Petak, 25 travnja, 2025
13 C
Zagreb
Pratite nas:

Kako izgleda zapovjedni lanac u slučaju gašenja požara?

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drago Pranjić, predsjednik Odbora profesionalnih vatrogasaca Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN) rekao je za Narod.hr kako je u Hrvatskoj potrebno poraditi na sustavu zapovijedanja i strategiji razvoja. Evo kako izgleda taj sustav.

> Drago Pranjić za Narod.hr: Vatrogasci svoj posao uvijek odrađuju savršeno usprkos svim problemima

Od 2000. godine profesionalni vatrogasci više ne pripadaju Ministarstvu unutarnjih poslova već pripadaju jedinicama lokalne samouprave, gradovima i općinama koji su njihovi osnivači.

“U MUP-u se točno znalo tko zapovjeda i kakva se oprema kupuje. To je zadnjih 17 godina nestalo. Oprema se kupuje stihijski, intervencije se odrađuje u lokalnim upravama i samoupravama, nema glavnom vatrogasnog zapovjednika za sve postrojbe”, kaže Pranjić te dodaje da bi se trebala postaviti krovna organizacija koja bi zapovjedala s 2.700 heroja u miru.”, objasnio je Pranjić za HRT.

> Sindikat vatrogasaca: Kada spašavamo onda smo heroji, a kad treba isplatiti regres – ničiji

Prema Zakonu o vatrogastvu, javne vatrogasne postrojbe, dobrovoljna vatrogasna društva i profesionalne vatrogasne postrojbe udružene su u vatrogasnu zajednicu općine ili grada. Vatrogasne zajednice općine ili grada imaju zapovjednika i zamjenika zapovjednika. Vatrogasne zajednice županija i Grada Zagreba udružene su u Hrvatsku vatrogasnu zajednicu koja ima predsjednika i načelnika. Zapovjednika profesionalnih vatrogasaca imenuje načelnik, gradonačelnik i župan.

Na čelu vatrogasaca u RH je glavni vatrogasni zapovjednik koji je odgovoran za stanje organiziranosti, osposobljenosti i intervencijsku spremnost vatrogasaca na teritoriju RH. On ima zamjenika i više pomoćnika.

Jedan od pomoćnika je načelnik Hrvatske vatrogasne zajednice, jedan časnik oružanih snaga RH kojeg odredi ministar obrane, dok broj i djelokrug djelovanja ostalih pomoćnika određuje ministar unutarnjih poslova.

Glavni vatrogasni zapovjednik ili njegov zamjenik može narediti svakoj vatrogasnoj postrojbi da sudjeluje u vatrogasnoj intervenciji na teritoriju Republike Hrvatske s određenim brojem vatrogasaca i tehničkom opremom, te zatražiti pomoć oružanih snaga Republike Hrvatske. Oružane snage na teren izlaze na zahtjev središnjeg tijela državne uprave za zaštitu i spašavanje.

U Hrvatskoj je glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković koji, u slučaju intervencija poput posljednje u Dalmaciji, s vojskom komunicira preko pomoćnika glavnog vatrogasnog zapovjednika za Oružane snage.

Ispod njih, prema hijerarhiji su pomoćnici za priobalje.

Vatrogasnom intervencijom, koja se obavlja zbog nastalog požara, eksplozije, nesreće ili druge opasne situacije zapovijeda zapovjednik u vatrogasnoj postrojbi koja je prva započela s intervencijom.

Kada događaj prelazi granice općine ili grada, zapovijedanje vatrogasnom intervencijom preuzima zapovjednik vatrogasnih postrojbi vatrogasne zajednice područja ako isti postoji ili županijski vatrogasni zapovjednik. U Splitsko-dalmatinskoj županiji na čelu Vatrogasne zajednice je Dražen Glavina.

Vlada RH na prijedlog Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva obrane i Hrvatske vatrogasne zajednice donosi Plan intervencija kod velikih požara otvorenog prostora na teritoriju RH. Prema Planu intervencija, Oružane snage RH uključuju se kada se radi o većim šumskim površinama, kada je indeks opasnosti mali do umjeren ili velik, kada postoji ugroženost objekata, naselja i drugih sadržaja.

Lokalna samouprava zaključuje treba li joj pomoć u gašenju. Ukoliko treba, lokalna samouprava angažira Državni ured za zaštitu i spašavanje (DUZS) koji se obraća Hrvatskim oružanim snagama (OS RH), odnosno Ministarstvu obrane na čijem je čelu ministar Damir Krstičević, a vrhovna zapovjednica OS RH predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

4 KOMENTARI

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci