Afera Zambija: Svi optuženi izjasnili se da nisu krivi; prevoditelj je hrvatski veleposlanik u Egiptu

ndoli dokaza
Montaža: Narod.hr, izvor: Snimka zaslona

U ponedjeljak je održano prvo ročište na Visokom sudu u Nadoli u Zambiji na suđenju osmero hrvatskih državljana koji su u prosincu prošle godine uhićeni zbog pokušaja trgovanja djecom.  Nakon izjašnjavanja o krivnji, zakazana su tri nova ročišta 17.,18. i 19. svibnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jutarnji list javlja kako su četiri hrvatska para došla na sud u Ndoli. Na sud je stigla i viša imigracijska službenica Gloria Sondoyi Sakulenga, koja je optužena skupa sa Hrvatima da je sudjelovala u pokušaju trgovine djecom. Uz Hrvate su se u optužnici našli i Steven Mulija, 43-godišnji turistički djelatnik iz Konga s prebivalištem u Lusaki kojeg su tamošnje vlasti uhitile i pritvorile zbog optužbi da je bio glavni u operaciji posvojenja kongoanske djece za četiri hrvatska para.

Svih 10 optuženih izjasnili su se da nisu krivi. Odvjetnik optuženih zatražio prevoditelja, što mu je sud i odobrio. Dobili su hrvatskog prevoditelja – riječ je o Tomislavu Bošnjaku, veleposlaniku RH u Egiptu.

Državni odvjetnik traži da se spoji optužnica za Stevena Muliju, službenika za ugostiteljstvo iz Demokratske Republike Kongo, s optuženim Hrvatima i imigracijskom službenicom. Mulija je optužen kao mozak operacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Pernar objavio dokument: Tužiteljstvo u Zambiji prihvatilo ga kao svjedoka protiv osmorke

Suđenje Hrvatima je s nižeg prebačeno na Visoki sud i vodi ga sutkinja Yvonne Chembe. Ivan Pernar, bivši saborski zastupnik Živog zida, koji već neko vrijeme boravi u Zambiji bit će svjedok Državnog tužiteljstva Zambije u ovom postupku.

Uz Hrvate su se u optužnici našli i Steven Mulija, 43-godišnji turistički djelatnik iz Konga s prebivalištem u Lusaki kojeg su tamošnje vlasti uhitile i pritvorile zbog optužbi da je bio glavni u operaciji posvojenja kongoanske djece za četiri hrvatska para.

>Afera Zambija: Kongoanac koji je naknadno uhićen bio je glavni u operaciji dovođenja djece

Njega se optužuje da upravo on stoji iza, kako oni smatraju, pokušaja trgovine djecom. Njegov je slučaj na nižem sudu, a o krivnji se izjašnjavao pred glavnim sucem iz Ndole Dominicom Makalichijem, koji je u prvom postupku Hrvate pustio na slobodu, prekinuo suđenje i naredio njihovu deportaciju. No, prilikom izlaska iz zemlje ponovno su uhićeni na istom aerodromu i vraćeni u pritvor za ista kaznena djela koja im se stavljaju na teret.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Afera Zambija: Ministarstvo krenulo u izmjenu zakona; izdano i niz preporuka; doznajemo detalje

Podsjetimo, četiri para iz Hrvatske koja su u sudskim postupcima u DR Kongu posvojila četvero djece u dobi od jedne do tri godine te kojima su hrvatski sudovi potvrdili odluke o posvojenju, a MUP izdao hrvatske dokumente za djecu, uhićena su 7. prosinca prošle godine u zračnoj luci u Ndoli kad su s djecom namjeravala napustiti Zambiju.

>PR ofenziva za peglanje imidža optuženih u Zambiji i ispovijest ‘bake Ivane’; evo što je sporno

Proveli su u zambijskom zatvoru gotovo sedam tjedana, do 23. siječnja, kad su pušteni da se brane sa slobode. Činilo se da će se napokon moći vratiti kući kad je sudac na ročištu 6. veljače odlučio prekinuti suđenje te naložio da Hrvati u narednih 48 sati napuste Zambiju. No, već sljedeći dan parovi su uhićeni u istoj zračnoj luci i ponovno pritvoreni, javlja Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.