Visoki upravni sud poništio odluku zbog koje je Karamarko napustio politiku: Povjerenstvo mu mora platiti 13.000 kuna

Tomislav Karamarko
Foto: fah

Visoki upravni sud i pravomoćno je poništio odluku Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa iz 2016. godine kojom se optuživalo bivšeg potpredsjednika Vlade i predsjednika HDZ-a da je bio u sukobu interesa. Sud je također odlučio da mu Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa treba nadoknaditi više od 13 tisuća kuna troškova upravnog spora. Tomislav Karamarko je unatoč odlučnim demantijima da je bio u sukobu interesa, zbog tih optužbi i medijskog pritiska dao ostavku na sve političke funkcije te napustio politiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Povjerenstvo s Dalijom Orešković na čelu u lipnju 2016. donijelo je odluku da je Karamarko, sudjelujući o raspravama o sudskim sporovima koje je vezano uz Inu Hrvatska vodila s mađarskim MOL-om, bio u potencijalnom sukobu interesa te da je povrijedio načela djelovanja obnašanja dužnosti. Karamarko je, tvrdilo je Povjerenstvo, povrijedio načela poštenog, savjesnog i odgovornog postupanja jer je Vladi, svojoj stranci, koalicijskim partnerima i javnosti prešutio da njegova supruga Ana Karamarko niz godina posluje s Jozom Petrovićem, lobistom MOL-a u Hrvatskoj.

U veljači 2020. godine Karamarko je podignuo ustavnu tužbu protiv odluke Povjerenstva o sprečavanju sukoba interesa.

Ustavni sud uvažio je tužbu Tomislava Karamarka protiv odluke Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatska je danas produžena Jugoslavija, u manjem obliku”

Kada je početkom 2021. donesena nepravomoćna oslobađajuća odluka, Karamarko je za RTL kazao:

“Mislim da je čitava jedna mašinerija bila pokrenuta u smjeru mog rušenja, dakle rušenja izvjesnog broja politika koje sam ja provodio kroz stranku s kojom sam pobjeđivao četiri godine. Prema tome, trebalo je to očito zaustaviti, trebalo je zaustaviti politiku, ne znam, smanjivanja uvoza, a povećanja proizvodnje, dakle udar na uvoznički lobi. Imali smo čitav niz problema, i ideoloških u konačnici. Rekao bih da je Hrvatska danas produžena Jugoslavija, u manjem obliku. Sve su to bili problemi koji su doveli do toga da sam skupio veliki broj protivnika, pa čak i u stranci koja se u tom trenutku ponijela kukavički. Danas sam dokazao da sam doista štitio interese Hrvatske”, kazao je.

On je nekoliko mjeseci poslije putem društvenih mreža poručio:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nisam imao “želudac” za kukavice, izdajnike, kalkulante

“Jučer ili danas (nebitno), iz svoje mravlje, političarske perspektive, Dalija Orešković reče: “Povjerenstvo je eutanazirano kad je Ustavni sud odlučio o Karamarku”. Dakako, već davno prepoznat slučaj mog izmišljenog “potencijalnog sukoba interesa” bio je okidač za početak političke harange i progona, koji je završio mojom ostavkom. Zašto ostavkom? Jer, iskreno, nisam imao “želudac” za kukavice, izdajnike, kalkulante, profitere i ambiciozne činovnike koji su gledali u pod dok su mediji sotonističkom energijom gazili moju obitelj i mene. Kao što je poznato, dočekao sam pravdu kroz adekvatne sudske odluke. Pa i one Ustavnog suda!

“Naravno da je cijeli slučaj protiv mene insceniran da se zaustave politike koje sam provodio u nakani da Hrvatska bude bolja nego što je danas. I tu se vraćamo na Daliju Orešković, koja je odradila svoj dio zadaće kao šefica tzv. povjerenstva za sukob interesa, koje je upravo ona pretvorila u instrument određenih političkih i interesnih grupacija za obračun sa mnom. Tom političkom zloporabom povjerenstvo je eutanazirano, a gospođa “3 u 1″ je njegov egzekutor. Je li nagrađena zbog toga, zaključite sami.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.