Pred Zemaljskim sudom u Klagenfurtu u četvrtak je započeo proces protiv hrvatskog poduzetnika Gorana Štroka, kojega se tereti da je od Hypo Banke 2006. pod nedopuštenim uvjetima primio kredit od šest milijuna eura, javlja N1.
“U ovom procesu se radi o tome da je Štrok znao da njegov poslovni Guenter Striedinger nije mogao djelovati sam i odobriti mu kredit u tolikom iznosu”, rekao je na početku procesa državni odvjetnik Norbert Lading.
Optužnica Štroku predbacuje da je preko svog poslovnog partnera i tadašnjeg člana uprave Hypo banke Striedingera dogovorio kredit u visini od šest milijuna eura za kupnju zemljišta na otoku Jakljan, u blizini Dubrovnika.
Kako se navodi, nadzorni odbor Hypo banke nije bio upućen u proces odobravanja kredita te je bio “stavljen pred gotove činjenice”. Striedinger je kao suponuđač u projektu Jakljan jamčio iznosom od 300.000 eura, na temelju čega je kasnije i isplaćen kredit u visini od 6,7 milijuna eura.
Vještak u procesu je zaključio da se u postupku davanja kredita nije insistiralo na provjeravanju boniteta klijenta.
Na kraju zbog nejasnoća oko vlasništva zemljišta na Jakljanu do ostvarenja čitavog projekta nikada nije došlo.
Guenther Striedinger je za isti slučaj već početkom 2016. osuđen dodatno na 18 mjeseci zatvora zbog pronevjere.
Goran Štrok je pred predsjednikom sudskog vijeća Christianom Leibhauserom-Karlom izjavio da je nevin i da se ne osjeća krivim.
Njegov branitelj, odvjetnik Rolan Grlić izjavio je kako je njegov 70-godišnji klijent “cijeli život radio u turizmu” te da je naišao na zemljište na Jakljanu kojem je vlasnik bila Republika Srbija i koja je zemljište dala na prodaju. Međutim, kako je nastavio Grlić, Hrvatska je u međuvremenu “jednostrano” nacionalizirala to zemljište pa se tako kupoprodaja nije mogla ostvariti.
“Banka je cijelo vrijeme bila informirana o problemima i mogla je u svakom trenutku zaustaviti projekt. Moj klijent je čitavo vrijeme igrao s otvorenim kartama i ne može mu se predbaciti kako je nešto pokušao sakriti. On nije ničim pridonio ovoj pronevjeri”, zaključio je Grlić, a kako prenosi austrijska informativna agencija APA i javni servis ÖRF.
U prijašnjem procesu Striedingeru je zaključeno kako Srbija nikada nije bila uknjižena na zemljište na Jakljanu.
Tko je Goran Štrok?
Rođen je 20. studenog 1947. u Zagrebu. Njegov otac Izidor, iz Pregrade kod Krapine, borio se u španjolskom građanskom ratu. Tijekom Drugog svjetskog rata bio je zapovjednik partizanske brigade „Braća Radić“ i 32 partizanske divizije. Postao je general JNA i narodni heroj. Nakon rata odlazi u Beograd. Tu je upoznao buduću suprugu Milu Miletić, slikaricu, s kojoj se oženio 1946. Sljedeće godine dobili su sina Gorana. U Zagreb su se vratili 1950. Vojsku je napustio 1955. a Partiju 1971. Odrastao je u Trnju, navodi Večernji list.
Živjeli su u današnjoj Vukovarskoj ulici. Tijekom pohađanja gimnazije izbačen je iz škole zbog lošeg vladanja. Falsificirao je datum rođenja da bi mogao dobiti vozačku. Po kvartu je vozio očev Fiat 1300. Sa 17 godina počinje voziti automobilske utrke. Bio je član Auto moto kluba Dinamo. S 18 godina je osvojio prvo prvenstvo tadašnje države. Upisao je 1966. Pravni fakultet u Zagrebu ali je nakon četiri odslušana semestra odustao. S 20 godina počeo je surađivati kao novinar u Plavom vjesniku. Testirao je automobile, radio intervjue s poznatim vozačima. Oženio se 1969. s Renatom rođenom Borić. Kao zaslužni sportaš od grada je dobio jednosobni stan. Godine 1971. pobijedio je u Austriji u natjecanju između Hrvatske i Štajerske. Iz Zagreba su, poslije je rekao, tada došla 42 autobusa pratiti utrku a među njima i Miko Tripalo, vođa hrvatskih komunista i jedan od vođa Hrvatskog proljeća. Nakon njegove pobjede svirala se „Lijepa naša“. Sponzori na utrkama su mu bili Ina, Kreditna banka, Pazinka. S 25 godina zaposlio se u Velebitu, tvrtki koja je imala različita zastupstva. Potom je postao zastupnik tvrtke „Acoustic Chemicals“ za bivšu SFRJ i još nekoliko zemalja istočne Europe.
U Englesku je otišao 1977. Kaže da mu je jedan prijatelj otvorio tvrtku u kojoj je samo on bio zaposlen. Radio je kao savjetnik tvrtkama za izgradnju poslovnih postrojenja te britanskim građevinskim tvrtkama. U Indoneziji je s njemačkom tvrtkom Thyssen prodao dva petrokemijska postrojenja. Tu je, kaže, zaradio svoj „prvi milijun“. Niječe da je ikada prodao i jednu litru nafte. Opovrgava da je bio dio tzv. naftnog lobija s Vanjom Špiljkom i Mišom Brozom, iako ih je dobro poznavao. Potom je s partnerom kupio malu tvrtku sa 100 zaposlenih za upravljanje naftnim platformama u Sjevernom moru. Trgovao je i nekretninama.
Kaže da se s demokratskih promjenama u Hrvatskoj 1990. „involvirao u tu priču“. Pomagao je svima koji su dolazili u London, Zdravku Tomcu, Miomiru Žužulu, Ivi Škrabalu, i drugima. Primio ga je predsjednik Franjo Tuđman „s velikim respektom“ zbog njegova oca. Kasnije se upoznao i s Ivom Sanaderom kad je on u Londonu učio engleski. Godine 1991. je u Zagrebu pokrenuo dnevne novine „Zapad“. Krenuli su sa 120 tisuća naklade, koja je ubrzano padala. Nakon nekoliko mjeseci su bankrotirali. I drugi projekti u Hrvatskoj su mu tada propali. Godine 1995. je kupio hotel Bonavia u Rijeci gdje je gradonačelnik bio SDP-ov Slavko Linić. Nakon dolaska SDP-a na vlast 2000. kupio je hotel Excelsior u Dubrovniku što je dijelu javnosti bilo sporno zbog niske cijene. Kasnije je kupio još nekoliko hotela. Ustrojio je tvrtku Jadranski luksuzni hoteli. Mediji su ga proglašavali SDP-ovim tajkunom zbog bliskosti s vrhom te stranke. Dubrovačke hotele 2011. prodao je grupaciji Lukšić, a iste godine propala mu je i hotelska investicija u Windsoru, gradiću zapadno od Londona, navodi Tportal.
U braku sa suprugom Renatom ima dvije kćeri: Vanju i Tenu. Ima i unuke. Živi na imaju od 24 tisuće četvornih metara u kući Dower House smještenoj pet minuta vožnje od središta Windsora. „Hrvati opraštaju sve osim uspješnosti, obruše se na svakog tko se usudi izdići glavu iznad prosječnosti, najprije vas slave a onda vuku kroz blato“, rekao je 2007. navodi Večernji list.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/n1
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.