Srijeda, 5 veljače, 2025
2.2 C
Zagreb
Pratite nas:

HZZO u kontroli: ‘Svaki treći Hrvat neopravdano koristi bolovanje’

Podijeli

Podijeli

Svaki treći Hrvat koji je ove godine bio na bolovanju, “privremenu nesposobnost za rad” koristio je neopravdano. Zaključili su tako kontrolori Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO), koji su u razdoblju od siječnja do ožujka pregledali 9.532 osiguranika te utvrdili “prestanak medicinskih indikacija” za korištenje bolovanja u 2.965 slučaja, odnosno u njih 31 posto. Potaknuti podatkom da je lani dnevno na bolovanju bilo 69 tisuća ljudi u Hrvatskoj, HZZO su pitali i u kojim slučajevima njihovi kontrolori uopće izlaze “na teren” te na temelju čega zaključuju da bi se netko ipak trebao vratiti na posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“HZZO kontrole privremene nesposobnosti za rad obavlja kontinuirano, i to kao redovne/planirane ili kao izvanredne kontrole, posebno na zahtjev poslodavaca ili ovlaštenog radnika HZZO-a, ili u drugim slučajevima potrebe za provjerom privremene nesposobnosti za rad – kažu nam u HZZO-u pa dodaju kako početak i duljinu trajanja privremene nesposobnosti za rad utvrđuju izabrani doktori osiguranika, sukladno svojim stručno-medicinskim kompetencijama te u skladu sa svojim ovlastima koje su utvrđene odredbama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju. Kontrolori HZZO-a tu su kako bi preispitali i utvrdili “prestanak medicinskih indikacija za daljnje korištenje privremene nesposobnosti za rad po određenoj dijagnozi bolesti”, piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A što se, zapravo, samom kontrolom mora utvrditi?

Sve se radi, govore u HZZO-u, prema Pravilniku o kontroli privremene nesposobnosti za rad. “Prema odredbi članka 5. toga Pravilnika kontrolom se utvrđuje je li postojala medicinska indikacija za korištenje privremene nesposobnosti, postoji li medicinska indikacija za daljnje korištenje privremene nesposobnosti osiguranika u odnosu na dan provedene kontrole privremene nesposobnosti, jesu li ispunjeni uvjeti za prestanak korištenja privremene nesposobnosti osiguranika te je li ispravno utvrđena promjena šifre dijagnoze bolesti za vrijeme trajanja privremene nesposobnosti osiguranika – objašnjavaju u HZZO-u.

“HZZO je u razdoblju siječanj – ožujak 2023. od poslodavaca zaprimio 1.793 zahtjeva za kontrolu. U trenutku provođenja kontrole bilo je zaključeno 727 privremenih nesposobnosti za rad, dok su kontrolori HZZO-a pri ugovornim subjektima HZZO-a proveli ukupno 1.403 kontrola privremene nesposobnosti za rad na zahtjev poslodavca i pritom pregledali 1.066 osiguranika te utvrdili prestanak medicinskih indikacija za korištenje privremene nesposobnosti za rad u 260 slučajeva ili 24 posto – kažu u HZZO-u pa dodaju i da su, nakon kontrole, o rezultatima izvijestili poslodavce, “ne navodeći pritom medicinske ili druge podatke koji bi mogli predstavljati povredu profesionalne ili poslovne tajne”. A izrekli su kontrolori i ugovorne mjere, u 50 ordinacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Od toga; 41 opomena, pet opomena s novčanom kaznom, tri opomene uz naplatu štete i jedna opomena uz naplatu štete i novčanu kaznu – kažu u HZZO-u, pa dodaju da, osim navedenih, izreći još mogu i opomenu pred raskid ugovora s novčanom kaznom, opomenu pred raskid ugovora s naplatom štete i novčanom kaznom te raskid ugovora. Iako su kontrolori nedavnim izmjenama zakona dobili veće ovlasti pa u “inspekciju” mogu i kod pacijenta doma, to se ne radi, a najčešći razlozi za bolovanje jesu ozljede lokomotornog sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/vecernji.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci