Kakve igre igraju s predsjedničkom rezidencijom Vlada i predsjednik u odlasku?

Netom nakon odluke Vlade, tek malo više od dva tjedna pred inauguraciju novoizabrane prve hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, u hrvatskim su se medijima pojavile priče kako bi Ivo Josipović, predsjednik u odlasku, mogao u dogovoru s Vladom prihvatiti odluku Vlade, te preseliti Ured predsjednika u Visoku, ne bi li novoizabranu predsjednicu stavio pred gotov čin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada Republike Hrvatske upustila se u neobičan poduhvat te je bez službenog zahtjeva iz Ureda predsjednika prošlog četvrtka, 29. siječnja, donijela odluku po kojoj se rezidencija u Visokoj daje na korištenju Uredu predsjednika, no uz uvjet da preseljenjem u Visoku Ured predsjednika gubi ne samo Pantovčak već i sve druge objekte kojima se služio.

Odluka je donesena nakon što je novoizabrana predsjednica kazala kako razmatra različite opcije, te da će u tu svrhu napraviti studije isplativosti. Iznesena je i opcija da bi jedan od drugih objekata, vjerojatno vilu na Tuškancu, koristila za prijem visokih gostiju iz inozemstva.

Nakon odluke Vlade Kolinda Grabar-Kitarović izrazila je čuđenje zbog trenutka i načina na koji je odluka donesena, te da je Vlada odluku donijela bez službenog zahtjeva iz Ureda predsjednika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknula je kako cilj preseljenja Ureda nije preseljenje samo po sebi već znatno smanjenje troškova.

“U tu svrhu nužno je izraditi ekonomsku analizu kako bi se vrlo jasno pokazala financijska opravdanost preseljenja, kao i osigurala sredstva za realizaciju te odluke. Prije donošenja konačne odluke izabrana predsjednica imenovat će povjerenstvo koje će pripremiti sveobuhvatnu stručnu analizu”, poručili su iz ureda nove predsjednice.

Treba istaknuti kako je netom nakon donesene odluke Vlade ministrica Andrea Zlatar Violić komentirala je kako je za prenamjenu ovog povijesnog zdanja potrebno minimalno osam mjeseci. Istovremeno stručnjaci su spominjali rokove i do dvije godine. A onda u igru ulazi Ivo Josipović.

Ivo Josipović ulazi u igru

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odjednom je u medije lansirana priča kako će se moguće predsjednik u odlasku preseliti u tu, za sada, neadekvatnu zgradu.

Upitan o tome Ivo Josipović bio je namjerno dvosmislen i kazao kako će postupit “po zakonitoj odluci kakva god ona bila”. Nije pojasnio zašto bi on ili Vlada određivali kad će se nova predsjednica iseliti sa Pantovčaka te gdje će se i kada preseliti?

“Sve bi drugo značilo da se miješam u odnose nove predsjednice i Vlade. Zato sve prijepore neka rješavaju nova predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i Vlada. Moje je da poštujem zakonite odluke”, kazao je Josipović stavivši se tako aktualnoj vladi na raspolaganje u ovoj igri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(Ne)ozbiljno o ozbiljnome

Odluka Vlade je na prvi pogled na razini ljutnje i inata pubertetlija kojima je nešto uskraćeno – pobjeda na predsjedničkim izborima.

Ipak, ne čini se usluga ni instituciji Vlade, ni instituciji predsjednika kada se ovakve krize institucija olako otpisuju. Jer na stranu površna zabavljenost, publike – građana i birača s jedne i druge strane političkog spektra (iz različitih razloga) ovakvim ophođenjem Vlade i predsjednika u odlasku prema novoizabranoj predsjednici, ova situacija ima vrlo ozbiljne posljedice.

Na prvom mjestu ruši stabilnost političkog ali i ustavnog poretka. Smanjuje potencijal za konsenzus oko bitnih nacionalnih pitanja koji nam je preko potreban. Ruši ugled Republike Hrvatske i njenih institucija u očima svijeta, koji kroz svoja konzularna predstavništva itekako prati ovu situaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koji je motiv Vlade i predsjednika u odlasku?

Zašto se Vlada uopće odlučila ‘ispuniti’ samoinicijativno jedno od predizbornih obećanja novoizabrane predsjednice?

Zašto sa sličnim brzinom i žarom nisu prionuli ispunjavanju vlastitih predizbornih obećanja?

Na primjer onog iz plana 21 ‘U plusu tri plaće, a ne u minusu da ti se plače’? Možda da im pošaljemo uplatnice da ispune naše minuse i uplate tri plaće – pa da im tako pomognemo u ispunjavanju obećanja?

Zašto nisu pohrlili ispuniti predizborno obećanje Grabar-Kitarović o uspostavi dijaloga i konsenzusa oko važnih nacionalnih i strateških pitanja?

Suvišna pitanja. Svima je jasno kako se pokušavaju narugati novoizabranoj predsjednici ali svim građanima koji su izašli na izbore i poštuju instituciju predsjednika. Narugati se demokraciji. Jer mogu.

Ozbiljna optužba

No, ako ih nećemo promatrati samo kao skupinu adolescenata bez pametnijeg posla od inačenja novoj predsjednici i onima koji su je birali – treba uzeti u obzir javno iznesen argument da premijer i predsjednik u odlasku žele novoj hrvatskoj predsjednici uskratiti pristup dosadašnjim resursima i arhivima predsjednika.

To je puno ozbiljnija optužba, kojoj na težini daje sam predsjednik u odlasku Ivo Josipović koji priču o svom preseljenju s Pantovčaka u Visoku pred samu inauguraciju nove predsjednice nije odmah demantirao kao običnu glupost, već joj je dao na kredibilitetu.

S obzirom kako je javnost tek ovih dana ovih dana sa suđenja u Münchenu saznala da je DORH u tajnom postupku neprijateljski ispitivao svjedoke iz procesa Krunoslavu Pratesu o detaljima njihovog svjedočenja pred Njemačkim sudom, te da se u državi vode postupci protiv ljudi koji su svjedočili, ili trebaju svjedočiti protiv Josipa Perkovića (bivšeg savjetnika u Uredu Predsjednika i oca aktualnog savjetnika), niti ovu mogućnost ne treba zanemariti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.