U petak su sabornici izglasali promjenu Ovršnog zakona. Sudac trgovačkog suda Mislav Kolakušić, koji je među prvima upozoravao na nedostatke bivšeg zakona koji je proizveo 330 tisuća blokiranih građana tvrdi da ni u novom zakonu nema promjena u odnosu na građane.
Ove izmjene Ovršnog zakona nemaju niti jednu odredbu koji će pomoći blokiranim građanima, rekao je Kolakušić u Studiju 4. Naime, niti jedan, u petak predložen amandman, koji je mogao pomoći – nije prihvaćen.
Kolakušić tvrdi da u Hrvatskoj ne postoji dovoljna zainteresiranost kod donošenja propisa, te se ona oslanja na uski krug savjetnika u odsustvu pravne javne rasprave.
“Naivno je i nekritički izglasana odredba o zaštiti jedine nekretnine. Nevjerojatno je da štititimo nekretninu bez ikakvog socijalnog kriterija, jedina nekretnina može vrijediti 20 tisuća kuna, a može vrijediti 20 milijuna kuna, a mi ih u potpunosti izjednačavamo”, rekao je Kolakušić.
“Moramo imati socijalni kriterij i nužno je bilo da se ne može ići u ovrhu nekretnine za iznos manji od 50 tisuća kuna. Iznos od 20 tisuća kuna je prenizak, jer prema statističkim podacima FINA-e sto tisuća građana ima dug 10. 000 kuna. Za pretpostavit je da barem 200 tisuća građana ima dug preko 20 tisuća kuna. Nekretnine 200 tisuća građana su u mogućnosti od ovrhe”.
Odredba: Svaka stranka snosi svoj trošak
Kolakušić tvrdi da ne postoji niti jedan razlog zašto ta odredba ne bi bila donesena.
“Vama, ako ide ovrha od 200 kuna vi ćete to platiti, s druge strane,
troškovi ovršnog postupka, na samo jedan račun, idu tri ovrhe. Za kašnjenje od primjerice 200 kuna ovrha će biti 2. 000 kuna za samo jedan račun. Ako znamo da polovina hrvatskih umirovljenika prima manje od 1.500 kuna, taj umirovljenik i zaposleni koji primaju znatno manje od najniže plaće imaju potpunu nemogućnost da plate i sljedeći račun. Mi imamo osam milijuna ovrha, što ne bismo imali da građani imaju za platiti sljedeći račun”, objašnjava Kolakušić.
“Jednom kad ste ovršeni, nemate više za platiti niti jedan račun. Tu gube apsolutno svi osim onih koji zarađuju na troškovima”, rekao je Kolakušić.
“Sabor bi trebao štititi vjerovnike, no većina ovog zakona, kako je izglasan je takav da bi se uskladio s europskom pravnom stečevinom i olakšao naplatu stranim pravnim subjektima i fizičim osobama u odnosu na hrvatske građane. Ovdje je samo došlo do znatnog olakšavanja naplate potraživanja i ovršavanja hrvatskih građana”.
Osim toga, tvrdi Kolakušić, zastara ovrhe ne postoji, a morala bi postojati.
“Ako vi deset godina niste uspjeli naplatiti određeno potraživanje onda stvarno nema razloga da svi računi budu blokirani. To su i tako mrtve ovrhe. Postoji zastara ubojstva, a ne ovrhe koja je nenaplativa”.
Najava novog ovršnog zakona
“Za Lex Agrokor je bilo potrebno sedam dana, za prepisivanje slovenskog modela ovrhe, taj koji je proizveo najveći broj ovršenih je potrebno nekoliko sati, dakle, to je sve trebalo biti doneseno u petak”.
Na pitanje zašto se ne donose nove odredbe Kolakušić kaže da je to zato jer je to ogroman izvor prihoda.
“Ovršni postupak je privatni biznis, na njemu se iznimno dobro zarađuje”.
Najviše zarađuje uski krug odvjetnika i nekoliko javnih bolježnika, rekao je.
“Mene se već dugo ne poziva u radne skupine jer ja inzistiram na stvarima koje bi pomogle hrvatskim građanima”.
Sve demokratske države svijeta sve probleme korupcije rješavaju putem poeznog zakona, rekao je.
“Porezna uprava prvo utvrdi porez na dohodak jer morate dokazati poreznoj od kuda vama prihodi. I to je vrlo jednostavan i lagan put. Mi već imamo te odredbe 17 godina međutim to se ne primjenjuje. Jednom izmjenom nema zastare utvrđivanja poreza”.