Je li gostovanje Andreja Plenkovića kod Romana Bolkovića na HRT-u bilo priprema terena za parlamentarne izbore?

Andrej Plenković
Foto: snimka zaslona

Premijer Andrej Plenković u utorak je u terminu kada se očekuje najveća gledanost, u 20,05 sati gostovao na HRT-u, u emisiji “1 na 1” Romana Bolkovića gdje je odgovarao na pitanja pandemiji koronavirusa, ali i iskoristio priliku da bi govorio o unutarstranačkim izborima u HDZ-u, uvođenju eura, digitalizaciji i reformama njegove Vlade u posljednje 3 i pol godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekritička najava gostovanja

Naime, emisija “Romano Bolković – 1 na 1” prikazuje se od 2016. godine u formatu od 40 minuta, a ulaskom u travanj 2020. godine prebačena je u najgledaniji termin u 20,05 sati s formatom u trajanju od 50 minuta. Za drugog gosta u novom terminu, novinar Bolković je izabrao premijera Andreja Plenkovića, a pri tome je zanimljiva i sama najava emisije na Bolkovićevom Facebook profilu 11. travnja.

“Relaksirano. Samo polako, duboko dišite i sve bu OK. Dok čekate utorak, evo, dva dana prije moga ročkasa, ima tome već skoro šest i pol godina, Andrej Plenković i ja imali smo mislim prvi intervju. Plenković je bio izvrstan. Sasvim sam siguran da će takav biti i u utorak”, napisao je Bolković ocijenivši da će premijer imati odličan nastup.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: snimka zaslona

Pohvale na Plenkovićev računa

Bolković je svoje nekritičke pohvale na račun Plenkovića nastavio i u samoj emisiji, pa je tako u jednom trenutku, postavljajući mu pitanje o tome kako vidi svoju karijeru posljednjih godina izjavio:

“Bio sam revoltiran načinom na koji su vas dočekali na početku mandata, počeli su vas rušiti odmah nakon Ukrajine. Nije bilo tjedna da se nisu otvarali slučajevi, da vas se nije rušilo. Unatoč tome, taj neki Plenković iz Bruxellesa, za kojeg su mislili da je dečko koji se snalazi samo po briselskim hodnicima, je nevjerojatno otporan, snalažljiv”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković je odgovorio: “Pa dosta dinamično, što se tiče viđenja s moje strane zbivanja s kojima smo bili suočeni zadnje 3 i pol godine. To je točno, dakle ono što smo imali prilike osvjedočiti je da je jedan veliki broj aktera imao puno nekakvih zadanih stavova bez da se uopće malo bolje informirao, raspitao, bez da je poznavao niti mene niti način na koji promišljam, niti u konačnici malo zagrebao kakvu mi to politiku vodimo. jedna je politika orjenatacije hrvatskog društva. I u ovoj krizi imamo priliku vidjeti da se lijepe etikete da u nama čuči neki mali, pritajeni diktatori, da želimo prisluškivati telefone građana ili da imamo neku vrste represije prema hrvatskoj javnosti. To je apsolutno nepoznavanje i karaktera i uopće poimanja viđenja i uloge vlade, prava, sloboda svakoga našega sugrađanina, europskog konteksta, trenutka u kojem se Hrvatska nalazi. Mislim da za to treba puno vremena, da jedan veći broj ljudi bilo koji su recimo na lijevom ili krajnje lijevom spektru shvate, ili na krajnje desnom spektru”.

Pitanja i odgovori

Voditelj je tijekom emisije 1. ustvrdio da je Hrvatska do ove krize vrlo suvereno išla u susret uvođenju eura te pitao Plenkovića hoće li ova kriza omesti Hrvatsku na tom putu. Uz to, postavljena su mu i pitanja o 2. reformama i 3. kreditnom rejtingu, 4. kako će država uštedjeti u ovo krizi, 5. kakav je efekt mjera drugog paketa gospodarstva, 6. prilici za promjenama jer to žele svi građani, 7. je li ova pandemija omela našu agendu, a i vašu agendu u vrijeme predsjedavanje Hrvatske Vijećem Europske unije i 8. unutarstranačkim izborima u HDZ-u-

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković je u emisiji na ta pitanja odgovarao bez da je voditelj testirao njegove odgovore, odnosno postavljao potpitanja pa je tako ustvrdio “da je zemljama koje su već članice euro grupe lakše nositi se s posljedicama pandemije” te “da smo dio euro područja ne bismo imali situaciju pritiska na tečaj kune”. Odgovarajući na pitanje o reformama kazao je da je digitalizacija prioritet ove Vlade, a za kreditni rejting kazao je da je veći nego u vrijeme Vlade Zorana Milanovića i stabilan.

Govoreći o uštedama, Plenković je imao priliku ustvrditi da su sva ministarstva dobila nalog za štednju, dok je kod petog pitanja o efektima drugog paketa mjera za gospodarstvo kazao: “Vidite da je efekt sjajan”. Odgovarajući na Bolkovićevu tezu da premijer ima sjajnu priliku jer svi građani žele reforme Plenković hvalio svoja ministarstva. “Osigurali smo političku stabilnost da bi smo mogli što – poduzimati reforme, porezne reforme, imati reforme u okviru pravosuđa u okviru državne uprave, reforme u mirovinskom sektoru, u obrazovanju u gospodarstvu – svako od resora je napravio određeni doprinos da u Hrvatskoj danas bude bolje nego 2016. godine”, ocijenio je Plenković.

Plenković je nadalje kazao kako je pandemija doslovno doslovno pogodila agendu, da su rekli kako žele snažnu Europu u svijetu punom izazova, te sebi pripisao odgovornost za navodno uspješni provedeni Brexit: “Ostvarili smo što je trebalo, a to je uređeni Brexit.”

Kada je riječ o unutarstranačkim izborima, Plenković je dodao da mu se čini kako su oni održani prije sto godina, iako je od njih prošlo tek mjesec dana te je kazao da su oni bili ogroman demokratski iskorak za HDZ, ali i za bilo koju političku stranku u Hrvatskoj. Na kraju Plenković je kazao da je HDZ državotvorna stranka, domoljubna, narodnjačka, demokršćanska, da se bori za nacionalne interese i da razumije da je ovo 2020. godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pripremanje terena za parlamentarne izbore?

Kada će se točno održati parlamentarni izbori i je li ovo Plenkovićevo gostovanje u emisiji na HRT-u svojevrstan PR uoči istih nije poznato, no zanimljivo je da je Vlada promptno demantirala tvrdnje Jutarnjeg lista, kako bi se izbori mogli održati već u lipnju.

HDZ ima plan za izbore, ali ne za lipanj, nego bi se oni, govore iz stranke za Jutarnji list, održali u kolovozu ili rujnu. Sve ovisi o tome kada će se suzbiti epidemija. Preduvjet je da se zaustavi širenje virusa i Nacionalni stožer civilne zaštite stavi izvan snage restrikcijske mjere, među kojima je i zabrana okupljanja.

Posebno je zanimljivo primjetiti da ovaj odgovor iz HDZ-a dolazi samo dan nakon Plenkovićevog nastupa u HRT-ovoj emisiji, gdje je kazao da “izbori u ovom trenutku nisu prioritet”.

O elektroničkom glasovanju u HDZ-u i dalje niti ne razmišljaju

Plenković je posljednjih dana na pitanja novinara govorio isto, tvrdeći kako izbori nisu u njegovom fokusu, a doznaje se i da unatoč pandemiji koronavirusa i tvrdnjama iz Vlade, kako ćemo morati mijenjati način života – da se opcija elektroničkog glasovanja i dalje ne razmatra, s čime se slažu i u SDP-u.

>Zašto Plenković brani dopisno i elektroničko glasovanje?

Podsjetimo, 9. travnja HDZ i SDP odbili su u Hrvatskom saboru Mostov prijedlog za uvođenje elektroničkog glasovanja. Takvo glasovanje podržalo je preko 400.000 građana 2018. godine, kada su svojim potpisom podržali održavanje referenduma o pravednijem izbornom sustavu kojeg je organizirala građanska inicijativa Narod odlučuje.

Unatoč tome što je prikupljen dovoljan broj potpisa, Vlada Andreja Plenkovića tek je tri mjeseca nakon što su potpisi predani Saboru objavila kako inicijativa Narod odlučuje nije skupila dovoljno potpisa za referendum.

GI Narod odlučuje početkom 2019. objavila je kako su kontrolne liste navodno nevažećih potpisa uništene rezačem papira, dok digitalne kopije ne postoje, stoga je onemogućena pravedna provjera potpisa i njihova revizija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.