Izvješće s EU konferencije o homeschoolingu: Pravo na obrazovanje kod kuće je temeljno ljudsko pravo

homeschooling
Foto: Homeschooling; montaža: Narod.hr

Obrazovanje kod kuće ili popularno homeschooling dozvoljeno je u većini europskih zemalja, no ne i u Hrvatskoj. Upravo s ciljem razmjene iskustava te upoznavanja modela homeschooling u Zagrebu se održala europska konferencija na tu temu. Jedan od organizatora konferencije bila je i hrvatska krovna organizacija za obrazovanje kod kuće, Homeschooling, čije izvješće prenosimo u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo 6 zemalja EU uključujući Hrvatsku nema obrazovanje kod kuće

Obrazovanje kod kuće u mnogim je zapadnim zemljama općeprihvaćen oblik obrazovanja, dozvoljen u većini europskih zemalja te SAD-u, Kanadi, Australiji i mnogim drugim. Prema istraživanju iz 2017. godine, od 27 članica europske unije, samo 6 zemalja, uključujući Hrvatsku, nema zakonski regulirano obrazovanje kod kuće te je ono moguće jedino u iznimnim okolnostima.

Europska konferencija o obrazovanju kod kuće održala se s ciljem umrežavanja i razmjene iskustava lidera iz područja obrazovanja kod kuće kao i onih koji su zainteresirani za alternativno obrazovanje.

>Homeschooling u Hrvatskoj još nije dozvoljen; pogledajte gdje je sve školovanje kod kuće dozvoljeno

Organizatori HSLDA (SAD) i Homeschooling (Hrvatska)

Izlagatelji, kao i sudionici, bili su iz Italije, Belgije, Njemačke, Portugala, Rumunjske, Mađarske, Kanade, Brazila, Francuske, Švicarske, Ukrajine, Poljske, Slovenije, Ujedinjenog Kraljevstva, Hrvatske i Sjedinjenih Američkih Država. Konferencija se održala pod okriljem GHEX-a (Global Home Education Exchange), međunarodne mreže čiji je cilj povezati i poduprijeti globalnu zajednicu okupljenu oko obrazovanja kod kuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Organizatori su bili američka udruga HSLDA (Home School Legal Defense Association) – krovna organizacija za obrazovanje kod kuće te udruga Homeschooling Hrvatska – krovna organizacija za obrazovanje kod kuće u Republici Hrvatskoj.

Udruga Homeschooling Hrvatska okuplja roditelje, nastavnike i stručne suradnike iz područja obrazovanja koji se zalažu za zakonsko reguliranje obrazovanja kod kuće kao jednog od alternativnih odgojno-obrazovnih modela koji pridonosi diversifikaciji hrvatskog školskog sustava, pedagoškom pluralizmu i demokratičnosti općenito.

Pravo na obrazovanje kod kuće je temeljno ljudsko pravo

Silvia Copio, predsjednica GHEX Europskog odbora, podcrtala je kako je pravo na obrazovanje kod kuće temeljno ljudsko pravo koje proizlazi iz UN-ove Opće deklaracije o ljudskim pravima. Alexandre Moreira, bivši glavni zamjenik pravnih poslova u Ministarstvu obrazovanja u Brazilu, istaknuo je kako je potrebno normalizirati obrazovanje kod kuće kao društveno općeprihvaćeni obrazovni model.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kevin Boden, predsjednik HSLDA International, naglasio je kako postoje mnogi stereotipi i predrasude vezani za socijalizaciju djece obrazovane kod kuće iako mnoga znanstvena istraživanja dokazuju upravo suprotno – djeca obrazovana kod kuće društveno su integrirana, uključena u lokalnu zajednicu i usmjerena na druge.

Erika di Martino iz talijanske udruge EDUpar istaknula je kako je broj talijanskih homeschoolera skočio sa 5000 u 2019. na 15000 u 2021. godini.

>Hoće li Ministarstvo obrazovanja razmatrati uvođenje homeschoolinga? Roditelji mogu ispuniti anketu

Model obrazovanja kod kuće potiče pedagoški pluralizam

Pascaline Depouhon iz francuske udruge Libertè education podcrtala je da se model obrazovanja kod kuće ne protivi školama, autoritetima i obrazovnom sustavu, već da, štoviše, potiče pedagoški pluralizam i demokratizaciju obrazovnog sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. sc. Carla Konta iz udruge Homeschooling Hrvatska naglasila je kako mnogi strateški dokumenti Ministarstva znanosti i obrazovanja iznose da je hrvatski školski sustav “visoko centraliziran, tradicionalan te krute predmetne strukture i satnice”, ima nisku razinu horizontalne i vertikalne predmetne povezanosti, sadržajno je preopširan te nedovoljno suvremen i relevantan za učenika. “Upravo obrazovanje kod kuće svojom nerigidnom strukturom i predmetnom povezanošću doprinosi osuvremenjivanju hrvatskog obrazovnog sustava”, poručuju iz udruge Homeschooling Hrvatska.

Konferenciji su dali podršku zastupnici Hrvatskog sabora i EU parlamenta

Spomenuta udruga već je dvije godine u iznimno konstruktivnim pregovorima sa Ministarstvom znanosti i obrazovanja oko uvođenja obrazovanja kod kuće u novi zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi.

Posebno je značajno što su na konferenciju kao podrška došli zastupnici Hrvatskog sabora i Europskog parlamenta, a pozdrave je uputila i državna tajnica Ministarstva znanosti i obrazovanja dr. sc. Iva Ivanković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.