Zašto su u HTV-ovoj emisiji Otvoreno o aferi Zambija potpuno prešućene dvije bitne informacije?

otvoreno
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona

Sinoćnja emisija Otvoreno HTV-a tematizirala je međunarodno posvajanje djece u svjetlu afere Zambija. No u Otvorenom nismo mogli čuti ni riječi o dva važna aspekta ove afere – činjenici da je dvoje od osam uhićenih povezano s lijevim političkim establišmentom u Zagrebu o čemu stranka Možemo šuti tjednima, a drugo, da je među uhićenima istospolno/transrodni par Kraljević što otvara još niz implikacija. Možda će se Otvoreno ovim temama baviti u kojoj sljedećoj emisiji, u što čisto sumnjamo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mjesec dana otkako je u Zambiji uhićeno osmero hrvatskih državljana zbog sumnje da su pomoću krivotvorenih dokumenata pokušali posvojiti četvero djece iz DR Konga, hrvatska javna televizija financirana novcem hrvatskih građana, odlučila je napokon posvetiti emisiju Otvoreno ovoj gorućoj temi.

Pozvali su tako sugovornice koje su govorile o pravnim problemima s posvajanjem djece iz DR Konga te manjkavosti hrvatskog zakonodavnog okvira. No ono što se na javnoj televiziji prešutjelo je činjenica da je dio uhićenih u Zambiji povezan s ekstremno lijevom strankom Možemo koja je na vlasti u Zagrebu.

>Starešina: Srećom, postoji Zambija. Da rasvijetli trulež hrvatskih institucija
>Zavjet šutnje ekstremno lijeve klike iz Možemo o uhićenima u Zambiji

Šutnja da su uhićeni povezani s Možemo

Noah Kraljević, vijećnica je stranke Možemo u zagrebačkom mjesnom odboru Samoborček kojem je pripadao i sadašnji gradonačelnik Tomislav Tomašević. Stranka Možemo nije se uopće očitovala o svojoj vijećnici i istaknutoj članici Noah Kraljević. Narod.hr pitanja im je uputio još 28. prosinca, no odgovor nikada nije stigao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O aferi Zambija nisu davali izjave ni istaknute osobe iz ove stranke i njezinih satelita Zagreb je naš i Nova ljevica. Uz Kraljević, uhićen je i Zoran Subašić, gitarist Hladnog piva, benda čiji je forontmen Mile Kekin bio na listi Možemo za Hrvatski sabor, a njegova supruga Ivana Kekin, predsjednica je stranke Nova ljevica i saborska zastupnica.

Prvu izjavu o aferi Zambija dao je Tomislav Tomašević ovog ponedjeljka nakon što je afera već tjednima aktualna. I ta izjava svela se na to da Tomašević tvrdi da o svemu zna tek ono što je pročitao u medijima.

U emisiji “Otvoreno” tako nije pozvan nitko iz stranke Možemo, niti je voditelj Damir Smrtić gošćama uputio pitanja vezana uz tu činjenicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No HTV je ignorirao još jedna izuzetno bitan aspekt cijele afere, a to je činjenica da Demokratska Republika Kongo zabranjuje posvajanje djece homoseksualnim i transrodnim osobama. Homoseksualne osobe ni u Hrvatskoj ne mogu posvajati djecu pa je stoga pitanje kako su kongoanski i hrvatski sud, onaj u Zlataru, odobrili posvajanje djeteta paru Kraljević. Naime, Noah Kraljević je žena koja je “promijenila spol”, te je, predstavljajući se kao muškarac, u braku s Ivonom Kraljević.

>Zašto mediji šute da je u Zambiji zbog sumnje na trgovinu ljudima uhićena Noah Kraljević, vijećnica Možemo?
>Kako je akterica afere Zambija izigrala zakone: ‘Transrodna’ osoba ne smije posvojiti dijete niti u Hrvatskoj niti u Kongu

Pitanje kako je moguće da u Hrvatskoj sud odobri posvajanje djeteta istospolnom transrodnom paru, nije postavljeno relevantnim sugovornicama sinoć ni u emisiji Otvoreno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.