Premijer Andrej Plenković u ponedjeljak je komentirao aferu Zambija nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a. Plenković rijetko progovara o ovom slučaju što neki tumače političkim oportunizmom u odnosu na stranku Možemo čiji je transrodni vijećnik Noah Kraljević protagonist ove afere i moguću suradnju te ekstremno lijeve stranke s HDZ-om. Plenković je opet istaknuo da se Hrvatska brine o svojim državljanima te da “cijeli proces treba rasvijetliti”.
„Tu je stvar vrlo jasna. Hrvatska država brine o svojim državljanima. Imali smo sve ovo vrijeme prisutnog konzularnog službenika koji je iz veleposlanstva u Pretoriji. Boravio je i u Ndoli i naš veleposlanik koji je akreditiran za Zambiju. U kontaktu je s odvjetnicima i s vlastima Zambije. Aktivnosti se provode i ovdje na razini ministarstva vanjskih poslova, pravosuđa. Prema tome svu pravnu pomoć koju možemo dati našim državljanima, a to uključuje konzularnu zaštitu, nastavit ćemo davati“, kazao je Plenković.
O djeci koju su parovi trebali posvojiti, kazao je novinarima da zna koliko i oni, odnosno da ne zna gdje se ta djeca nalaze.
„Oni su po aktima koji su predočenim hrvatskim sudovima, nakon toga upravnim odlukama nadležnog ministarstva, hrvatski državljani“, dodao je Plenković.
>Nova sutkinja odobrila jamčevinu: Hrvati u Zambiji branit će se sa slobode
Na upit treba li se razmotriti činjenica da su Hrvatima dostavljena djeca iz Konga koju oni nisu vidjeli prije, a ta djeca su hrvatski državljani Plenković ističe da se moraju razmotriti dvije stvari.
>Afera Zambija: Peternel u Otvorenom pita zašto Hrvati nisu išli po djecu u Kongo; Benčić ga napala da je ‘druker’
>MVEP i Grlić Radman krivo tvrdili da je optužnica u Zambiji odbačena, pa objava misteriozno nestala s weba ministarstva
„Jedna je pružiti svu moguću pomoć, pravnu i konzularnu zaštitu našim državljanima, a drugo rasvijetliti cijeli taj proces, kako do njega dolazi i posljedice, kako se sve to skupa odvija“, ističe premijer.
Kazao je da u optužnicama nema nikakvih promjena, odnosno da se terete za isto djelo, te da tek treba identificirati zašto se ponovno pokrenuo postupak.