Bivši predsjednik države i bivši SDP-ovac Ivo Josipović odlučio se vratiti u SDP. Nakon višemjesečnih razgovora s GLAS-om i nakon što je predsjedništvo njegove stranke Naprijed Hrvatska već donijelo odluku da se pridruže stranci Anke Mrak Taritaš, uslijedio je poziv iz SDP-a, prenosi Jutarnji list.
>(VIDEO) Ivo Josipović ne isključuje kandidaturu za Pantovčak, a ovako je dosad prolazio na izborima
Josipović je navodno upravo Mrak Taritaš jučer priopćio tu odluku.
“Kazao je da su oni socijaldemokrati i da im je bliži SDP, te su odlučili dalje s njima. Mi u GLAS-u idemo svojim putem onako kako smo planirali. Ako se putem sretnemo, to ne znači da ne možemo zajedno raditi.” rekla je Mrak Taritaš za Jutarnji.
Ranije su u SDP-u, govoreći o pozivu Josipoviću da se vrati u stranku, navodili kako ga ne vide kao svog predsjedničkog kandidata, ali da sigurno može računati na mjesto saborskog zastupnika.
Prisjetimo se njegova predsjedničkog mandata i neuspjelog pokušaja osvajanja drugog
Ivo Josipović u drugom je krugu osvojio je 49,26% glasova, a njegova oponentica Kolinda Grabar-Kitarović 50,74%, time je Josipović postao prvi predsjednik Republike koji nije osvojio drugi petogodišnji mandat.
Podsjetimo, tada se u izbornom stožeru SDP-ovog predsjedničkog kandidata Ive Josipovića, među gostima i simpatizerima koji su čekali rezultate prvog kruga izbora u zadnjim danima 2014. moglo se primjetiti glavnog tajnika i člana Predsjedništva HNS-a Srećka Ferenčaka. Tako se u stožeru proklamirane Josipovićeve ‘pravde i pravednosti’ našla osoba koja je malverzacijama oštetila državni proračun za više milijuna kuna i već po drugi puta nepravomoćno osuđena na zatvorsku kaznu.
Nakon poraza na izborima Josipović je osnovao vlastitu stranku Naprijed Hrvatska – Progresivni savez.
Na parlamentarnim izborima Naprijed Hrvatska podbacila
Na parlamentarnim izborima 2015. Josipovićeva Naprijed Hrvatska – Progresivni savez potpisala je koalicijski sporazum sa Narodnom strankom-Reformistima bivšeg potpredsjednika Vlade Radimira Čačića. Njegova stranka u koaliciji s reformistima Radimira Čačića osvojila je samo 13.314 glasova.
Za vrijeme svog mandata, za službenoga posjeta Bosni i Hercegovini ispričao se za pokušaje Hrvatske da podijeli BiH tijekom rata u Bosni i Hercegovini, održao je govor u Parlamentarnoj skupštini BiH u kojem je izrazio žaljenje što je i Republika Hrvatska dijelom svoje politike u devedesetima doprinijela stradanjima u Bosni i Hercegovini.
Tadašnja premijerka Kosor prozvala je Josipovića da je prekršio Ustav, pozvala je k sebi bivše hrvatske premijere i ministre vanjskih poslova koji su ostali bliski HDZ-u, a zasjedalo je i Predsjedništvo HDZ-a.
S liderima Islamske zajednice, tada se poklonio i žrtvama pokolja u Ahmićima i pokolja u Križančevu Selu.
Hrvatsko nacionalno etičko sudište, udruga koja okuplja članove izrazito desnih političkih stavova, optužilo je i 10. prosinca 2014. etički osudilo Ivu Josipovića zbog “veleizdaje Hrvatskih nacionalnih interesa jer je primjerice na javnim dužnostima i na različite načine, sudjelovao u sustavnom krivotvorenju povijesne istine o hrvatskom Domovinskom ratu, pa je s tim krivotvorinama pridonosio politici sustavne kriminalizacije hrvatske države i Domovinskog rata”.
U osudi se navodi i da je Josipović “2000. godine kao član državnog Savjeta za suradnju s MKSJ sudjelovao u izradi strategije o suradnji Hrvatske s Haškim sudom, a na temelju kojeg je Republika Hrvatska neutemeljeno optužena za planiranje i provedbu udruženog zločinačkog pothvata. Pri tome Savjet svoj prijedlog strategije suradnje nije najprije usuglasio s Haškim tužiteljstvom, a tek potom uputio na usvajanje Vladi Republike Hrvatske i Hrvatskom saboru, što je imalo za posljedicu izručenje hrvatskih generala Haškom sudu”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa