Dragan Vasiljković, poznat kao kapetan Dragan, osuđen za ratne zločine u Hrvatskoj, ostaje u zatvoru u Lepoglavi jer je Županijski sud u Varaždinu odbio kao neosnovan prijedlog za njegov uvjetni otpust, priopćio je glasnogovornika suda Igora Pavlica, objavljeno je u petak na internetskim stranicama suda.
Županijski sud u Varaždinu u četvrtak je odbio kao neosnovan prijedlog za uvjetni otpust zatvorenika Dragana Vasiljkovića s izdržavanja jedinstvene kazne zatvora u trajanju od 13 godina i 6 mjeseci, po presudi Županijskog suda u Splitu od 26. rujna 2017., a koja je pravomoćna od 12. lipnja 2018., navodi se u priopćenju Suda.
Takvu odluku Vijeće Županijskog suda u Varaždinu „u bitnom obrazlaže time da nisu ispunjene pretpostavke za uvjetni otpust zatvorenika“ te da je „radi postizanja svrhe kažnjavanja, nužno da zatvorenik nastavi sa izdržavanjem iste“, dodaje se u priopćenju.
Vijeće je imalo u vidu kako je zatvorenik Dragan Vasiljković do sada neosuđivana osoba, da se protiv njega ne vode drugi kazneni postupci te da ima osiguran prihvat nakon izdržavanja kazne, ali je utvrđeno i da je zatvorenik nekritičan prema kaznenim djelima, koja negira, te kaznu smatra nezasluženom i neprilagođen je.
„Aktualno je smješten na Odjelu pojačanog nadzora te je u jednom navratu i stegovno kažnjavan za lakši stegovni prijestup“, stoji u priopćenju varaždinskog Županijskog suda.
Dodaje i kako iz navoda Kaznionice u Lepoglavi proizlazi da Vasiljković kaznionicu uspoređuje s ‘nacističkim logorom’ te u javnosti stvara lažni dojam žrtve hrvatskog pravosuđa i diskriminacije po nacionalnoj osnovi.
Zaključeno je da nije promijenio svoje ponašanje i stavove nakon počinjenih kaznenih djela te je i dalje nekritičan spram svog ponašanja, tako da svrha kažnjavanja još nije ostvarena.
Podsjetimo, Dragan Vasiljković je pravomoćno osuđen na 13,5 godina zatvora zbog ratnog zločina u Kninu i Glini tijekom Domovinskog rata.
Budući da mu je u vrijeme izdržavanja kazne uračunato ono provedeno u ekstradicijskom zatvoru u Australiji od osam godina i devet mjeseci, te u istražnom zatvoru u Hrvatskoj, do sada je u zatvoru proveo 13 godina. Očekivani istek kazne je krajem ožujka 2020.
Ubojstva, mučenja i zlostavljanja
Vasiljković je optužen da je kao zapovjednik Jedinice za posebne namjene u sastavu paravojnih srpskih postrojbi, odnosno zapovjednik Nastavnog centra za obuku pripadnika specijalnih postrojbi Alfa, postupao protivno odredbama Ženevske konvencije. Na teret mu se stavljalo i da je tijekom lipnja i srpnja 1991. u zatvoru na kninskoj tvrđavi te tijekom veljače 1993. u Bruškoj kod Benkovca mučio, zlostavljao i usmrćivao zarobljene pripadnike hrvatske vojske i policije, no zbog nedostatka dokaza oslobođen je ove optužbe.
Uz to je optužen i da je tijekom srpnja 1991. u Glini, u dogovoru sa zapovjednikom tenkovske jedinice JNA, izradio plan napada na tamošnju policijsku postaju te prigradsko naselje Jukinac, sela Gornji i Donji Viduševac, a potom i njihovo zauzimanje. Tijekom napada su oštećeni i uništeni civilni objekti, stanovništvo natjerano na bijeg, opljačkana je imovina, a ubijeni su i ranjeni civili od kojih i jedan strani novinar.
Vasiljković je od prvog dana suđenja, 20. rujna 2016. godine pa sve do završnih riječi uoči presude, negirao počinjenje kaznenih djela koja mu se stavljaju na teret. Tvrdio je da su svjedoci lažno iskazivali i da je samo branio svoju domovinu Jugoslaviju koju je volio.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.