Site icon narod.hr

Hrvatskog veleposlanika u Egiptu poslali u Zambiju na sud; izvor iz MVEP-a: Vrlo neobično

egiptu

Montaža: Narod.hr, izvor: Snimka zaslona, Sun FM Zambia

Na prvom ročištu na Visokom sudu u Ndoli u Zambiji, osmero hrvatskih državljana optuženih za pokušaj trgovine djecom dobilo je, kako je javio Jutarnji list, prevoditelja koji je ni manje ni više – hrvatski veleposlanik u Egiptu. Da sam veleposlanik putuje u drugu zemlju kako bi prevodio s engleskog jezika, u najmanju je ruku neobično. To nam potvrđuje i naš izvor iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naš izvor nam potvrđuje da do sada nije čuo za situaciju da veleposlanik leti u drugu državu kako bi bio sudski tumač.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Afera Zambija: Svi optuženi izjasnili se da nisu krivi; prevoditelj je hrvatski veleposlanik u Egiptu

Tim više, što se na zambijskom sudu govori engleskim jezikom koji je službeni jezik, stoga prevoditelja ne bi trebalo biti teško naći.

Zašto sada Egipat? Što je s veleposlanstvom u Južnoj Africi?

Uz to, do sada je Hrvatska slala, u Zambiju optuženoj osmorki, službenika hrvatskog veleposlanstva u Južnoj Africi. Bio je u Nadoli kasnije i sam veleposlanik hrvatski veleposlanik u Južnoj Africi Ante Cicvarić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>PR ofenziva za peglanje imidža optuženih u Zambiji i ispovijest ‘bake Ivane’; evo što je sporno

Naime, upravo je to hrvatsko veleposlanstvo, među ostalim afričkim državama, zaduženo i za Zambiju.

Veleposlanstvo u Egiptu – nije.

Sva pitanja koja su se nametnula nakon što je javnost doznala da je veleposlanik iz Egipta bio prevoditelj na sudu u Ndoli, poslali smo Ministarstvu vanjskih i europskih poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgovore ćemo objaviti kad ih primimo.

Kakvu pomoć je Hrvatska dužna pružiti optuženim Hrvatima?

No, podsjećamo na njihov raniji odgovor za Narod.hr na pitanja vezana za broj hrvatskih državljana po svijetu protiv kojih se vodi kazneni proces. Zanimalo nas je pruža li hrvatsko ministarstvo preko mreže naših veleposlanstava i konzularnih predstavništava i drugim hrvatskim državljanima koji su u mogućem sukobu sa zakonom jednaku svesrdnu pomoć kao osmorki u Zambiji.

Možda će vas zanimati

MVEP ne zna koliko je Hrvata u zatvorima po svijetu; zanimljivo je što kažu o 'miješanju u meritum'

MVEP za Narod.hr o konzularnoj pomoći: Mora biti ”bez izravnog miješanja u meritum optužnice ili utjecaja na samo vođenje postupka”

Naime, sam resorni ministar Gordan Grlić Radman još je na početku afere tvrdio da nisu krivi jer da nisu imali namjeru trgovati djecom iako se i ilegalno posvajanje smatra oblikom trgovine djecom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, kako nam je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova odgovorilo na načelno pitanje o pružanju konzularne pomoći prema bilo kojem hrvatskom državljaninu koji se nalazi u pritvoru ili zatvoru u stranoj zemlji, ispada da nipošto ne bi smjelu ulaziti u meritum optužnice ili utjecati na samo vođenje postupka.

”Jedna od temeljnih konzularnih funkcija je pružanje pomoći hrvatskim državljanima u inozemstvu, a tu spadaju i hrvatski državljani koji su u inozemstvu lišeni slobode. Pomoć i zaštita sastoje se u sprječavanju diskriminacije u postupanju prema uhićenom hrvatskom državljaninu. U tom cilju konzularni dužnosnik treba osigurati državljaninu ispunjenje osnovne formalno-pravne zaštite odnosno bitnih procesnih pretpostavki, kao što su pravo na obranu, osiguranje odvjetnika, prevoditelja, primanje i slanje pismena, pravo žalbenog postupka, nediskriminaciju u postupanju zatvorskih vlasti i slično, ali bez izravnog miješanja u meritum optužnice ili utjecaja na samo vođenje postupka”, odgovara nam Ministarstvo vanjskih i europskih poslova.

MVEP ne vodi statistiku

Pitali smo ih tada i koliko je hrvatskih državljana, osim ovih osmero uhićenih u Zambiji, u zatvorima i pritvorima diljem svijeta.

Odgovor na to pitanje MVEP nema. ”Člankom 36. Bečke konvencije o konzularnim odnosima propisano je da tijela strane države obavještavaju državu državljanstva o uhićenju njezina državljana samo ako dotični to zatraži. Stoga, ne postoji statistika o broju svih hrvatskih državljana koji se trenutno nalaze u pritvorima/zatvorima u stranim državama”, odgovaraju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko je Tomislav Bošnjak?

Ovaj iskusni hrvatski diplomat rođen je 1951. u Petrovaradinu. 30 je godina živio u iseljeništvu (Francuska, Belgija, Australija). U vrijeme Domovinskog rata obnašao je dužnost savjetnika za Bosnu i Hercegovinu hrvatskoga predsjednika Franje Tuđmana. Bio je veleposlanik u Islamskoj Republici Iranu, Kanadi, Kataru, gdje je bio prvi hrvatski veleposlanik. Veleposlanik u Egiptu je od 2017. godine.

Prošle je pak godine sudjelovao u diplomatskim nastojanjima oslobađanja Hrvata Vjekoslava Prebega kojeg je Rusija zarobila kako borca u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija  

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version