, poštovanje i dostojanstvo, rekao je Deur.

Izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Josipa Leke zastupnik Ivo Jelušić rekao je da su mjesta poput bivšeg logora u Vojniću i razmjene zarobljenika na Turnju i u Gornjem Mekušju, mjesta dvojakih osjećaja – ponosa zbog pobjede, ali i boli zbog svih razornih posljedica Miloševićeve velikosrpske politike iz devedesetih godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Posljedice su materijalne i psihičke i snažno ih osjećamo kao društvo još i danas. Najveći razlog zbog kojeg duševne patnje zatočenika srpskih logora ne prolaze jest to, što su mnogi počinitelji zločina i danas nekažnjeni na slobodi. Intenzivno treba raditi na tome da se konačno podignu optužnice i protiv počinitelja zločina u srpskim logorima”, rekao je Jelušić.

Svojim političkim i diplomatskim kanalima Hrvatska mora, kazao je, intenzivno raditi na tome da se konačno sazna sudbina logoraša koji se nikada nisu vratili, kao i da se omogući postavljanje spomen-ploča na objekte logora, koji su postojali na tlu današnje Srbije i Republike Srpske.

“To još uvijek sputavaju srpski političari, a suradnja s njima prijeko je potrebna i zbog toga da ne bi došlo do ponovnog narušavanja međunacionalnih odnosa na tlu Hrvatske”, rekao je Jelušić i također naglasio da ne treba zaboraviti da su u srpskim logorima tijekom Domovinskog rata bili zatočeni i teško zlostavljani i građani srpske nacionalnosti, najčešće civili koji nisu podržavali Miloševićevu velikosrpsku hegemonijalnu politiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ispod danas otkrivenih spomen ploča su položili vijence i zapalili svijeće izaslanici Deur i Jelušić, predstavnici ministarstava branitelja, obrane i unutarnjih poslova, te župani i gradonačelnici Sisačko-moslavačke i Karloivačke županije te gradova Karlovac, Ogulin, Ozalj i predstavnici mnogobrojnih udruga proisteklih iz Domovinskog rata.

Logoraš Dražen Soldić je u Vojniću, ispred zgrade u kojoj je bio mučen, rekao Hini da je tu zadobio prijelom lubanje od udarca kundakom, da je potom preživio jedan ubod nožem, a mučili su ga i strujom.

Logoraš Milan Jurić je na Turnju, mjestu svoje razmjene, rekao da su se svi logoraši danas nekako rehabilitirali, ali da svi imaju posljedice, a dominantna dijagnoza je PTSP. Za one koji to negiraju i tvrde da nemaju traume od zarobljavanja i boravka u logoru rekao je, vrlo uvjereno, da “jednostavno ne govore istinu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.