Sandra Benčić iz CMS-a, inače sklona diskriminaciji, nudi svoja ‘rješenja’ za migrantsku krizu

Zagreb, 15.6.2015. - Antifašistièka liga RH i Kuæa ljudskih prava u ponedjeljak su osudile kaznenu prijavu koju je udruga U ime obitelji podnijela protiv Sandre Benèiæ iz Centra za mirovne studije, ocijenivši kako je rijeè o pokušaju zlouporabe državnih institucija s ciljem ogranièavanja slobode javne rijeèi. Na arhivskoj fotografiji od 22.04.2014. godine Sandra Benèiæ. foto HINA / Lana SLIVAR DOMINIÆ/ mm

Inicijativa za podršku izbjeglicama “Dobrodošli” od premijera Zorana Milanovića traži da Hrvatska na predstojećem izvanrednom summitu EU o migrantskoj krizi u Bruxellesu preuzme političku inicijativu i založi se za iznalaženje održivih i primjerenih rješenja izbjegličke krize utemeljenih na načelima međunarodnog humanitarnog prava, zaštite ljudskih prava i solidarnosti, rekla je u ponedjeljak Sandra Benčić iz Centra za mirovne studije na graničnom prijelazu Bregana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Prvenstveno tražimo da se osiguraju sigurni koridori prolaska zrakom, kopnom i morskim putevima. Izbjeglicama treba osigurati siguran put od mjesta od kuda kreću do krajnjih destinacija”, kazala je Benčić na konferenciji za novinare u povodu Dana mira.

Dodala je kako je tu inicijativu Centar za mirovne studije pripremio sa stručnjacima za politiku azila, ljudska prava i politiku izgradnje mira Pravnog fakulteta i Fakulteta političkih znanosti.

Istaknula je kako se zalažu da se izbjeglice prvo sigurno prevezu do krajnje destinacije, a onda se dogovara o njihovoj raspodjeli unutar EU te da EU donese odluku kako nema više jednostrane odluke zemalja članica o zatvaranju granica, čime generiraju izbjegličku i humanitarnu krizu u zemljama s kojima graniče.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Benčić je naglasila i da bi se unutar EU-a trebao aktivirati institut privremene zaštite koji bi vrijedio unutar svih zemalja članica. Pojasnila je da bi to značilo da bi to vrijedilo za sve osobe koje dolaze iz ratnih zona i automatski bi imali tu vrstu zaštite. “Tada pojedine zemlje više ne bi mogle reći kako tu zaštitu ne pružaju. Privremena zaštita trajala bi od jedne do tri godine, odnosno do prestanka ratne opasnosti”, istaknula je.

Podsjetivši i da je institut privremene zaštite unutar EU bio “dizajniran” zbog iskustava s Balkanom tijekom 90-tih godina, Benčić se upitala zašto se taj instrument ponovno ne primjenjuje.

Ključnim drži i potrebu suspenzije Dublinske direktive, jer, drži, ona može proizvoditi dobre rezultate u “regularnom” vremenu, ali je kontraproduktivna za velikih izbjeglličkih kriza jer generira humanitarne katastrofe u zemljama koje su na periferiji i u koje izbjeglice prve dolaze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Od hrvatske Vlade očekujemo da sada ne bude pasivni promatrač i da se ne priklanja samo mišljenju većine, već izađe s konkretnim prijedlozima”, rekla je Benčić.

Da je Milanović bio pametan poslušao bi U ime obitelji!

Početkom ovog mjeseca udruga U ime obitelji poslala je otvoreno pismo, koje potpisuje dr. Željka Markić, predsjedniku Vlade g. Zoranu Milanoviću vezano uz izbjegličku krizu uzrokovanu progonima Islamske države ili drugih terorističkih skupina. U njemu je ponudila konkretna rješenja:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“1. Da se prihvatni centri za izbjeglice otvaraju u pograničnim zemljama, izvan Europske unije, kako bi se uz hitnu pomoć potrebitima moglo osigurati sve potrebne provjere i vladavinu zakona.

2. Da izbjeglice koje trebaju našu zaštitu i pomoć, jer su u životnoj opasnosti – budu raspoređene među članicama EU na pravedan način – proporcionalno broju stanovnika, uzimajući u obzir ekonomsku snagu, ali i povijesne veze koje još od kolonijalnog doba sa zemljama iz kojih izbjeglice dolaze imaju zemlje poput Velike Britanije ili Francuske. Ove su zemlje, također, imale velike uplive i na političku situaciju i ekonomski razvoj u zemljama iz kojih nam danas dolaze ovi nesretni ljudi.

3. Da bogate zemlje golfskog zaljeva počnu primati izbjeglice. Zbog blizine i veće sličnosti kultura – privremeno udomljavanje u tim zemljama omogućit će bolju prilagodbu izbjeglim osobama.”

Više pročitajte OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sandra Benčić iz Centra za mirovne studije zabranila bi Željki Markić nastupe u medijima

Podsjetimo, Sandra Benčić sklona je diskriminiranju. „Smatram duboko problematičnim to što je Željka Markić, kao nositeljica inicijative za referendum o braku, postala dobrodošla gošća na javnoj televiziji“ rekla je aktivistica i pravnica Centra za mirovne studije Sandra Benčić.

Nakon ove duboko problematične izjave udruga U ime obitelji podnijela je kaznenu prijavu protiv Sandre Benčić zbog javnog poticanja na nasilje i mržnju. Isto tako, pučkoj pravobraniteljici podnesena je prijava zbog poticanja na diskriminaciju. Na adresu udruge U ime obitelji stigao je odgovor pučke pravobraniteljice Lore Vidović koja je u svom obrazloženju odbacila tvrdnju kako se radi o govoru mržnje i poticanju na netrpeljivost.

Odbacivanje pravobraniteljica Vidović temelji na pravu na slobodu mišljenja i izražavanja misli, zajamčenu Ustavom RH i Konvencijom za ljudska prava. Iako u daljnjem obrazloženju svoje ocjene potvrđuje kako se Zakonom o diskriminaciji i samo poticanje na diskriminaciju smatra diskriminacijom, Vidović ne smatra kako je izjava Sandre Benčić diskriminatorna jer se oslanja na činjenicu kako su i Benčić i Markić javne osobe koje moraju biti svjesne da će zbog svog djelovanja i stavova biti podvrgnute kritici. Nekad neopravdanoj i pretjeranoj, ali ipak kritici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.