Karlovac – prihvaćen proračun, rast prireza, komunalne naknade

Karlovačko Gradsko vijeće u utorak s 13 od 25 glasova glasavalo za proračun za 2015. godinu od 258 milijuna kuna, koji je za 13,9 milijuna kuna manji od ovogodišnjeg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zbog Vladine mini porezne reforme, smanjit će se gradski prihod oko tri milijuna eura, od kojih se dio vraća kompenzacijskim mjerama, a ostatak će se kompenzirati uštedama na plaćama i naknadama”, rekao je karlovački gradonačenik Damir Jelić.

Karlovac je naime ostao bez 20-ak milijuna kuna prihoda od poreza i za područja posebne državne skrbi. Izglasovanim kompenzacijskim mjerama manjak će se nadoknaditi povećanjem prireza s 12 na 14 posto, čime bi se dobilo od 2,4 do tri milijuna kuna, i povećanje komunalne naknada bi donijelo više od 4,6 milijuna kuna. Rashodi se smanjuju smanjenjem plaća u Gradskoj upravi za šest posto i raznih naknada za 18 posto.

Po obrazloženju gradonačelnika Damira Jelića (HDZ), zaposleni Karlovčanin s osnove povećanog prireza plaćat će na mjesec od 50 lipa do najviše 17 kuna, ali će mu se istodobno zbog Vladine odluke povećati plaća. Rast komunalne naknade opteretit će obitelji od tri do devet kuna na mjesec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proračun za 2015. iznosi 258 milijuna, i za 13,9 milijuna kuna je manji od ovogodišnjega, ali bio bi manji i bez planiranih kompenzacijskih mjera.

Pošto je više vijećnika iz vladajuće HDZ-ove koalicije kritiziralo Vladinu mini poreznu reformu, Josip Benčić (SDP) rekao je u ime oporbe da su na istom Gradskom vijeću u doba Sanaderove vlade za probleme bili krivi “razni azijski tigrovi i svjetska kriza”.

“Ovo je gradonačelniku Jeliću sedmi proračun kojim raspolaže, što znači da je odlučivao o 1,5 milijarda kuna, ali sada smo locirali hrvatsku Vladu kao krivca što se u gradu Karlovcu krivo radi”, ocijenio je Benčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je da se broj odjela u Gradskoj upravi povećao sa šest na devet iako je, kako je rekao, oporba govorila: ‘Nemojte zapošljavati, nemate realne osnove za to.’ S tim u vezi, pozvao je gradonačelnika da “preuzme dio odgovornosti na sebe jer se vidi da Gradska uprava i dalje hrani samu sebe”.

Jelić je pak odgovorio da se povećanje plaća građanima kroz ovu poreznu reformu donosi iz politikantskih razloga te da u Hrvatskoj imamo previsoku centralizaciju.

Predsjednik karlovačkoga Gradskog vijeća od utorka je, uz jednoglasnu potporu vijećnika, predsjednik Gradske organizacije HDZ-a Damir Mandić jer je dosadašnji predsjednik Mihović Stanišić iz HSP-a dr. Ante Starčevića prešao u novoosnovanu Hrvatsku konzervativnu stranku te se povukao s dužnosti na kojoj je bio na temelju sporazuma o suradnji između HDZ-HSS-HSLS-HSP AS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stanišić je podupro proračun (presudnim glasom), a njegova je primjedba bila da se 18-postotno smanjenje naknada za sudjelovanje na sjednicama Gradskog vijeća, odbora, nadzornih odbora i upravnih vijeća treba proširiti i na naknade za djelovanje političkih stranaka.

Jelić je rekao kako zna da će i drugi gradovi povećati prirez, primjerice Split i Rijeka, jer u državi vlada visoka fiskalna centraliziranost, zbog čega gradovi raspolažu sa samo desetak posto prikupljnog novca, a usporedno s tim provedena je ‘decentralizacija ovlasti’ pa gradovi s manje novca moraju raditi više poslova i posezati za restrikcijama i ‘dizanjem’ komunalne naknade i/ili prireza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.