Ignasi Grau: roditelji igraju možda najvažniju ulogu u ostvarenju prava na obrazovanje

Povodom međunarodne konferencije “Obitelj: ključ demografskog i ekonomskog oporavka”, koja će se održati u Zagrebu od 22. do 23. listopada 2015. godine, razgovarali smo s g. Ignasijem Grauom koji radi kao istraživač i predstavnik švicarske nevladine organizacije OIDEL u Ujedinjenim narodima i drugim međunarodnim institucijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr: G. Grau, molim Vas, recite nam nešto o OIDEL-u, njegovom osnutku i misiji.

Ignasi Grau: OIDEL je švicarska neprofitna, nevladina organizacija sa statusom savjetnika Ujedinjenih naroda, UNESCO-a i Vijeća Europe. Osnovni cilj OIDEL-a je promicanje prava na obrazovanje kao temeljnog ljudskog prava. OIDEL, kao i većina međunarodnih konvencija o ljudskim pravima, smatra da takvo pravo ne može postojati bez pogodnosti koje pruža država i zaštite sloboda pojedinca. U svjetlu toga, djelovanje OIDEL-a ponajprije je zasnovano na članku 26. Opće deklaracije o ljudskim pravima i članku 13. Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima.

Narod.hr: Zašto je toliko važno da postoji nevladina organizacija koja radi na pitanjima obrazovanja u međunarodnim institucijama? Kako ona može pridonijeti općem dobru obrazovanja i pravima roditelja da odgajaju svoju djecu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ignasi Grau: Općenito govoreći, rekao bih da je prisutnost nevladinih organizacija u međunarodnim institucijama važna kako bi se čuo glas civilnog društva i kako bi se osiguralo da rasprave nisu ograničene samo na pristup države ili pristup političkih stranaka. Pogotovo na području obrazovanja smatram da je prisutnost nevladinih organizacija važna zbog dvije stvari.

Prvo, zato što ni diplomati ni političari nisu stručnjaci za obrazovanje te je stalni kontakt sa stručnjacima, kao što su nevladine organizacije, ključan kako bi se postigli dobri rezultati u budućem donošenju zakona.

Drugo, rekao bih da je pravo na obrazovanje zaista vrlo osjetljivo područje jer se tiče djece i zato što su tu uključene mnoge nevladine institucije – obitelj, nevladine organizacije, škole, sindikati, Crkva, zbog te činjenice smatram da je uloga nevladinih organizacija i civilnog društva i na međunarodnim konferencijama ključna kako bi se postiglo ostvarenje ovog prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr: G. Grau, OIDEL je proveo opsežna istraživanja „Indeksa slobode obrazovanja“. Koji su općeniti rezultati istraživanja i koji je status obrazovanja i prava na obrazovanje u različitim dijelovima svijeta?

Ignasi Grau: Istraživanje koje smo proveli procjena je slobode obrazovanja u svijetu. Pokušali smo vidjeti koji je pravni status slobode obrazovanja u 136 država te kako države pomažu tim nevladinim školama.

Još uvijek nismo dovršili sve zaključke. Međutim, možemo reći da općenito sloboda obrazovanja malo po malo raste diljem svijeta i u mnogim regijama. Također možemo potvrditi da suradnja između nevladinih škola raste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr: Prema Vašem mišljenju, kako civilno društvo, vjerske zajednice i država mogu pridonijeti obrazovnoj ulozi roditelja?

Ignasi Grau: To je jedno veliko pitanje s još većim odgovorom. Ne mogu odgovoriti u nekoliko rečenica. Odgovor na ovo pitanje ponajprije zahtijeva odgovor na pitanje čemu služi škola? A zatim, koje uloge imaju roditelji, civilna društva, obitelji i vjerske zajednice?

Međutim, jasno je da roditelji igraju možda najvažniju ulogu u ostvarenju prava na obrazovanje. Ova je uloga priznata u svim člancima koji se tiču prava na obrazovanje u glavnim poveljama o ljudskim pravima. U međunarodnim poveljama je također rečeno da je obrazovanje mnogo više o puke matematike i čitanja. Članak 13. Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima (ICESCR) priznaje da obrazovanje treba biti usmjereno ka punom razvoju ljudske osobnosti i osjećaja dostojanstva te ojačati i poštovati ljudska prava i temeljne slobode, kao i omogućiti svim osobama učinkovito sudjelovanje u slobodnom društvu, promicati razumijevanje, toleranciju i prijateljstvo.

U tom smislu prilično je očito da će civilno društvo i vjerske zajednice igrati vrlo značajnu ulogu za neke obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr: Održat ćete detaljno predavanje o ovim temama na međunarodnoj konferenciji „Obitelj: ključ demografskog i ekonomskog oporavka“ koja će se održati 22. i 23. listopada. Koja su Vaša očekivanja od konferencije?

Ignasi Grau: Kao što sam rekao, u OIDEL-u smo zaista sigurni u značaj obitelji za ostvarenje prava na obrazovanje. S tim u vezi u osnovi imamo dva očekivanja od konferencije:

– naučiti više o trendovima obitelji, razumjeti važnu ulogu obitelji u 21. stoljeću,
– pokušati više i bolje razumjeti zabrinutost obitelji u vezi prava na obrazovanje kako bismo im mogli bolje pomoći iz međunarodnih institucija.

*Ignasi Grau radi kao istraživač i predstavnik švicarske nevladine udruge OIDEL u Ujedinjenim narodima i drugim međunarodnim institucijama. Diplomirao je pravo i poslovni menadžment. Prije je radio za ESADE poslovnu školu u Barceloni.

Međunarodna konferencija “Obitelj: ključ demografskog i ekonomskog oporavka”, koja će se pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske, Kolinde Grabar-Kitarović, održati 22. i 23. 10. 2015. Cilj je konferencije prikazati primjere dobre prakse osnaživanja obitelji kao odgovor na aktualne potrebe s kojima se obitelji i društvo danas susreću. Ta dva dana vrhunski stručnjaci iz Hrvatske i Europe pomoći će sudionicima da još bolje razumiju ulogu obitelji za svakog pojedinca, društvo i državu, te kako se oni mogu uključiti u projekte jačanja obitelji na svim razinama – kroz državne institucije, poduzetništvo, civilno društvo i vjerske zajednice. Na konferenciju se možete prijaviti ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.