Kajin za ukidanje dvije trećine županija

Predsjednik Istarskih demokrata i saborski zastupnik Damir Kajin ne podržava ukidanje svih 20 hrvatskih županija, no smatra da se treba ukinuti njih dvije trećine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ne slažem se da se u Hrvatskoj treba ukinuti svih 20 županija, ali se slažem da će, bez da se ukine dvije trećine županija i dvije trećine gradova i općina, Hrvatska nastaviti propadati“, rekao je Kajin na današnjoj konferenciji za novinare u Puli, komentirajući prijedlog iz EU o ukidanju županija.

Smatra kako je jedino rješenje da se vrati “zatečeni ustroj” regionalne i lokalne samouprave iz početka 90-tih godina „jer ćemo u protivnom kolabirati“.

Da je moguće smanjiti broj županija, gradova i općina, ali i zaposlenih, Kajin je na to ukazao na primjeru Hrvatske vojske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ako se Hrvatska vojska sa 75 tisuća profesionalnih vojnika koliko ih je imala 1995. godine, transformirala u mirnodopsku s 20 tisuća profesionalnih vojnika ona do može i državna uprava“, ustvrdio je Kajin.

Dodao je kako je broj zaposlenih u državnom sektoru i lokalnoj samoupravi od krize 2008. godine do danas porastao za 16 posto ili 22 tisuće ljudi, a istodobno je u privatnom sektoru pao za 10 posto ili 120 tisuća ljudi.

„U državnoj služBi i lokalnoj samoupravi masa plaća je s 37 milijardi kuna povećana na 40 milijardi, ali je zato u privatnom sektoru ona s 76 pala na 68 milijardi kuna, a to je jedan od razloga zašto nam pada kreditni rejting i zašto će se recesija nastaviti“, upozorio je predsjednik Istarskih demokrata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatra da i ti podatci pokazuju kako vladajuća koalicija SDP-HNS-IDS-HSU nije uspjela te kako nije dovoljno samo masu plaća smanjiti za 5 do 10 posto, već je – kazao je – “nužna reforma cjelokupne nadogradnje”.

„Ili ćemo zemlju reformirati ili ćemo jednostavno bankrotirati“, zaključio je Kajin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.