Jesu li cijene u Sloveniji niže zbog manjeg PDV? Porezna uprava to demantira: Imamo duplo manji PDV na ove namirnice

osobnom
Foto: Fah

Otkako je euro postao hrvatska valuta, medijski stupci prepuni su usporedi cijena hrane u Sloveniji i Hrvatskoj. Većina namirnica jeftinija je u susjednoj državi, no slično je bilo i prije uvođenja eura. Neki su razlog jeftinijim cijenama u Sloveniji našli u nižim porezima u Sloveniji, no Porezna uprava oglasila se o tome i tvrdi: Hrvatska ima nižu stopu PDV-a na ”prilično širok spektar osnovnih prehrambenih proizvoda’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Porezna uprava reagirala je na izjavu ekonomista dr.sc. Damira Novotnyja koji kaže kako “Slovenija ima niže porezno opterećenje većine proizvoda dnevne potrošnje i osnovna stopa PDV-a je niža nego u Hrvatskoj, a posebno su niže stope PDV-a koje se odnose na prehrambene proizvode koje su 9,5 posto, dakle značajno niže nego u Hrvatskoj”.

>U nekim zemljama plaće dvostruko pa i trostruko veće nego kod nas, a hrana im je znatno jeftinija. Kako je to moguće?

Iz Porezne su uprave istaknuli ”kako je u Republici Hrvatskoj na prilično širok spektar osnovnih prehrambenih proizvoda stopa PDV-a snižena na 5% dok je u Republici Sloveniji stopa PDV-a na te proizvode gotovo dvostruko viša i iznosi 9,5%.”

Ako je porez u Hrvatskoj na niz prehrambenih proizvoda skoro pa duplo niži nego u Sloveniji, zašto su onda cijene u Sloveniji niže?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Porezne kažu da na cijene proizvoda u maloprodaji utječe niz čimbenika, a porez je samo jedan od njih.

Na što imamo PDV od 5%?

U Republici Hrvatskoj PDV se obračunava i plaća po sniženoj stopi od 5% na isporuke sljedećih dobara:

* sve vrste kruha,
* sve vrste mlijeka (kravlje, ovčje, kozje) koje se stavlja u promet pod istim nazivom u tekućem stanju, svježe, pasterizirano, homogenizirano, kondenzirano (osim kiselog mlijeka, jogurta, kefira, čokoladnog mlijeka i drugih mliječnih proizvoda), nadomjestke za majčino mlijeko,
* dječju hranu i prerađenu hranu na bazi žitarica za dojenčad i malu djecu,
* jestiva ulja i masti, biljnog i životinjskog podrijetla, maslac i margarin,
* isporuku živih životinja: goveda, svinja, ovaca, koza, konja, magaraca, domaće peradi, kunića i zečeva,
* isporuku svježeg ili rashlađenog mesa i jestivih klaoničkih proizvoda od: goveda, svinja, ovaca, koza, konja, magaraca, domaće peradi, kunića i zečeva,
* isporuku svježih ili rashlađenih kobasica i sličnih proizvoda od mesa, mesnih klaoničkih proizvoda ili krvi,
* isporuku žive ribe,
* isporuku svježe ili rashlađene ribe, mekušaca i ostalih vodenih beskralježnjaka,
* isporuku svježih ili rashlađenih rakova
* isporuku svježeg ili rashlađenog povrća, korijena i gomolja, uključujući mahunasto suho povrće,
* isporuku svježeg i suhog voća i orašastih plodova,
* isporuku svježih jaja peradi, u ljusci,
* proizvode koji se pretežito koriste kao hrana za životinje, osim hrane za kućne ljubimce.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.