Jedina obvezna liječnička organizacija: 20 000 liječnika bira novo vodstvo Hrvatske liječničke komore

Izbori za tijela Hrvatske liječničke komore (HLK) koji su počeli prije dva dana pobudili su do sad nezapamćen interes u liječničkim krugovima. Dosadašnji izbori prolazili su gotovo nezamjećeno, kao da nikome nije ni bilo važno tko će voditi jedinu obveznu liječničku organizaciju s javnim ovlastima. Danas je situacija dijametralno suprotna, više frakcija unutar članstva Komore pretendira voditi HLK u narednom mandatnom razdoblju: umirovljenici, liječnici iz primarne zdravstvene zaštite, bolnički liječnici, eksponenti pojedinih političkih stranaka, liječničke udruge, ugledni pojedinci… Izgleda da je pojava Hrvatske udruge bolničkih liječnika (HUBOL) na zdravstvenoj sceni tektonski uzdrmala, prije 20-ak godina utemeljenu podjelu moći u krovnim liječničkim strukovnim i staleškim asocijacijama. Dr. Trpimir Goluža, predsjednik HUBOL-a, na neki je način predvodnik vala promjena u strukturama hrvatskog zdravstvnog sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Goluža, u ponedjeljak su započeli izbori za delegate Skupštine HLK-a. Kakva je uloga HUBOL-a u njima?
Oko 20.000 članova Hrvatske liječničke komore ima priliku odlučiti kakvu žele Komoru, među njima i nas 2.000 članova HUBOL-a. Na ovim izborima nećemo biti samo glasači već i kandidati. Na izbore izlazimo organizirano, u 20 izbornih jedinica imamo ukupno 141 kandidata za delegate u Skupštini HLK-a.

Znači li to da su točne glasine da želite preuzeti vlast u Komori?
Ovisi kako tko gleda na Komoru. Mi u HUBOL-u vođenje Komore doživljavamo odgovornošću, a ne vladanjem. Komoru trebaju voditi ljudi koji su spremni služiti hrvatskim liječnicima na dobrobit zdravstvenog sustava u cjelini. Da, spremni smo preuzeti odgovornost za vođenje HLK-a!

Što to konkretno znači?
To znači da trebamo dobiti natpolovičnu većinu u Skupštini HLK-a, odnosno 75 delegatskih mjesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I Vi na mjestu predsjednika HLK-a?
O tom, potom! HUBOL će imati kandidate za sve dužnosti u Komori pa tako i za dužnost predsjednika HLK-a. No svi naši kandidati proći će predizbore u HUBOL-u na kojima će svaki naš član moći kandidirati za dužnost u Komori koju bi želio obnašati. Odluku tko će biti Hubolovi kandidati za dužnosnike HLK-a donijet će svi Hubolovci, elektroničkim glasovanjem po principu jedan član jedan glas.

Zvuči vrlo demokratski!
Isto smo predlagali i za izborni proces u HLK-u no sadašnji saziv Skupštine HLK-a nije prepoznao i podržao naš prijedlog. Na ovaj način dokazujemo da smo sposobni uspostaviti poželjne demokratske principe u organizaciji koju vodimo, ali i dokazujemo vjerodostojnost svog rada. Kad od nekog nešto tražite trebate biti spremni, kad ste u mogućnosti to mu isto ponuditi. Općenito, HUBOL želi uspostaviti poželjne standarde za izbore u društvu, zasnovane na najvišim demokratskim principima.

Ipak, ovi izbori za Komoru obavljaju se dopisnim načinom. Smatrate li to dobrim i može li to utjecati na rezultate izbora?
Dopisno način glasovanja tijekom dva tjedna sigurno ne zadovoljana poželjne demokratske standarde niti tehnološke mogućnosti vremena u kojem živimo. Stava smo da je elektroničko glasovanje značajno bolja opcija pogotovo u izborima namijenjenim društvenim skupinama koje su i više no osnovno informatički pismene i imaju svakodnevno dostupnu potrebnu tehnologiju. Takvo glasovanje je bitno jeftinije, brže, komotnije, efikasnije, sigurnije i čini mi se da bi zato rezultiralo većom izlaznošću na izbore što je vrlo važno u demokratskom smislu jer daje veći izborni legitimitet izabranima. Način izbornog procesa uvijek donekle utječe na rezultate izbora pa će tako i ovaj put biti, no ne vjerujem da će bit od presudnog značaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kolegama iz primarne zdravstvene zaštite nije se svidjela Vaša tvrdnja da „trenutno vodstvo HLK čini simbioza organizirane skupine zagrebačkih liječnika i liječnika primarne zdravstvene zaštite organiziranih u Koordinaciju hrvatske obiteljske medicine (KoHOM)“. Proglasili su to nekorektnim i destruktivnim!
Moja izjava je činjenično neosporiva. Zahvaljujući koaliciji tih dviju liječničkih skupina izabrano je i sadašnje vodstvo HLK-a u kojem dominiraju zagrebačke umirovljene kolege i kolege iz KoHOM-a. Mi u HUBOL-u to smatramo potpuno legitimnim. Nekima je sporan bio izraz organizirana skupina, kao moguća asocijacija na zločinačku organizaciju, što je potpuna besmislica. Pa i mi na ove izbore izlazimo kao organizirana skupina.

Je li HUBOL u sukobu s KoHOM-om i jeste li si vi međusobna konkurencija?
Ne da nismo u sukobu, već niti ne vidim mogućnost da i dođemo u sukob. Imamo zajednički interes – očuvanje funkcionalnosti zdravstvenog sustava i primjerena pozicioniranost liječnika u društvu, ne predstavljamo si nikakvu konkurenciju i usmjereni smo na konstantnu profesionalnu suradnju. Što više nama u HUBOL-u KoHOM je bio na neki način i inspiracija za osnivanje. Vjerojatno ćemo po izborima zajednički nastojati unaprijediti hrvatsko liječništvo.

Što „nudite“ biračima?
Ono što nudimo napisali smo u našem prijedlogu programa reforme HLK-a: „HLK u službi liječnika“ i učinili dostupnim javnosti na razno-razne načine pa i preko naše službene mrežne stranice www.hubol.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto je potrebno reformirati Hrvatsku liječničku komoru?
Komora već duže vremena ne obavlja neke od svojih osnovnih zadaća zbog kojih zapravo i postoji. Ne štiti, u dovoljnoj mjeri i na pravi način, prava niti zastupa interese liječnika, ne vodi na adekvatan način brigu o ugledu liječnika. U biti, postala je sama sebi svrha, otuđila se od članstva i pretvorila se u okoštali birokratski aparat koji komotno živi od članarinama obveznih članova koje je svela tek na stranke u riješavanju određenih administrativnih obveza. To nije dobro i to treba promijeniti!

S čim ste konkretno nezadovoljni?
Pasivnošću vodstva Komore, koje nije znalo, ili možda nije niti željelo, aktivirati cijeli liječnički korpus u riješavanju pitanja koja opterećuju poziciju liječnika u društvu. Politika nezamjeranja, nečinjenja, dodvorništva i nesuradnja s ostalim liječničkim udrugama dovela nas je u situaciju da velik broj kolega više ne vidi profesionalnu perspektivu u Hrvatskoj. Nezadovoljni smo načinom na koji se Komora postavila tijekom štrajka bolničkih liječnika, kao i činjenicom da nijemo promatra pravno i protupravno nasilje nad liječnicima. Komora se nije u dovoljnoj mjeri uspjela nametnuti kao važan partner državnim institucijama u kreiranju pretpostavki za primjereno pozicioniranje liječnika i liječništva u društvu.

Na koji način bi Komora trebala djelovati da ispuni svoju obvezu prema članstvu?
U središtu interesa Hrvatske liječničke komore treba biti liječnik. Komora mu treba biti servis i podrška u radu i stručnom usavršavanju, jamac profesionalne sigurnosti i kreator njegove ukupne društvene pozicioniranosti. Jednostavno, HLK svojim djelovanjem treba liječnicima omogućiti sigurno i poticajno okružje za kvalitetan stručni rad. To je u interesu ne samo liječnika, već svih građana RH.

A prema društvu?
Komoru vidim kao politički potpuno neovisnu i samostalnu stalešku i stručnu organizaciju liječnika koja neće ovisiti o milosti ili nemilosti nekog političkog moćnika ili političke opcije. HLK treba zagovarati utjecaj medicinske struke na donošenje odluka u zdravstvenom sustavu. Samo od takve Komore društvo može imati korist.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poruka za kraj razgovora?
Pozivam sve kolege da izađu na izbore i iskoriste svoje biračko pravo. Neka pri tome dobro razmisle jer na taj način, u određenom smislu, daju svoju profesionalnu ali i opće društvenu sudbinu u ruke onoga za koga glasuju. Ono što im mogu jamčiti jest da će Hubolovi kandidati vjerodostojno, dosljedno i konstruktivno zastupati interese kompletnog liječničkog korpusa. Hubol je uvijek bio i bit će uz i za liječnike!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.