Objavljene su detaljne upute za škole, to jest, tko će morati u samoizolaciju ako se zarazi jedan učenik u razredu.
Nove upute koje je objavio Hrvatski zavod za javno zdravstvo u subotu trebale bi pomoći da ipak cijeli razred ne ode u samoizolaciju ako se zarazi jedan od učenika.
Postupak je sljedeći – škola zaprima informaciju od nadležnog zavoda ili roditelja o pozitivnom učeniku. Zatim se vrijeme zaraznosti računa 48 sati prije početka simptoma ili 48 sati prije uzimanja brisa.
Tko sve mora u samoizolaciju?
U samoizolaciju ne treba cijeli razred već – učenici koji su sjedili u istoj klupi i unutar polumjera od dva metra, oni koji su putovali zajedno više od 15 minuta na način da su bili blizu jedno drugome. Zatim učenici koji su više vremena razgovarali međusobno u zatvorenom prostoru u trajanju duljem od školskog odmora te učenici koji su ostvarili direktan fizički kontakt sa zaraženim učenikom.
Kada se radi o učenicima od 5. do 8. razreda koji nisu nosili masku u učionici i nisu sjedili na međusobnoj udaljenosti od najmanje 1,5 metar, odnosno o srednjoškolskim učenicima koji nisu nosili masku u učionici i nisu sjedili na međusobnoj udaljenosti od najmanje dva metra, škola ima obavezu sve učenike iz razrednog odjela koji su bili prisutni na nastavi staviti na popis, prenosi Dnevnik.hr.
Tko ne treba u samoizolaciju unatoč kontaktu?
Samoizolaciji ne podliježu cijepljeni učenici (14 dana do devet mjeseci nakon završetka cijepljenja), učenici koji su preboljeli COVID-19 unazad devet mjeseci, kao i učenici koji su preboljeli i primili jednu dozu cjepiva u osam mjeseci od početka bolesti i to devet mjeseci od primitka cjepiva, pa ih škola ne stavlja na popis.
U iznimnim situacijama kada škola ne uspije pripremiti popis učenika isti dan kada zaprimi informaciju o pozitivnom učeniku, sljedeći radni dan cijeli razredni odjel može ostati na nastavi na daljinu o čemu roditelje obavještava škola.
Kod pojave bolesti još jednog ili više učenika iz istog razrednog odjeljenja, za koje se procjeni da je posljedica kontakta s ranije oboljelim učenikom, cijelom razrednom odjeljenju određuje se samoizolaciju (svima koji su bili prisutni u učionici na nastavi za vrijeme zaraznosti), do dobivanja nalaza testiranja djeteta. Djelatnici/učitelji također u tom slučaju mogu podlijeći karanteni ako se procjenjuje da su zbog načina održavanja nastave bili izloženi bliskom kontaktu s učenicima.
> Stipić: ‘Podržavam pravila kojima je cilja održavanje klasične nastave’
Podsjećamo, u petak je ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak na sjednici Nacionalnog stožera objavio da je od početka školske godine zabilježen porast broja zaraženih učenika pa je sada najviše zaraženih između 10 i 19 godina. Do sada su pravila za samoizolaciju bila da kada bi se pojavio i samo jedan učenik u razredu koji je bio pozitivan, cijeli je razred išao u samoizolaciju.
Progovorio je i o obolijevanju djece. ‘U posljednja 24 sata imamo 1291 novooboljelih, od čega je 260 djece školske dobi, što je oko 20 posto. U posljednjih nekoliko mjeseci prosječna dob novooboljelih bila je 30-40 godina, a sada je 10-19 godina. Trenutno imamo 2038 osoba od sedam do 18 godina koje su oboljele, to je školska dob, i 10.439 njih u samoizolaciji’, kazao je jučer.
‘U samoizolaciju će ići samo učenici koji su sjedili u istoj klupi unutar metra i oni koji su putovali dulje od 15 minuta tako da su sjedili blizu ili stajali pokraj učenika koji je obolio’, najavio je Capak.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/dnevnik.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.