Poreč: Lekaj Prljaskaj kao izaslanicu predsjednika Sabora ignorirali na otkrivanju kipa Majci Tereziji

Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

Saborska zastupnica pet nacionalnih manjina Ermina Lekaj Prljaskaj, koja je kao izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora nazočila svečanosti otkrivanja spomenika Majci Terezi u Poreču, požalila se u petak kako je organizator tog događaja ignorirao činjenicu da je na svečanosti i izaslanik predsjednika Sabora, a da se na isti način prema njoj odnosio i bivši predsjednik države Stjepan Mesić, koji je, podsjetimo, u dva mandata sustavno napadao Katoličku Crkvu i vrijednosti koje zastupa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Poreč: Otkriven kip humanitarke sv. Majke Terezije

“Iako sam bila Vaša izaslanica, a i sama sam saborska zastupnica, organizator događanja, konkretno Idris Sulejmani iz Udruge Albanaca Grada Poreča – Parenzo, grubo je narušio elementarna pravila protokola na način da uopće nije spomenuo da se na manifestaciji nalazi izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora”, požalila se Lekaj Prljaskaj u pismu Gordanu Jandrokoviću.

“Među uglednim gostima (…) bio je i bivši predsjednik Mesić koji me u toku čitavog događanja, kao Vašu izaslanicu, potpuno ignorirao, a smatram da je na takav način ignorirao i samu instituciju koju sam predstavljala”, navodi zastupnica u pismu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon svega zaključuje da je takvim “grubim i neprimjerenim postupcima” bitno ponižena dostojanstvenost same manifestacije, što je, dodaje, potpuno suprotno Jandrokovićevoj intenciji kada ju je imenovao svojom izaslanicom, želeći na taj način iskazati posebno poštovanje prema prigodi koja je bila u temelju svečanosti u Poreču.

Ermina Lekaj Prljaskaj, pripadnica je albanske nacionalne manjine, a zastupnica je u Hrvatskom saboru albanske, bošnjačke, crnogorske, makedonske i slovenske nacionalne manjine.

Poreč se u četvrtak pridružio nekolicini svjetskih gradova koji su dobili kip humanitarke sv. Majke Terezije na čijem su svečanom otkrivanju bili mnogi predstavnici iz nekoliko zemalja, među kojima i albanski predsjednik Ilir Meta, a blagoslovio ga je albanski kardinal Ernest Simon Troshani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pod imenom Agnes Gonxha Bojaxhiu sv. Majka Terezija rodila se 1910. u Skoplju. Iako Albanka, sv. Majka Terezija za sebe je znala reći da je proizašla iz hrvatske katoličke tradicije, budući da su je za redovništvo i misije u rodnom Skoplju oduševili hrvatski isusovci, čija subraća su još od početka 20. stoljeća djelovala u Indiji.

Podizanje spomenika Majci Tereziji u Poreču potaknula je zajednica Albanaca u tom gradu koja ima oko 7000 pripadnika.

> Istra: ‘Antifašisti’ predsjednici zviždali na spomen doprinosa katoličkog svećenstva, uzvikivali za Tita

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zvižduci za predsjednicu RH i izaslanika predsjednika Hrvatskog sabora

Ovo nije prvi put da su predstavnici Republike Hrvatske doživjeli neugodnosti u Istri prilikom obilježavanja značajnih događaja.

Prilikom svečane sjednice Skupštine Istarske županije u Pazinu je krajem rujna, u nazočnosti predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović te mnogih uzvanika, proslavljen Dan te županije i 74. obljetnica donošenja Pazinskih oduka o sjedinjenju Istre s maticom zemljom te 70. obljetnica Pariške mirovne konferencije, a na spominjanje doprinosa katoličkog svećenstva međunarodnoj potvrdi Pazinskih odluka predstavnici ‘antifašista’ pokazali su nekulturu, netoleranciju i netrpeljivost.

Dok je govorila o doprinosu Katoličke crkve pripajanju Istre Hrvatskoj predsjednicu su iz publike izviždali i na sam spomen katoličkog svećenstva. Isto se dogodilo i saborskom zastupniku Antonu Klimanu, kao izaslaniku predsjednika Hrvatskog sabora, koji je na spomen Katoličke crkve prekidan zvižducima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.