Kako je organiziran Hrvatski sabor?

Hrvatski sabor najviše je zakonodavno tijelo u koje ulaze zastupnici koje narod bira na parlamentarnim izborima. Kroz seriju članaka donosimo vam pregled o ustrojstvu i djelovanju Sabora, kao i o odnosu Sabora i Vlade. Stoga nije loše podsjetiti se o svemu tome uoči predstojećih parlamentarnih izbora, za koje iskreno želimo da se dogode što prije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Republici Hrvatskoj suvereni je narod, a narod ostvaruje vlast izborom svojih predstavnika i neposrednim odlučivanjem, tako nas uči članak 1. Ustava Republike Hrvatske. Hrvatski sabor ili parlament nositelj je zakonodavne vlasti u Republici Hrvatskoj i predstavničko tijelo građana. Parlament inače može biti jednodomno ili dvodomno tijelo, a naš Sabor je nakon 1990. godine jedno vrijeme imao dva doma, Zastupnički dom i Županijski dom.

Od 2001. godine,  ukinut je Županijski dom te je Hrvatski sabor postao jednodomno tijelo, u kojem jedna skupina ljudi izglasava sve zakone.

Sabor može imati najmanje 100, a najviše 160 zastupnika. Trenutno je u Saboru aktivan 151 zastupnički mandat. Zastupnici se biraju neposredno tajnim glasovanje, na vrijeme od četiri godine. Hrvatski sabor redovito zasjeda dva puta godišnje, prvi put između 15. siječna i 15. srpnja, a drugi put između 15. rujna i 15. prosinca. Sabor može izvanredno zasjedati i to na poziv Predsjednice Republike, Vlade ili većine zastupnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unutarnje ustrojstvo Sabora određeno je Poslovnikom, prema kojem Sabor ima predsjednika te dva do pet podpredsjenika koji skupa čine Predsjedništvo. U radu Predsjedništva sudjeluje i tajnik Sabora, kojeg imenuje i razrješuje sam Sabor. Njegov mandat također traje četiri godine. Tajnik donosi Pravilnik o unutarnjem redu i obavlja ostale dužnosti određene Poslovnikom te osigurava financijska sredstva za rad Sabora.

U Saboru postoje radna tijela koja su važan dio zakonodavnog rada, a Poslovnik propisuje da su to odbori i povjerenstva te određuje djelokrug njihovog rada. Poslovnik također propisuje prava i dužnosti svim zastupnicima. Prema Poslovniku, zastupnici trebaju sudjelovati u radu plenarne sjednice, podnositi prijedloge i postavljati pitanja, a ta pitanja upućuju predsjedniku i članovima Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.