Snažni potresi pogodili Petrinju, Sisak i Zagreb: Dogovoreno bezuvjetno izdavanje propusnica

Petrinja, 28.12.2020.- Potres jakosti 5,2 pogodio je u ponedjeljak ujutro sjeverozapadni dio Hrvatske s epicentrom 14 kilometara sjeveroistoèno od Gline. Na slici graðani na ulici u Petrinji. foto HINA/ Damir SENÈAR/ ua

Snažan potres rano u ponedjeljak u 6,28 sati pogodio je Petrinju i okolicu Siska. Ljudi su izašli na ulice, a zabilježena je i materijalna šteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potres se osjetio u Zagrebu i okolici, ali i šire. Prema EMSC-u bio je magnitude 5,1. Epicentar je bio 12 kilometara jugozapadno od Siska i 51 kilometar jugoistočno od Zagreba na dubini od 5 kilometara.

Seizmografi Seizmološke službe zabilježili su ujutro dva nova jača potresa s epicentrom 5 km jugoistočno od Petrinje, a magnitude potresa iznosile su 4,7 i 4,1 prema Richteru.

> Seizmolozi: Mogući naknadni potresi, odmaknite se od zgrada oštećenih u prijašnjem potresu!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Seizmolog Herak o potresu: ‘Naknadna aktivnost trajat će još godinu dana’

Stožer Civilne zaštite ponovio je upute za postupanje u slučaju potresa:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijek događaja pratite u nastavku:

14,40 sati

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni vatrogasni zapovjednik RH Slavko Tucaković poručio je u ponedjeljak da su se stanovnicima Siska, Petrinje i okolice stradalima u potresu, na raspolaganje u pružanju pomoći odmah stavili vatrogasci Zagreba, a u pripravnosti su i vatrogasci Splita, Šibenika i Zadra.

Više pročitajte ovdje:

> Tucaković: Na raspolaganju vatrogasci Zagreba, u pripravnosti Split, Šibenik i Zadar

14,37 sati

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potresi koji su jutros pogodili Sisak, prouzročili su štetu na pročeljima kuća, dimnjaka…

“Nije bilo ozlijeđenih, a sve službe su odradile posao. Formirali smo tim stručnjaka kako bi se što prije odradila procjena oštećenja”, kazao je danas načelnik sisačkog Stožera Roman Rosavec na konferenciji za novinare, javlja RTL.

Kazao je da, na sreću, u ovoj nepogodi nije bilo preminulih, ali ima onih koji su morali napustiti domove.

Dodao je također da tek treba pregledati pogon tvornice Gavrilović te rafinerije. Sisačka bolnica je imala dosta problema, ali i dalje uredno radi.

Na konferenciji za novinare je rekao da je donesena i odluka o bezuvjetnom izdavanju propusnica za one koji imaju nekretnine na pogođenom području.

“Oni se mogu obratiti lokalnom ili nacionalnom stožeru. Nadam se da građani neće zlorabiti ovaj događaj .Ovakav pristup propusnicama vrijedit će nekoliko dana”, objasnio je Posavec.

Ravnatelj sisačke bolnice je kazao:

“Sve zgrade u bolnici su oštećene. Otpali su crjepovi, puknule su cijevi, otpala je žbuka. Nije bilo ozlijeđenih. Bolnica uredno funkcionira”, rekao je Tomislav Dujmenović, ravnatelj sisačke bolnice.

12,35 sati

Prema Sisku i Petrinji, uz pripadnike državne intervencijske postrojbe, krenulo je i devet inženjera statičara kako bi procijenili statičko stanje objekata nakon potresa.

“Svi ljudski resursi i kapaciteti na području pogođenim potresom (vatrogasci, pripadnici Civilne zaštite i sl.) izašli su na teren i pružaju pomoć stanovništvu. Nema velikih konstruktivnih šteta i nema ozlijeđenih osoba”, rekao je ravnatelj Civilne zaštite Damir Trut na konferenciji za novinare Stožera civilne zaštite RH upitan koliko je pripadnika Civilne zaštite na terenu koji je pogođen jutrošnjim potresom.

Najavio je i da će tijekom dana će analizirati potrebe za pomoći koju će sukladno njima slati i na teren.

Trut je, vezano uz izdavanje propusnica za putovanja između županija, kazao da su stožerima Grada Zagreba, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije izdali upute da se u prioritet stave zahtjevi koji dolaze od osoba koja imaju potrebu premjestiti se iz područja Sisačko-moslavačke županije ili imaju potrebu otići u tu županiju kako bi provjerili svoju nekretninu ili obišli svoju rodbinu.

“Svi oni koji će takav zahtjev dati trebaju misliti na mjere Stožera civilne zaštite RH i mjere koje se tiču koronavirusa”, poručio je.

Trut je izvijestio i da je do sada izdano nešto više od 153.000 propusnica. Na sustav e-Propusnica došlo je 148.000 zahtjeva, a odobreno ih je 80.000 te je njih 65.000 odbijeno. Također, na e-adrese sustava isto je došlo oko 150.000 zahtjeva za izdavanjem propusnice, a odobreno ih je 73.000.

Pozvao je građane da svoje zahtjeve za propusnicama prvenstveno upućuju preko sustava e-Propusnica jer preko njega u kraće vrijeme dobiju odgovore na svoje zahtjeve.

Trut je poručio i da puno više problema imaju sa dobivanjem propusnica putem e-sustava jer ima slučajeva da jedna osoba šalje od osam do deset zahtjeva, a sve te e-poruke su neispravne (nemaju sve potrebne podatke) te šalju e-poruke na različite adrese pa se teško može utvrditi i točan broj zahtjeva.

12,30 sati

HTV-ova ekipa prisustvovala je i intervenciji u kojoj je jedna mlada sisačka obitelj ostala zarobljena u stanu, i to iza protuprovalnih vrata koja se nisu mogla otvoriti jer je dio zida pao na njih. Nazvali su vatrogasce kojima je trebalo 10-ak minuta da ih oslobode. Pogledajte snimku:

“Dogodilo se to da sam krenula na posao, još smo komentirali jutros – “OK, kod nas ništa nije puno popucalo, sve je u redu, porušilo se par figurica”, ali na posao nisam mogla. Nisam mogla otključati vrata. Izgleda da je zid malo sjeo, nešto se pomaknulo u zidu, malo je sjeo zid, vrata su se valjda izvitoperila i nismo mogli otključati”, rekla je za HTV Ivana Baričić Bajtela.

12,03 sati

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen na svojem je Twitteru poručila da EK prati stanje u Hrvatskoj nakon serije potresa koji su jutros pogodili područje Siska i Petrinje.

“Hrvatska, ostani snažna! Nakon jakog potresa jutros, Europska komisija je u kontaktu s premijerom Andrejom Plenkovićem i hrvatskim vlastima. Pozorno pratimo situaciju i spremni smo pružiti pomoć”, napisala je von der Leyen.

11,18 sati

Građani Siska, koji su zoru dočekali na ulicama i u parkovima, vratili su se u svoje domove i na radna mjesta.

Najviše su stradale stare zgrade u gradskom središtu, većina njih i pod zaštitom. Na nekima su otpali dijelovi zidova, urušili se dimnjaci i otpala fasada.

Na poziv građana, ekipe Javne vatrogasne postrojbe obišle su najkritičnija mjesta kako bi ustanovile štetu i pružile pomoć najugroženijima. Na nekim su haustorima starijih zgrada vatrogasci trakama zabranili ulaz. Čak i stanari nekih novijih zgrada prijavljuju kako su popucali zidovi.

Kako izjavljuju stariji Siščani, ovo je najjači potres u tom gradu, kojeg se oni sjećaju.

11,05 sati

“Taj potres od 5,0 po Richteru bio je najjači u toj seriji, no ne treba se isključiti ni mogućnost jačeg podrhtavanja”, rekao je Snježan Prevolnik, iz Seizmološke službe RH za Dnevnik Nove TV koji je rekao kako je normalna daljnja seizmološka aktivnost.

> Milanović i Plenković u Petrinji: ‘Država će pomoći’

11:03 sati

U Petrinji su na terenu sve službe, velika većina zgrada u gradu pretrpjela je štete.

11:01 sati

Jedna je osoba nakon potresa evakuirana. Gradonačelnica Siska Kristina Ikić Baniček kazala je kako je najvažnije da nitko u potresima nije ozlijeđen.

“Štete su uglavnom puknuća zidova, srušeni dimnjaci. Sve ustanove u gradu rade normalno, osim muzeja i dječjeg odjela gradske knjižnice zbog puknuća zidova. Jedna obitelj je tražila da im nađemo privremeni smještaj jer ne znaju je li im dom siguran”, rekla je gradonačelnica Siska za dnevnik.hr.

10,58 sati

Gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović u razgovoru za dnevnik.hr rekao je kako očekuje pomoć od svih.

“Pomoć očekujemo odmah, sutra, jučer, imamo sve potrebne stvari za intervencijski plan”, rekao je Dumbović dodavši kako će državnom vrhu jasno reći što očekuje za grad.

“Petrinja je grad koji je mukotrpan, ovdje se stvarala domovina i mi ne želimo da imamo da domovine ima svuda, a ne tamo gdje je krvarila“, poručio je gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović. Rekao je i kako su najveće štete pretrpjeli objekti iz 19. stoljeća, crkva Sv. Lovre kao i zgrada Gradske uprave.

10,30 sati

“Drago nam je da nema većih šteta”, rekao je premijer Andrej Plenković. “Došli smo podržati naše sugrađane ovdje u gradovima i općinama koje su pogođene potresima. Kakva je godina bila, tako i završava. Sada imamo više iskustva i nastojat ćemo pomoći da se saniraju štete”, dodao je.

Ines Ivančić, voditeljica Seizmološke službe okupljenim je novinarima i dužnosnicima rekla da je bilo desetak potresa. “Bilo je desetak potresa jačih od magnitude 1. Nakon ovako jačeg potresa se očekuje niz naknadnih potresa”.

Predsjednik i premijer nakon prvih izjava novinarima i razgovora s hitnim službama obišli su središte Siska i razgovarali sa stanovnicima.

Petrinju će obići i predsjednik Sabora, Gordan Jandroković.

10,00 sati

Državni vrh obilazi Sisak:

9:56 sati

Zamjenik ravnatelja civilne zaštite Damir Trut rekao je za N1 da je prema Petrinji krenulo osam statičara, dodavši kako Stožer civilne zaštite može izdati propusnice onima kojima su stradale kuće.

9,55 sati

Gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović obišao je zgradu gradske Uprave koja je u jutrošnjem potresu pretrpjela oštećenja.

9,29 sati

U potresu je oštećena i Opća bolnica ”Dr. Ivo Pedišić” u Sisku. Nitko od pacijenata i osoblja nije ozlijeđen i nije bilo evakuacija.

9,25 sati

Predsjednik Republike Zoran Milanović obići će potresom pogođena područja Siska i Petrinje, izvijestili su iz Ureda predsjednika.

8,57 sati

Ravnatelj civilne zaštite Damir Trut kazao je kako nakon jutrošnjih potresa nema dojava o žrtvama. “Prijavljene su štete na kućama, ali nije riječ o prevelikim oštećenjima. U Sisku i Petrinji došlo je do pucanja zidova, padanja crijepova s krovišta i oštećenja dimnjaka”, kazao je Trut za dnevnik.hr.

8,50 sati

U Vladi je u tijeku sastanak premijera i voditeljice Seizmološke službe Ines Ivančić. Premijer Andrej Plenković u 10 sati ide u Sisak, u 11 sati u Petrinju, a s njime su ministri Davor Božinović, Vili Beroš, Tomo Medved i Darko Horvat.

8,42 sati

Prema podacima Seizmološke službe, 28. prosinca u 06:28 sati na području Petrinje zabilježen je potres magnitude 5.0 po Richteru, Intenzitet VII EMS ljestvice, izvijestili su iz Ravnateljstva civilne zaštite.

Prema prvim informacijama, zaprimljene su dojave o oštećenim objektima i vozilima, a za sada nema podataka o ozlijeđenim osobama.

“Molimo građane da u slučaju potrebe za napuštanjem svojih domova zbog potresa istovremeno poštuju mjere koje su na snazi zbog sprječavanja širenja zaraze novim koronavirusom”, poručili su.

8,37 sati

Nova crkva svetog Lovre ostala bez krova.

8,25 sati

U Ini, u Rafineriji u Sisku oštećenja nema, navodi dnevnik.hr.

8,20 sati

Seizmolog Marijan Herak s Geofizičkog odsjeka PMF-a u Zagrebu rekao je za portal HRT-a da jutrošnji potres definitivno nije dio iste serije kao onaj zagrebački od 22. ožujka jer se radi o drugom epicentralnom području. Naglasio je da se radi o preliminarnim podacima te da su analize u tijeku.

“Jutros, 28. prosinca 2020. godine u 06 sati i 28 minuta seizmografi Seizmološke službe zabilježili su jak potres s epicentrom kod Petrinje. Magnituda potresa iznosila je 5,0 prema Richteru, a intenzitet u epicentru VII stupnja EMS ljestvice”, izvijestio je PMF.

Herak je rekao da će potresa na tom području sigurno biti još.

“Sigurno će ih biti, nakon svakog takvog potresa će sigurno još godinu dana trajati naknadna aktivnost. Kao što je bilo u Zagrebu, to su vrlo slični potresi”, rekao je Herak.

Herak je istaknuo i da je područje Pokupskog pogodio veliki potres 1909. godine, i to puno jači od ovog, magnitude 6,0. Upravo je nakon tog potresa, ističe, slavni hrvatski geofizičar Andrija Mohorovičić ostvario svoje veliko otkriće.

“Interesantno je vidjeti da se taj veliki potres dogodio tri godine nakon velikog potresa u Zagrebu”, istaknuo je također Herak.

Herak je rekao i da je nakon zagrebačkog potresa 22. ožujka do danas zabilježeno oko 2400 potresa, no ističe da je broj onih koje su građani osjetili puno manji od toga.

8,14 sati

“Po cestama imamo crijepove i cigle. Imamo informaciju da su popucale neke kuće i srušeni dimnjaci. Dignuti su vatrogasci i komunalno poduzeće koji će hitno sanirati stanje i pomoći onima koji su eventualno ozlijeđeni”, izjavio je gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović za HRT.

Dodao je kako ga je nazvao predsjednik Zoran Milanović koji se čuo i s premijerom Andrejem Plenkovićem. Najvjerojatnije će zajedno posjetiti Petrinju danas, kazao je načelnik. On je potres doživio u vlastitoj kući. Dosta je toga popadalo i porazbijalo se, ali to nije ni približno šteta kakva je, čujem u centru grada i okolnim mjestima, kazao je.

8,12 sati

“Epicentar je bio oko Nebojana prema Slani. Ljudskih žrtava srećom nema, ali materijalne štete su velike u smislu popadalih crjepova i žbuke, ima puno starih zgrada oštećenih, ali koliko znamo, nijedna nije srušena. U stalnom sam kontaktu s premijerom Plenkovićem, sazvat ćemo županijski stožer civilne zaštite bude li potrebe. Sreća je da nema ljudskih stradanja”, izjavio je sisačko-moslavački župan Ivo Žinić na radiju Quirinus, javlja jutarnji.hr.

8,08 sati

Ravnatelj Civilne zaštite Damir Trut izjavio, građanima je preporučio da se „u ovom trenutku“ odmaknu od zgrada koje su oštećene, kako ne bi pao crijep ili dio zgrade koji je ranije bio oštećen.

8,02 sati

U snažnom potresu došlo je do manje materijalne štete u sisačkoj bolnici.

7,55 sati

Jutros, 28. prosinca 2020. godine u 07 sati i 49 minuta pa u 07 sati i 51 minutu, seizmografi Seizmološke službe zabilježili su dva jača potresa s epicentrom 5 km jugoistočno od Petrinje. Magnitude potresa iznosile su 4.7 i 4.1 prema Richteru, a intenzitet u epicentru VII i VI stupnjeva EMS ljestvice, izvijestila je Seizmološka služba pri geofizičkom odsjeku PMF-a.

Mnogi su se javili s uznemirujućim svjedočanstvima.

“Potres me probudio, tresao se krevet ispod mene”, svjedoče ljudi iz Zagreba.

Šteta u Petrinji

Gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović za N1 televiziju rekao je kako štete u gradu ipak ima.

“Pogodio nas snažan potres, nikada nisam ovo doživio. Ne znam ima li žrtava, materijalne štete ima”, rekao je Dumbović.

Kako nam je kazala stanovnica Petrinje, padali su crijepovi s krovova i komadi žbuke sa zgrada.

“Jednoj kolegici dimnjak je pukao popola”, ispričala je.

Gradonačelnica Siska: “Ovo je bilo divljački”

“Upravo sam se čula sa službom 112, zasad su bile dvije intervencije u gradu. Uglavnom ljudi prijavljuju padanje žbuke, jedino je u Rimskoj ulici oronulo staro stepenište, vatrogasci su na licu mjesta”, rekla nam je Kristina Ikić Baniček, gradonačelnica Siska, s kojom smo razgovarali dok je kretala na teren.

U usporedbi sa zagrebačkim potresom iz ožujka, Ikić Baniček kaže da su ovaj osjetili neusporedivo jače.

“Tada smo ovdje u Sisku imali osjećaj da nas netko gadno ljulja, ali ovo je bilo divljački”, kaže Ikić Baniček za dnevnik.hr.

U Zagrebu štete zasad nema

Pročelnik zagrebačkog Gradskog ureda za upravljanje hitnim situacijama Pavle Kalinić rekao je kako u Zagrebu nema dojava o šteti.

Iz Zagrebačkog holdinga obavijestili su kako su otvorene besplatne telefonske linije putem kojih građani Zagreba mogu zatražiti pomoć i asistenciju gradskih službi nakon potresa. Brojevi telefona su: 0800 8802 i 0800 8805.

Zračna luka bez oštećenja, prometuje se po redu letenja

Nema oštećenja u zagrebačkoj zračnoj luci i promet je u 6,55 sati nastavljen po redu letenja, izvijestili su u ponedjeljak ujutro iz Zračne luke Franjo Tuđman, nakon potresa koji se jutros snažno osjetio u Zagrebu i okolici.

“Danas ujutro, u ovim nenadanim okolnostima, sve dežurne službe Zračne luke Franjo Tuđman reagirale u skladu s procedurama, u uvjetima potresa, vodeći računa da su sigurnost i zaštita putnika prioriteti. Naknadnom inspekcijom i kontrolom zgrade utvrđeno je da nema oštećenja u samoj zgradi niti na uzletno-sletnoj stazi, ni na ostalim manevarskim površinama. Nakon uspostave operativnih sustava, promet je nastavljen u 06.55 sati, prema redu letenja”, izvijestili su iz Zračne luke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.