Starešina: Srećom, postoji Zambija. Da rasvijetli trulež hrvatskih institucija

vučić
Foto: narod.hr

Mjesec dana kasnije, Hrvati su i dalje u zambijskom pritvoru, a cijeli slučaj prerasta u aferu koja duboko kompromitira hrvatski pravosudni sustav, sustav državne uprave i politički sustav. No istodobno se nastoji umanjiti ozbiljnost slučaja, a osobito zataškati povezanost nekih osumnjičenika s političko-aktivističkom platformom Možemo!, piše Višnja Starešina u kolumni za Slobodnu Dalmaciju koju djelomično prenosimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, među uhićenima je i trans-rodni vijećnik Možemo! Noah Kraljević rođen-a kao Danijela Pintarić (uhićen je s partnericom Ivonom) i Zoran Subošić (sa suprugom Azrom) gitarist Hladnog piva, glazbenog sastava koji je sa svojim vođom Milom Kekinom percipiran kao zaštitni znak aktivistčko-platforme Možemo, dok je Kekinova supruga Ivana Kekin zastupnica Možemo! u Hrvatskom saboru. Utvrditi eventualnu povezanost osumnjičenika s političkim akterima u ovom je slučaju vrlo važno, jer provedba cijele operacije “posvojenja” ne bi bila moguća bez suradnje hrvatskih institucija.

>Zavjet šutnje ekstremno lijeve klike iz Možemo oko uhićenih u Zambiji

U hrvatskoj se javnosti slučaj još uvijek tretira kao tek jedno nespretno usvajanje koje je pošlo po zlu. No činjenice ukazuju na vrlo ozbiljne propuste ili zlouporabe u hrvatskim institucijama.

(…)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Profesorica obiteljskog prava dr. Dubravka Hrabar, pozivajući se na Obiteljski zakon, smatra da je odobrenje Ministarstva, a na temelju pozitivnog mišljenja centra za socijalnu skrb o potencijalnim posvojiteljima, preduvjet za posvajanje djeteta iz države koja nije potpisnica Haaške konvencije.

Uz to, sva četiri u Zambiji uhićena para, sudska su rješenja o posvojenju zatražila izvan mjesta prebivališta: u Zlataru i Varaždinu.

>Afera Zambija: Zašto je za odluku o posvajanju izabran sud u Zlataru, a ne u mjestu prebivališta?

(…)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Vrhovnog suda pobrkao dvije države

Predsjednik Vrhovnog suda Radoslav Dobronić oglasio se tri tjedna poslije uhićenja hrvatskih državljana u Zambiji. Nakon provedene “inspekcije” sudskih odluka, ustvrdio je kako su rješenja sutkinja iz Zlatara i Varaždina sasvim zakonita, jer su samo po automatizmu priznali rješenja sudova DR Kongo.

>Prof. Hrabar o aferi Zambija: Sud u Zlataru nije smio izdati odluke za uhićene parove, ako im tamo nije prebivalište

Dan kasnije se ispričao, jer je pobrkao dvije različite države! Predsjednik Vrhovnog suda pomiješao je DR Kongo i Kongo (koji jest potpisnica Haaške konvencije). U iole ozbiljnoj državi nakon takve bi blamaže sljedećeg dana podnio ostavku. Kao prvu u nizu. No Radoslav Dobronić je samo zašutio. I Tomislav Tomašević šuti, Ivana Kekin šuti…

Ma koliko se slučaj nastoji zataškati i minorizirati, osmero hrvatskih državljana uhićenih u Zambiji suočeno je s vrlo teškim sumnjama za – trgovinu ljudima. A ako je zaista na isti način u Hrvatskoj posljednjih godina ilegalno posvojeno oko 180 djece iz DR Konga, to upućuje na organiziranu trgovinu ljudima uz suradnju hrvatskih institucija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da su među uhićenima vijećnik HDZ-a ili bliski suradnik zastupnika DP-a, da je dva Konga pomiješao Plenkovićev kandidat za predsjednika Vrhovnog suda, već bi svi tražili ostavke. Vjerojatno bi se već znalo i postoje li suci koji osobito često pozitivno rješavaju falsificirane dokumente DR Konga, imaju li nekih stranačkih ili aktivističkih poveznica…

No srećom, postoji Zambija. Da rasvijetli trulež hrvatskih institucija”, piše Starešina za Slobodnu Dalmaciju. Cijelu kolumnu možete pročitati ovdje.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.