Bivši predsjednik Ivo Josipović komentirao je u N1 studiju uživo, šutnju predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović oko problema koji su nastali s kupovinom borbenih zrakoplova. Josipović tako zamjera aktualnoj predsjednici što čeka dogovor izraelske i američke strane.
“Predsjednik je vrhovni zapovjednik Oružanih snaga. Ta ustavna odredba je relativizirana, ali sigurno predsjednik ima važnu ulogu u oružanim snagama. Neobično je što ne čujemo predsjednicu jer ona bi morala imati stanovište o ovoj aferi.”, smatra bivši predsjednik.
Pritom, je izrekao neistinu, jer se predsjednica očitovala te o istome razgovarala s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom. Naglasila je da inzistira na onome što je potpisano, kao i to da nije znala za probleme oko dozvole za koju se Izrael obvezao ishoditi od SAD-a za prodaju svojih zrakoplova.
Predsjednica je istaknula da je podsjetila Netanyahua i američkog predsjednika Donalda Trumpa na čekanje Hrvatske. Tada je to, kaže, shvaćala kao birokratski postupak od kojeg ni SAD nisu imune.
“Pitanja naoružanja i vojske nisu takva da uvijek mogu biti najšire razložena javnosti. Kad je riječ o nabavci koja je dio proračuna, onda je transparentnost bila na nižoj razini od one na kojoj je trebala biti. Ne znam je li gore za MORH da se znalo za sve te odnose ili da se nije znalo. Obje solucije su zaista neugodne za Ministarstvo”, prokomentirao je Josipović zapreke na koje je naišao proces nabavke izraelskih borbenih aviona.
Komentirao Šavorićevo sudjelovanje u pisanju Lex Agrokora, dok je zastupnik banke
Odbacivanje prijave Odvjetničke komore protiv odvjetnika Šavorića također bivši predsjednik ne smatra spornom, jer je “prepoznatljiv fenomen da su strukovne komore na strani svojih članova i da barem formalno rješavaju stvari na način da im idu u prilog. On je čist po pravilima HOK-a, a sve druge vrste odgovornosti stoje otvorene.”
Podsjetimo, Hrvatska odvjetnička komora, nakon višemjesečnog postupka odbacila je prijavu protiv odvjetnika Borisa Šavorića, jednog od članova neformalne radne skupine poznate pod imenom Borg koja je pisala Lex Agrokor.
Naime, odvjetnik Šavorić istodobno je bio pravni zastupnik VTB banke, i član radne skupine koju je oformila Vlada Republike Hrvatske.
Mandat aktualne predsjednice smatra estradnim paradiranjem
Na pitanje kako je doživio rasplet događaja oko savjetnika, Josipović odgovara: “Vidim nekoliko problema kad je riječ o njenom mandatu. Nikakve ozbiljne prepoznatljive politike nije bilo, nikakv ozbiljan cilj nije ostvaren i mandat je sveden na estradno paradiranje koje je često sramotilo državu.“, tvrdi bivši predsjednik koji je doživio fijasko na predsjedničkim izborima 2014.
Neuspjeli pokušaj osvajanja drugog predsjedničkog mandata
Podsjetimo, Ivo Josipović u drugom je krugu osvojio je 49,26% glasova, a njegova oponentica Kolinda Grabar-Kitarović 50,74%, time je Josipović postao prvi predsjednik Republike koji nije osvojio drugi petogodišnji mandat.
Podsjetimo, tada se u izbornom stožeru SDP-ovog predsjedničkog kandidata Ive Josipovića, među gostima i simpatizerima koji su čekali rezultate prvog kruga izbora u zadnjim danima 2014. moglo se primjetiti glavnog tajnika i člana Predsjedništva HNS-a Srećka Ferenčaka. Tako se u stožeru proklamirane Josipovićeve ‘pravde i pravednosti’ našla osoba koja je malverzacijama oštetila državni proračun za više milijuna kuna i već po drugi puta nepravomoćno osuđena na zatvorsku kaznu.
Nakon poraza na izborima Josipović je osnovao vlastitu stranku Naprijed Hrvatska – Progresivni savez.
Na parlamenarnim izborima Naprijed Hrvatska podbacila
Na parlamentarnim izborima 2015. Josipovićeva Naprijed Hrvatska – Progresivni savez potpisala je koalicijski sporazum sa Narodnom strankom-Reformistima bivšeg potpredsjednika Vlade Radimira Čačića. Njegova stranka u koaliciji s reformistima Radimira Čačića osvojila je samo 13.314 glasova.
Za vrijeme svog mandata, za službenoga posjeta Bosni i Hercegovini ispričao se za pokušaje Hrvatske da podijeli BiH tijekom rata u Bosni i Hercegovini, održao je govor u Parlamentarnoj skupštini BiH u kojem je izrazio žaljenje što je i Republika Hrvatska dijelom svoje politike u devedesetima doprinijela stradanjima u Bosni i Hercegovini.
Tadašnja premijerka Kosor prozvala je Josipovića da je prekršio Ustav, pozvala je k sebi bivše hrvatske premijere i ministre vanjskih poslova koji su ostali bliski HDZ-u, a zasjedalo je i Predsjedništvo HDZ-a.
S liderima Islamske zajednice, tada se poklonio i žrtvama pokolja u Ahmićima i pokolja u Križančevu Selu.
Hrvatsko nacionalno etičko sudište, udruga koja okuplja članove izrazito desnih političkih stavova, optužilo je i 10. prosinca 2014. etički osudilo Ivu Josipovića zbog “veleizdaje Hrvatskih nacionalnih interesa jer je primjerice na javnim dužnostima i na različite načine, sudjelovao u sustavnom krivotvorenju povijesne istine o hrvatskom Domovinskom ratu, pa je s tim krivotvorinama pridonosio politici sustavne kriminalizacije hrvatske države i Domovinskog rata”.
U osudi se navodi i da je Josipović “2000. godine kao član državnog Savjeta za suradnju s MKSJ sudjelovao u izradi strategije o suradnji Hrvatske s Haškim sudom, a na temelju kojeg je Republika Hrvatska neutemeljeno optužena za planiranje i provedbu udruženog zločinačkog pothvata. Pri tome Savjet svoj prijedlog strategije suradnje nije najprije usuglasio s Haškim tužiteljstvom, a tek potom uputio na usvajanje Vladi Republike Hrvatske i Hrvatskom saboru, što je imalo za posljedicu izručenje hrvatskih generala Haškom sudu”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa