Iako je optužnica protiv osmero Hrvata uhićenih u Zambiji povučena, a ne odbačena, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova u utorak je na svojim internetskim stranicama i dalje držalo priopćenje s krivom informacijom. To je u svojoj izjavi govorio i ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman. Riječ je o potpuno krivoj informaciji, a to je potvrdila i sama odvjetnica koju je angažirala obitelj osobe uhićene u Zambiji. Priopćenje je u međuvremenu misteriozno nestalo sa stranica Ministarstva.
U trenutku pisanja ovog teksta u utorak poslijepodne, priopćenje je nestalo s naslovne stranice Ministarstva vanjskih i europskih poslova, no na vrijeme smo napravili snimku zaslona. Kako je izgledalo priopćenje koje je nestalo možete pogledati ovdje.
Priopćenje na stranicama Vlade RH i dalje je stajalo s naslovom: ”Grlić Radman: Odbačena optužnica protiv Hrvata u Zambiji”.
Jučer je sa službene elektroničke adrese Ministarstva vanjskih i europskih poslova stiglo na medijske redakcije i priopćenje s krivom informacijom da je “optužnica odbačena”.
Kako što je Narod.hr još u ponedjeljak izvijestio, Zambija je podnijela zahtjev da se predmet obustavi prema odjeljku 88 (a) Zakona o kaznenom postupku, poglavlje 87 Zakona Zambije, koji kaže:
>Što stoji u članku Zakona na temelju kojeg je Zambija zatražila obustavu postupka protiv osmero Hrvata?
”U svakom suđenju pred nižim sudom, svaki državni odvjetnik može, uz suglasnost suda ili po uputama ravnatelja državnog odvjetništva, u svakom slučaju prije izricanja presude, odustati od gonjenja bilo koje osobe; i nakon takvog povlačenja (a) ako je to napravljeno prije nego što je optužena osoba pozvana da iznese svoju obranu, ona će biti otpuštena, ali takvo otpuštanje optužene osobe neće moći biti zapreka kasnijim postupcima protiv nje zbog iste činjenice”.
Sandra Marković, zagrebačka odvjetnica koju je angažirala obitelj jedne od osobe iz ovog slučaja, za Jutarnji list je također potvrdila da je riječ o povlačenju, ne o odbacivanju optužnice. Nakon što je u utorak prilikom odlaska iz Zambije osmero Hrvata opet uhićeno, kazala je: “Nemamo nikakvih pouzdanih informacija, još uvijek nisam dobila nikakav dokument iz kojeg bih mogla pouzdano znati temeljem čega su jučer pušteni, temeljem čega im je naloženo da u roku od 48 sati napuste zemlju i temeljem čega su danas ponovno zadržani. Ono što znamo jest da je optužnica jučer povučena, a ne odbačena, što je omogućilo ovakav scenarij koji se danas odigrao, odnosno njihovo ponovno pritvaranje.”
>Udruga Noah Kraljevića sudjelovala u izradi Pravilnika za utvrđivanje uvjeta za promjenu spola
> Prof. Hrabar o aferi Zambija: Sud u Zlataru nije smio izdati odluke za uhićene parove, ako im tamo nije prebivalište
> Afera Zambija: Koje ključne informacije do sada znamo?
> Šef Vrhovnog suda Dobronić prvo pomiješao dva Konga pa poručio: Hrvatski sudovi samo su potvrdili odluku o posvajanju suda DR Kongo
To očito ne zna, u ovaj slučaj iznimno angažirano Ministarstvo vanjskih i europskih poslova koje je na svojim stranicama od ponedjeljka držalo priopćenje s naslovom ”Odbačena optužnica protiv Hrvata u Zambiji”.
U priopćenju se citira izjava ministra Gordana Grlića Radmana koji je u ponedjeljak kazao: “Danas je sud odbacio optužnicu protiv hrvatskih državljana koji moraju u roku od 48 sati napustiti Zambiju”.
Pravni instrument povlačenja optužnice poznaje i hrvatski Zakon o kaznenom postupku (članak 365). I u hrvatskom zakonodavstvu povlačenje optužnice nipošto ne znači i odbačaj optužnice.
Tijekom cijelog sudskog procesa hrvatska je diplomacija pružala svu moguću podršku osumnjičenim parovima unatoč teškim optužbama i unatoč činjenici da je među njima i transrodni/homoseksualni par koji ne posjeduje pravo na posvajanje djece ni po hrvatskim ni po zambijskim zakonima.
Grlić Radman za vrijeme postupka: “Oni nisu krivi, treba razumjeti njihovu želju za usvajanjem”
U obrani četiri para posebno je bio aktivan ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman koji je početkom veljače ustvrdio, prejudicirajući sudsku odluku: “Naša su očekivanja da te ljude puste i da se brane sa slobode. Ti ljudi nisu sigurno krivi, ali treba utvrditi tko je drugi kriv”.
“Mi smo svi – Vlada, nekoliko ministarstava… uključeni i u interesu nam je rješavanje ovog pitanja koje, zapravo, nema veze s Vladom. Treba razumjeti i onu prirodnu želju bračnih parova za usvajanjem djece, a je li pravni put poštovan ili ne – to treba utvrditi”, ocijenio je tada Grlić Radman.
Grlić Radman nakon obustave postupka: “Nismo uspjeli doći do djece. Imaju hrvatske isprave”
Nakon što je sudac obustavio proces protiv četiri para iz Hrvatske i naredio im da u roku od 48 sata napuste Zambiju, ministar vanjskih poslova je brzo sazvao konferenciju za medije gdje je samo iz njemu znanih razloga objavio da RH djecu smatra svojim državljanima te da će im pomoći.
Grlić Radman je to izjavio iako ni parovi iz Hrvatske, ni hrvatska diplomacija nisu dobili dozvolu za kontaktiranje s djecom koju ne smatraju posvojenom.
“Djeca su hrvatski državljani i imaju hrvatske dokumente i naš je idući korak pronaći ih i zaštititi ih”, rekao je ministar Gordan Grlić Radman na pitanje o tome kako će se i hoće li se Ministarstvo vanjskih poslova pobrinuti za djecu koju je osam Hrvata posvojilo u DR Kongu”, nakon što je na zahtjev državnog tužitelja u Zambiji obustavljen sudski proces protiv hrvatskih državljana.
Napomenuo je kako činjenica da još nisu stupili u kontakt s djecom pokazuje da nije sve riješeno još. “Naš je kolega tražio da posjeti djecu, no u Zambiji ne možemo to vlastima narediti. Molili smo ih da se to dopusti, no to još nije bio slučaj”, nastavio je Grlić Radman na konferenciji za medije.
Na pitanje novinara kako komentira da je sudac rekao da to nije oslobađajuća presuda nego prekid postupka naglasio je kako su Hrvati “pritvoreni pod određenim optužbama. U meritum stvari nismo ulazili niti smijemo ulaziti”.
Obustava sudskog procesa
Podsjetimo, Zambija je na ročištu u ponedjeljak putem državnog tužitelja Mahapea Libakenia zatražila obustavu postupka protiv osmero Hrvata. Sudac Dominic Makalicha, koji je odobrio zahtjev naglasio je da obustava nije oslobađajuća presuda.
Posljednje ročište u ovom postupku trebalo se održati u zambijskom gradu Ndoli 23. siječnja, no odgođeno je zbog odsutnosti suca. U suđenju za četiri hrvatska bračna para optužena za trgovinu djecom, prema posljednjim informacijama, tužiteljstvo je pripremilo čak šest novih svjedoka, među kojima je trebala biti i majka jednog djeteta iz DR Konga.
Tekst se nastavlja ispod oglasa