Ivana Kekin, predsjednica stranke Nova ljevica koja je dio platforme Možemo, te saborska zastupnica iz Kluba zeleno-lijevog bloka, o aferi Zambija, u koju je uključen transrodni vijećnik stranke Možemo, Noah Kraljević, tek se tjednima nakon izbijanja afere očitovala o ovom slučaju. Napravila je to za portal Index, iako je portal Narod.hr tik po izbijanju afere, još krajem prošle godine, poslao upit na adresu njezina saborskog kluba.
Činjenicu da im je vijećnica jednog zagrebačkog mjesnog odbora Noah Kraljević, uhićena u Zambiji zbog sumnji na teško kazneno djelo trgovanja ljudima, klika iz Možemo ignorirala je danima i tjednima.
Tomašević se odriče svog vijećnika?
Tek se prošlog ponedjeljak zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević očitovao o tome i to nakon novinarskog pitanja na konferenciji za medije, gdje se javno gotovo pa odrekao svog vijećnika tvrdeći da je Kraljević tek jedan od 500 vijećnika iz mjesnih odbora.
>Još jedna Tomaševićeva laž: Noah Kraljević slao srca, sad se pravi da ju/ga ne poznaje
Tomašević se pravio kao da ga ne pozna iako je Kraljević bio drugi na listi na lokalnim izborima za mjesni odbor na Trešnjevci, tik ispod nositelja liste – Tomislava Tomaševića. Uz to, Tomašević mu je na Facebooku poslao i riječi utjehe kada je Kraljeviću uginuo pas.
Šutnja iz Možemo
O svom uhićenom članu dugo su šutjeli i ostali istaknuti članovi platforme Možemo. S obzirom na to da je u prosincu došlo do netransparentnih promjena u vodstvu ove stranke, pitanja smo poslali bivšim koordinatorima Možemo i najbližim suradnicima Tomislava Tomaševića – Teodoru Celakoskom i Sandri Benčić, ali i novim koordinatoricama Marini Ivandić i Ivi Ivšić.
>Zašto su u HTV-ovoj emisiji Otvoreno o aferi Zambija potpuno prešućene dvije bitne informacije?
Upit smo poslali i Klubu zastupnika zeleno-lijevog bloka u Hrvatskom saboru u kojem sjede oni izabrani s liste Možemo te Uredu gradonačelnika Tomislava Tomaševića.
>Zavjet šutnje ekstremno lijeve klike iz Možemo o uhićenima u Zambiji
Upite smo poslali tik po izbijanju afere nakon Božića. Na njih nikada nisu odgovorili.
Osim transrodnog vijećnika Kraljevića, koji se nekoć zvao Dalija Pintarić i koji je biološka žena, među uhićenima je još jedna osoba bliska ekstremno lijevom establišmentu u Zagrebu. Riječ je o Zoranu Subošiću, gitaristu Hladnog piva, čiji je frontmen Mile Kekin bio na listi Možemo za Hrvatski sabor na prošlim parlamentarnim izborima čija je supruga Ivana Kekin predsjednica stranke Nova ljevica i saborska zastupnica.
Kekin za Index
Kekin se pak o aferi Zambija očitovala tek ovog vikenda i to za lijevi portal Index.hr. Kazala je da je Noah Kraljević njihov vijećnik u jednom mjesnom odboru i član platforme. “Ostali građani nisu ni članovi platforme niti stranke, a ni vijećnici”, izjavila je.
”U ovom trenutku svi optuženi su pušteni da se brane sa slobode, a okolnosti slučaja su takve da su svi imali pravomoćne odluke hrvatskih sudova o posvojenju te validne dokumente za djecu izdane od strane MUP-a, stoga je potrebno pričekati da se rasvijetle okolnosti cjelokupnog slučaja i da se vidi je li uopće bilo problema s dokumentacijom od strane DR Konga i ako jest, tko je za to odgovoran.
Napominjemo da je u Hrvatskoj do sada već više od stotinu djece posvojeno iz Konga te da ovo svakako nije izolirani slučaj posvojenja, no on je ukazao na to da ne postoji adekvatna provjera dokumentacije o posvojenju koja dolazi iz DR Konga te da je nužno propisati dodatne mehanizme u postupku kako bi se zaštitili i djeca i posvojitelji.
Kekin o propustima države
Država je to koja je dužna svojim građanima osigurati osnovnu infrastrukturu kako bi se procesi međunarodnog posvojenja odvijali na siguran i zakonit način. To znači da je država dužna osigurati informacije, ali i jasne protokole postupanja u takvim procesima. Ako se, što nije neuobičajeno, takvi procesi vrše preko agencija, država je dužna iste nadzirati i licencirati. Sve to ova država propušta učiniti.
U ovom trenutku, prema hrvatskim propisima i izdanim dokumentima, djeca koja su bila u postupku posvojenja su hrvatski državljani i potrebno je učiniti sve diplomatske napore da se do razrješenja slučaja i potvrde o ispravnosti ili eventualnoj neispravnosti dokumentacije koja je stigla iz DR Kongo, omogući pristup i osiguranje najboljih mogućih uvjeta smještaja i skrbi za tu djecu.
U tom smislu nužno je koristiti i strukture predstavništva EU u tim zemljama te napraviti i sve druge diplomatske napore potrebne za zaštitu najboljeg interesa djeteta i osigurati monitoring postupka pred sudom u Zambiji kako bi se imao uvid u pravičnost postupka”, stoji u odgovoru Ivane Kekin na upit Indexa.