Živa poveznica između Zadra i Slavonskog Broda je 15 Brođana koji su u samo jednoj noći, 1. veljače 1993. poginuli. Njihova tijela bila su neprepoznatljiva, a u tijeku cijele vojno-redarstvene operacije „Maslenica“ živote je položilo ukupno 35 branitelja iz Slavonije -Brođana, Đakovčana i Osječana.
Organizator Udruga „Žene u Domovinskom ratu-Zadar“, pod pokroviteljstvom Zadarske županije poziva na projekciju filma MOST uoči obljetnice stradanja, u čast poginulih Slavonaca, pripadnika Kobri i Kuna koji su položili život u obrani Zadra i zaleđa. Film će se prikazati 31.siječnja 2019., u Kazalištu lutaka Zadar, s početkom u 19h.
Predsjednica “Žena u Domovinskom ratu” Ivana Haberle za Narod.hr povodom obljetnice poginulih Slavonaca izjavila je:
“Moramo njegovati kulturu sjećanja i svjedočiti istinu te poticati živo sjećanje na one koji su položili živote, bez njih ne bi bilo Hrvatske.
Haberle: Maslenica je dala nadu da možemo osloboditi našu okupiranu zemlju
Osim o Maslenici, film će prikazati i stradanje civila i 28 djece poginule u Slavonskom Brodu, nakon što se JNA obrušila na grad.
Haberle ističe: “Kao narod bolujemo od amnezije, zaboravljamo da je u Brodu ubijeno 28 djece i zašto se dogodilo stradanje. Javnost ne zna da su branitelji srušili 6 MIG-ova JNA, a kao znak odmazde na Slavonski brod su bačena sva sredstva s ciljem ubijanja civilnih žrtava. Film rasvjetljava istinu oko Slavonskog broda i herojskom otporu i snalaženju branitelja. David protiv moćnog Golijata.”
Filmom se želi osvježiti sjećanje na poginulu djecu i na veliko stradanje branitelja u akciji Maslenica te zahvaliti preživjelim braniteljima koji su na ponos domovine obranili državu.
“Akciju Maslenica zovemo Majkom svih bitaka zato što smo u ovom dijelu Hrvatske imali najdužu liniju bojišnice od Paškog do Šibenskog mosta, obzirom da je veliki dio županije bio okupirani i na području tzv. SAO Krajine. Prva crta bojišnice je bila na ulazu u grad Zadar. Akcijojm Maslenica oslobođen je dio Zadarskog zaleđa i brana Peruča. Spojio se sjever i jug Hrvatske. Akcijom Maslenica Zadar je prodisao. Da bi se to postiglo, veliki broj hrvatskih branitelja poginulo je. To su bili najbolji hrvatski sinovi, divovi domovine. Akcija je bila prekretnica u strategiji ratovanja kao prva oslobađajuća akcija koja je dala vjetar u leđima braniteljima i nadu da možemo osloboditi našu okupiranu zemlju.”
O maskaru u mjestu Kašić gdje je poginula većina slavonskih branitelja, nad kojima su “četnici, pripadnici Belih orlova, Vukova i dr. učinili neviđeni masakr. Tijela su bila neprepoznatljiva, spaljena. Akcija Maslenica je njima postala najveći trn u oku. Brođanima, Osječanima i Đakovčanima želimo zahvaliti za tu žrtvu koju su podnijeli.”, istaknula je predsjednica udruge „Žene u Domovinskom ratu-Zadar“ Ivana Haberle za Narod.hr.
Priopćenje Udruge „Žene u Domovinskom ratu-Zadar“ prenosimo u cijelosti:
S osobitim pijetetom i zahvalnošću, prisjećajući se žrtve koju su podnijeli u Domovinskom ratu, u sklopu obilježavanja 26. obljetnice VRO Maslenica, prikazati ćemo, premijerno; MOST (kao svjedočanstvo herojskog otpora napadnutog naroda i bezobzirne odmazde pomahnitalog agresora)
Od početka agresije na Republiku Hrvatsku tadašnja općina Slavonski Brod, zbog više razloga, (između pobunjeničkih snaga u zapadnoj Slavoniji, snaga „JNA“ povučenih iz Slovenije i Hrvatske, a koncentriranih na području Banja Luke) našla se na meti agresora i doživjela je teška ratna razaranja. U Slavonskom Brodu ubijeno je 28.-ero djece!
„Niti jedno bojište, na kojem su borbe vodile hrvatske snage, nije bilo toliko krvavo kao bojište Bosanske Posavine. Tijekom 189 dana svakodnevno ih je ginulo sedam, a ranjeno 33. Svaki dan je 40 branitelja bilo manje. Dakle, zapovjedništvo OG „Istočna Posavina” u Slavonskom Brodu je za šest mjeseci ratovanja, izgubilo svoja dva prosječna borbena poretka.“
Slavonski Brod, grad je heroj Domovinskog rata, a njeni najbolji sinovi žive legende u obrani Zadra i Zadarske županije.
Izvor: narod.hr