MVEP ne zna koliko je Hrvata u zatvorima po svijetu; zanimljivo je što kažu o ‘miješanju u meritum’

ministarstvo
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, MVEP

S obzirom na to da se hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP) iznimno angažiralo oko hrvatskih državljana pritvorenih u Zambiji, zanimljivo je kako uopće ne znaju broj niti vode statistiku o broju svih hrvatskih državljana koji se trenutno nalaze u pritvorima/zatvorima diljem svijeta. Još je interesantnije kako nam pojašnjavaju kako se ne smiju ‘izravno miješati u meritum optužnice’ i ‘utjecati na samo vođenje postupka’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od uhićenja osmero hrvatskih državljana u zračnoj luci u zambijskom gradu Ndola prošlo je gotovo tri mjeseca. Njihov je slučaj s nižeg prebačen na viši, a upravo se prvo ročište na tom sudu očekuje o ožujku.

U međuvremenu, od uhićenja je ova afera razotkrila niz nevjerojatnih činjenica poput one da je u zapadnim zemljama od uvođenja zabrane međudržavnog posvajanja iz DR Konga broj takvih posvajanja drastično pao, dok je u Hrvatskoj drastično rastao.

Postavilo se i pitanje nadležnosti hrvatskih sudova koji su poput javnih bilježnika tek poštambiljali navodne isprave kongoanskih sudova o posvajanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Politički kontekst afere Zambija i prejudiciranje nevinosti

S obzirom i na politički kontekst cijele afere, jer su u Zambiji optužene o osobe bliske sa strankom Možemo, a špekulira se da bi HDZ-u upravo ta stranka mogla u budućnosti tvoriti većinu, pod velikim je povećalom reakcija HDZ-ovih visokih dužnosnika oko afere Zambija.

U tom je kontekstu zanimljivo da je ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman još 5. siječnja ustvrdio: ‘‘Ti ljudi nisu sigurno krivi, ali treba utvrditi tko je drugi kriv.”

>Grlić Radman o uhićenima u Zambiji: ‘Oni nisu krivi, treba razumjeti njihovu želju za usvajanjem’

Sam HDZ-ov predsjednik Vlade Andrej Plenković 13. veljače kaže da kod optuženih u Zambiji “nije bilo nikakve namjere za trgovinom djecom”, iako je osmero hrvatskih državljana optuženo upravo zbog sumnje da su počinili to kazneno djelo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Plenković u maniri Benčić osuo paljbu po onima koji propituju aferu Zambija. Pravi se da ne vidi kaos koji mu je pred nosom
>Plenković o aferi Zambija: Dajemo svu pravnu pomoć; djeca su hrvatski državljani
>MVEP i Grlić Radman krivo tvrdili da je optužnica u Zambiji odbačena, pa objava misteriozno nestala s weba Ministarstva

Ilegalno posvajanje tretira se kao trgovina djecom

Naime, ilegalno posvajanje tretira se kao trgovina djecom bez obzira na motive posvojitelja. To nam je ranije potvrdio i predstojnik Katedre za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta u Rijeci, prof. dr. sc. Nenad Hlača kazavši: Svako se ilegalno posvajanje djece pravno tretira kao trgovina djecom.

>Prof. Hlača: Svako se ilegalno posvajanje djece pravno tretira kao trgovina djecom

Prejudiciranje nevinosti optuženih u Zambiji stoga je u najmanju ruku neobično.

MVEP za Narod.hr o konzularnoj pomoći: Mora biti ”bez izravnog miješanja u meritum optužnice ili utjecaja na samo vođenje postupka”

Naime, kako nam Ministarstvo vanjskih i europskih poslova odgovara na načelno pitanje o pružanju konzularne pomoći prema bilo kojem hrvatskom državljaninu koji se nalazi u pritvoru ili zatvoru u stranoj zemlji, ispada da nipošto ne bi smjelu ulaziti u meritum optužnice ili utjecati na samo vođenje postupka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Jedna od temeljnih konzularnih funkcija je pružanje pomoći hrvatskim državljanima u inozemstvu, a tu spadaju i hrvatski državljani koji su u inozemstvu lišeni slobode. Pomoć i zaštita sastoje se u sprječavanju diskriminacije u postupanju prema uhićenom hrvatskom državljaninu. U tom cilju konzularni dužnosnik treba osigurati državljaninu ispunjenje osnovne formalno-pravne zaštite odnosno bitnih procesnih pretpostavki, kao što su pravo na obranu, osiguranje odvjetnika, prevoditelja, primanje i slanje pismena, pravo žalbenog postupka, nediskriminaciju u postupanju zatvorskih vlasti i slično, ali bez izravnog miješanja u meritum optužnice ili utjecaja na samo vođenje postupka”, odgovara nam Ministarstvo vanjskih i europskih poslova.

>Odvjetnik Novosel za Narod.hr o obratu u Zambiji i ministru koji miješa ‘kruške i jabuke’

MVEP  ne vodi statistiku

Pitali smo ih i koliko je hrvatskih državljana, osim ovih osmero uhićenih u Zambiji, u zatvorima i pritvorima diljem svijeta.

Odgovor na to pitanje MVEP nema. ”Člankom 36. Bečke konvencije o konzularnim odnosima propisano je da tijela strane države obavještavaju državu državljanstva o uhićenju njezina državljana samo ako dotični to zatraži. Stoga, ne postoji statistika o broju svih hrvatskih državljana koji se trenutno nalaze u pritvorima/zatvorima u stranim državama”, odgovaraju.

To nas toliko ne čudi jer država ne vodi niti statistiku međudržavnih posvojenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija  

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.