Sandra Benčić, nekadašnja ‘kandidatkinja za premijerku’, u kampanji ovih lokalnih izbora provlači iste teze koje je njezina stranačka kolegica Ivana Kekin provlačila kroz kampanju za predsjedničke izbore. Riječ je o tvrdnjama da Mariju Selak Raspudić financiraju isti donatori kako i Željku Markić. Hvale se kako Možemo dobiva male donacije građana, no ne spominju silne ‘donacije’ javnog novca građana Zagreba koji se slijeva u udruge u kojima sjede članovi Možemo, lokalni vijećnici i simpatizeri stranke. Koliko je članova tih udruga među ‘malim donatorima’ Možemo?!
Perjanice stranke Možemo, koja javnim novcem građana Zagreba financira udruge u kojima sjede njihovi članovi, vijećnici ili simpatizeri, iste floskule provlače kroz dvije kampanje.
U kampanji za predsjedničke izbore Ivana Kekin je svojoj protukandidatkinji Mariji Selak Raspudić rekla: “Među vašim donatorima su i donatori Željke Markić”.
> Tomašević udruzi u kojoj su radili Benčić i Bosanac uplatio 3150 eura za moderiranje tribina
Benčić proziva oko donacija
Slične optužbe je ovog tjedna izrekla i Sandra Benčić.
Ustvrdila je da se svatko može kandidirati i svašta reći, ali Selak Raspudić ne može reći da je neovisna i ne može reći da je kandidatkinja koja će svoju kampanju financirati ”malim donacijama”.
Upitala ju je ”je li za nju mala donacija hercegovačkog tajkuna od deset tisuća eura, koliko joj je donirao u predsjedničkoj kampanji i jesu li mali donatori ljudi koji inače obilato financiraju Željku Markić, a obilato su financirali i nju u predsjedničkoj kampanji, sa sedam tisuća eura”.
Političke igre
Ove prežvakane insinuacije o ljudima koji su viđeni na donatorskoj večeri udruge U ime obitelji na čijem je čelu Markić i koji su se našli i na listi donatora Marije Selak Raspudić u predsjedničkoj kampanji, očito služe za niske političke interese stranke Možemo koja Selak Raspudić, povezujući ju neutemeljeno sa Željkom Markić, želi izbiti potencijalne glasove s lijevog političkog spektra.
Benčić i Kekin hvale se pak velikim brojem svojih donatora čije su donacije iznosom vrlo niske, a pritom zaboravljaju da iz gradskog proračuna milijunima eura hrane svoje članove, simpatizere i vijećnike u udrugama.
Koliko je među članovima tih udruga i tzv. ‘malih donatora’ možemo, pitanje je za nadležne institucije.
> Pravobraniteljica u svom izvješću brani prosvjednike protiv krunice, Radu Borić i Tomaševića
Milijuni za udruge
Činjenica je da gradonačelnik Tomislav Tomašević putem natječaja dodjeljuje milijune eura mnogim udrugama civilnog društva koje su povezane s Možemo.
U tim udrugama sjede članovi stranke ili njihovi simpatizeri i glasači. Iz pojedinih udruga potekli su, kao što je Narod.hr ranije pisao, i istaknuti članovi stranke, primjerice Sandra Benčić iz Centra za mirovne studije (CMS) ili Gordan Bosanac iz LGBT udruge Domino, koji je ujedno je radio i u CMS-u. I sam gradonačelnik potekao je iz civilnog društva, konkretno iz udruge Zelena akcija. Bio je i čelnik udruge Institut za političku ekologiju.
Možda će vas zanimati
Donosimo popis udruga bliskih Možemo kojima je Tomašević 2024. dao više od 3 milijuna eura
Ukupno, to je minimalno 2 608 826 eura i 48 centi za udruge, tvrtke i organizacije u kojima su članovi stranke Možemo, te njihovi simpatizeri i glasači koji su im javno izrazili podršku.
>Udruzi Kulturtreger povezanoj s Možemo Tomašević dao preko 120 tisuća eura; novac stiže i od države
Koje su udruge dobile novac u 2024.?
Navest ćemo samo neke udruge povezane s Možemo i iznos koji su samo u 2024. dobile iz gradskog proračuna.
Autonomni kulturni centar – Attack! – 134 180,99 eura
Centar za mirovne studije – 44 100 eura
Centar za ženske studije – 74 200 eura
Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću – 17 942 eura
Domino – 235 100 eura
Hulahop d.o.o. – 157 000 eura
Kontejner – Biro suvremene umjetničke prakse – 184 850 eura
Kulturtreger – 155 196 eura
Kurziv – Platforma za pitanja kulture, medija i društva – 80 103 eura
Multimedijalni institut – 163 300 eura
Operacija Grad – 55 000 eura
Prostor rodne i medijske kulture K-zona (portal Vox Feminae) – 65 650 eura
Udruga Što kako i za koga (WHW) – 124 300 eura
Udruženje za razvoj kulture (Klub Močvara) – 135 135 eura
Umjetnost za grad – 12 000 eura
Vestigium – 53 737 eura
Zagreb Pride – 27 400 eura
Zelena akcija – 7775,23 eura
Ukupno, to je minimalno 3.120.419 eura i 12 centi za udruge, tvrtke i organizacije u kojima su članovi stranke Možemo, te njihovi simpatizeri i glasači koji su im javno izrazili podršku.
Svi navedeni subjekti ujedno i dijele iste vrijednosti i ideologiju sa strankom Možemo. To su LGBT i rodna ideologija, odrast, ekstremno lijeve politike, “antifašizam” i “antikapitalizam”.
> Javni novac za privatne interese: Tomašević u 2025. povećao davanja udrugama
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.