Afera Zambija: Ministarstvo krenulo u izmjenu zakona; izdano i niz preporuka; doznajemo detalje

zambija
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, Sun FM Zambia, snimka zaslona

Ministarstvo pravosuđa i uprave krenulo je u izmjene zakona nakon afere Zambija. U javnu raspravu su zadnjeg dana u ožujku pustili Prijedlog Zakona o dopuni zakona o međunarodnom privatnom pravu. Otkrili su i koje su smjernice oko međudržavnog posvajanja dane nizu uključenih institucija. Među preporukama je i upoznavanje mogućih posvojitelja da je posvajanje djece iz zemalja koje nisu potpisnice Haške konvencije – njihova osobna odgovornost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Afera Zambija ogolila je mnoge zakonske rupe kada je riječ o međudržavnom posvajanju. Posebice o posvajanju iz zemalja koje nisu, kao što je to DR Kongo, potpisnice Haške konvencije koja regulira takva posvajanja.

Prije svega tu je pitanje legalnosti sudskih odluka o posvajanju u tim zemljama koje su hrvatski sudovi, poput kakvih javnih bilježnika, ovjeravali bez ulaženja u meritum, te činjenice da u Hrvatskoj u slučaju posvajanja djece iz stranih zemalja, centri za socijalni rad nisu bili dužni šest mjeseci provjeravati adaptaciju djeteta u novoj obitelji kao što je to slučaj s domaćim posvajanjem.

>Nova retorika vladajućih: Gdje su nestali ‘razgovori na najvišim razinama’ oko uhićenih u Zambiji?!

Tu je i činjenica da dva od četiri para optužena u Zambiji za trgovanjem ljudima nisu bila upisana u Registar potencijalnih posvojitelja što će se također promijeniti.

Možda će vas zanimati

Borba za istinu o podrijetlu: Ovo su priče ilegalno posvojene djece u zapadne zemlje; podižu tužbe i traže svoja prava

Ujedinjeni narodi u rujnu prošle godine objavili su Zajedničku izjavu o ilegalnim međudržavnim posvojenjima,a njihovu izjavu pozdravila je udruga Glasovi međudržavnih posvojenika (ICAV) koja se zalaže za prava posvojene djece u međudržavnim posvojenjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo pravosuđa i uprave u javnu je raspravu u koju se možete i sami uključiti, poslalo prijedlog izmjena tog zakona dodajući jedan članak. Riječ je o zakonu koji regulira privatno-pravna pitanja kada su u pitanju odluke stranih sudova.

Dodaje se jedan članak u zakon

Tako se prema Prijedlogu, u Zakonu o međunarodnom privatnom pravu iza članka 71. dodaje članak 71.a koji glasi:

(a) Strana sudska odluka o posvojenju djeteta iz trećih zemalja koje nisu potpisnice međunarodne konvencije koja uređuje pitanje međunarodnog posvojenja priznat će se ako je podnositelj prijedloga, uz dokaz iz članka 67. stavka 1. ovog Zakona, podnio i dokaz o legalizaciji te odluke sukladno zakonu kojim se uređuje legalizacija isprava u međunarodnom prometu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(b) U postupku iz stavka 1. ovoga članka sud Republike Hrvatske će od ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi zatražiti podatak da je posvojitelj upisan u Registar potencijalnih posvojitelja u Republici Hrvatskoj, ako je posvojitelj u trenutku zasnivanja posvojenja bio obvezan upisati se u Registar potencijalnih posvojitelja u Republici Hrvatskoj.

>Prof. Hlača: Svako se ilegalno posvajanje djece pravno tretira kao trgovina djecom

(c) Sud Republike Hrvatske dužan je pravomoćnu sudsku odluku o priznanju strane sudske odluke iz stavka 1. ovoga članka dostaviti na znanje ministarstvu nadležnom za poslove socijalne skrbi i Hrvatskom zavodu za socijalni rad, radi upisa u Registar posvojenja i praćenja prilagodbe djeteta u posvojiteljskoj obitelji sukladno zakonu kojim se uređuju obiteljski odnosi .“.

Možda će vas zanimati

Analizirali smo kongoanski obiteljski zakon: Što je sve sporno kod poznatih slučajeva posvajanja iz Hrvatske

Za vas smo izdvojili dijelove kongoanskog obiteljskog zakona koji se očito izigran kada je riječ o nekim slučajevima posvajanja

Tražit će se dokaz o legalizaciji strane sudske odluke o posvojenju djeteta

”Ovom se odredbom uređuju dodatne pretpostavke za priznanje strane sudske odluke o posvojenju djeteta čime se želi dodatno osnažiti zaštita najboljeg interesa djeteta. Odredba regulira da će se tražiti dokaz o legalizaciji strane sudske odluke o posvojenju djeteta čime će se dodatno urediti područje međudržavnog posvojenja djece iz trećih država. Također odredbom se regulira praćenje prilagode djeteta u posvojiteljskoj obitelji čime se dodatno štiti najbolji interes djeteta”, navodi se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Dobronić iznio izvješće o stanju sudbene vlasti; govorio i o aferi Zambija: Pitanje je hoćemo li ikad otkriti pravu istinu

Ministarstvo pravosuđa i uprave tvrdi da će se usvajanjem dopuna zakona povećati pravna sigurnost kod međunarodnih posvojenja budući da će se tražiti dokaz o legalizaciji strane sudske odluke o posvojenju djeteta.

>Doneseni zaključci saborskog Odbora o aferi Zambija: Posvajanja iz ovih zemalja žurno zabraniti!

Upis u registar posvojitelja

Odredbom će se regulirati da je posvojitelj upisan u Registar potencijalnih posvojitelja u Republici Hrvatskoj, ako je posvojitelj u trenutku zasnivanja posvojenja bio obvezan upisati se u Registar potencijalnih posvojitelja u Republici Hrvatskoj što će također povećati stupanj zaštite djece koja se posvajaju”, navodi Ministarstvo pravosuđa i uprave.

Preporuke Hrvatskom zavodu za socijalni rad

U javnoj raspravi u poglavlju “Ocjena stanja” ministarstvo navodi i da je “slijedom Preporuke Vrhovnog suda Republike Hrvatske od 5. siječnja 2023. Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike dalo preporuku Hrvatskom zavodu za socijalni rad za postupanje u postupcima davanja mišljenja o podobnosti i prikladnosti za posvojenje u skladu s Obiteljskim zakonom”.

>Prof. Hrabar za Narod.hr o Dobronićevim tvrdnjama o aferi Zambija: Ne bih sa sigurnošću govorila da su djeca hrvatski državljani

”Osobna odgovornost”

Dana je preporuka Hrvatskom zavodu za socijalni rad da u postupku procjene podobnosti i prikladnosti za posvojenje djeteta ispita interes potencijalnih posvojitelja za međudržavnim posvojenjem i da potencijalne posvojitelje upozna kako je odluka o posvajanju djece iz tzv. trećih država, država koje nisu ugovornice Konvencije o zaštiti djece i suradnji u vezi s međudržavnim posvojenjem – njihova osobna odgovornost i kako se preporučuje da se prethodno u potpunosti informiraju o propisima te zemlje u području posvojenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Kako se ministarstva loptaju s djecom posvojenom iz Konga; pogledajte što nam odgovaraju

Dana je i preporuka Hrvatskom zavodu za socijalni rad da kada zaprimi obavijest suda o priznanju strane sudske odluke o međudržavnom posvojenju djece postupi sukladno članku 216. stavku 1. Obiteljskog zakona te da ponudi i pruži djetetu i posvojitelju savjetodavnu pomoć nakon zasnivanja posvojenja.

Također, u skladu s navedenom Preporukom Vrhovnog suda Republike Hrvatske Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike će na zahtjev suda u postupcima priznanja stranih sudskih o posvojenju provjeravati podatke jesu li predlagatelji upisani u Registru potencijalnih posvojitelja te o tome dostavljati obavijest sudu.

*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija  

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.