Kako je Milanović odjednom postao zagovaratelj referenduma i volje građana?

Zoran Milanović
Foto: Snimka zaslona

Ustavni sud zaključio je da referendumska pitanja iz dviju Mostovih inicijativa o ukidanju covid potvrda i “stožerokracije” nisu u skladu s Ustavom, a predsjednik Zoran Milanović je ustvrdio kako referendum o izmjenama Ustava ne može biti neustavan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovo što je danas tih 10 sudaca napravilo je državni udar. Taj sud treba ukinuti, i to na referendumu da vide što je volja građana i što znači kad 400 tisuća ljudi nešto potpiše”, poručio je predsjednik Zoran Milanović.

> Dr. Kanački za Narod.hr: Dočekali smo još jedne izbore s ‘biračima duhovima’

> Milanović o Plenkovićevom pozivu da pošalje promatrače za referendum: ‘Tko krade taj i laže’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je to kako je predsjednik Milanović sada, u svibnju 2022. godine, zagovaratelj referenduma i volje građana. No, prisjetimo se i vratimo se unazad nekoliko godina kada je predsjednik Milanović bio upravo jedan od onih koji se protivio građanskim inicijativama.

Milanović: Udruga koja predlaže referendum je ‘HDZ-ovo djetešce’

Podsjetimo, predsjednik Zoran Milanović za vrijeme mandata svoje Vlade, u rujnu 2014. godine, osvrnuo se u Saboru na referendumsku inicijativu “U ime obitelji” o ustavnoj izmjeni izbornih pravila. Rekao je kako vladajuća koalicija nikada nije obećavala novi izborni zakon. Važeći zakon ocijenio je održivim, poručivši da “pred očima treba imati jedan cilj – stabilnost izvršne vlasti”.

“Prihvatit ću stoički sve ono što je rezultat našeg šupljeg Ustava, za koji nisam i ne smatram se odgovornim”, kazao je Milanović podsjetivši da je u saborskoj proceduri tada već godinu dana prijedlog ustavnih promjena koji je, među ostalim, trebao riješiti i referendumsku proceduru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne tražim da se to usvoji, ali posljedice ćemo snositi svi zajedno, a moja stranka, SDP, najmanje”, ocijenio je tada Milanović.

Poručio je da SDP nema ništa protiv preferencijskog glasovanja. “Protiv svega drugoga što se predlaže neću govoriti. Pročitali ste referendumski prijedlog. Taj prijedlog ne možemo zaustaviti, ali možemo zaustaviti promjenu Ustava koja čeka od prošle godine, jer netko (HDZ, op. a.) nije htio sudjelovati”.

Milanović je tvrdio da se iza referendumskog prijedloga kriju pojedinačne agende i planovi zbog čega mu se ideja ne sviđa premda, naglašava, načelno nema ništa protiv preferencijskog glasovanja. Dodao je i da je udruga koja predlaže referendum ‘HDZ-ovo djetešce’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HDZ, SDP, HNS i GLAS protiv referendumske promjene izbornog sustava

Predsjednik Zoran Milanović ni 2018. nije pružio podršku hrvatskim građanima.

GI Narod odlučuje predala je Hrvatskom Saboru 2018. godine više od 800.000 potpisa za oba referendumska pitanja – čime su se građani jasno izrazili za bolji i pravedniji izborni sustav.

> Nove stare metode prijevare: Što je Arsen Bauk govorio o broju birača?

> (VIDEO) Može li Milanović – koji je tvrdio da ‘Hrvatima iz dijaspore treba zabraniti glasovanje u Hrvatskoj’ – biti predsjednik svih Hrvata?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> U ime obitelji: Do kada će Hrvati izvan Hrvatske na izborima biti građani drugog reda?

Referendumskom inicijativom – Narod odlučuje, kojoj su građani dali veliku podršku, nastojao se promijeniti trenutačni izborni sustav tako da u Sabor ulaze oni kojima birači daju najviše glasova. Time bi se spriječila politička trgovina i korupcija, a građani bi mogli izabrati zastupnike koje će ih doista predstavljati u Saboru. Cijeli sustav bi bio demokratičniji i pravedniji, no suočili su se s brojnim otporima – od političkih stranaka, do kontroverznog Plenkovićevog ministra Lovre Kuščevića.

Inicijativa je zahtijevala da ulazak svih kandidata u Sabor odredi broj preferencijskih glasova birača.

Nadalje, referendumom koji je predlagala GI “Narod odlučuje” smanjio bi se broj zastupnika s najviše 160 na najviše 120, a samim time bi i broj zastupnika nacionalnih manjina proporcionalno bio smanjen s osam na šest. Također, zastupnici nacionalnih manjina ubuduće ne bi mogli odlučivati o Vladi i proračunu.

I Zoran Milanović i Andrej Plenković kao premijeri ukrali su narodu referendum za promjenu izbornog sustava

“Svima je jasno da je HDZSDP koaliciji u interesu da izborni sustav ostane ovakav kakav jest – manjkav, nedemokratski i nepravedan. Dakle, lopovluk i sramota je što su i Zoran Milanović i Andrej Plenković kao premijeri ukrali narodu referendum za promjenu izbornog sustava te tako spriječili uvođenje dopisnog i elektroničkog glasovanja te druge važne promjene.”, istaknuo je krajem 2019. za Narod.hr Luka Mlinarić iz GI Narod odlučuje na komentar, tada SDP-ovog predsjedničkog kandidata, Zorana Milanovića oko datuma izbora kojim je izrazio navodnu zabrinutost za hrvatske birače koji su 22. prosinca i 5. siječnja izvan Hrvatske.

Promjena izbornog sustava kakvu predlaže GI Narod odlučuje, učinila bi datum izbora gotovo potpuno nevažnim jer bi birači svoje pravo mogli iskoristiti i dopisnim ili elektroničkim glasovanjem – gdje god da se nalaze na dan izbora“, podsjetio je tada Luka Mlinarić.

“To je suvremeni demokratski standard kojem bi Hrvatska, kao članica Europske unije, morala težiti. Godinama se veliki broj hrvatskih birača, u zemlji, a prvenstveno u inozemstvu, zbog činjenice da im je iz niza razloga otežano glasovanje, diskriminira i lišava Ustavom zajamčenog biračkog prava. Podsjećam da je sam Zoran Milanović s kolegama iz svoje Kukuriku koalicije spriječio referendum o promjeni izbornog sustava 2014., kada se također predlagalo uvođenje dopisnog i elektroničkog glasovanja. Kada bi zaista imao “karakter” kako tvrdi, priznao bi da je učinio lošu stvar i spriječio pozitivne promjene izbornog sustava”, pozvao je Mlinarić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.