Koliko Beljakov HSS ima zastupnika i koliko nas koštaju mjesečno?

Foto: Fah (Fotomontaža: Narod.hr)

Predsjednik Hrvatske seljačke stranke Krešo Beljak svojim neprimjerenim izjavama, nekadašnju konzervativnu stranku svrstava na lijevo-liberalni spektar. Na izvanrednim izborima za Hrvatski sabor u rujnu 2016. godine u sklopu Narodne koalicije (SDP, HNS, HSS I HSU), HSS osvaja pet zastupničkih mjesta te za svakog zastupnika iz proračuna, na račun hrvatskih poreznih obveznika dobiva mjesečno prosječno oko 30,5 tisuće kuna, a za zastupnice 10 posto više, odnosno 33,6 tisuća kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Verbalni delikt u HSS-u: Predsjedništvo ustvrdilo da se javnim kritiziranjem Beljaka krši statut stranke

> Tko je Krešo Beljak – od opravdavanja udbaških ubojstava do pobornika bratstva i jedinstva?

> Bjelovarski HSS zatražio ostavku Beljaka: ‘Puniša Račić bio je prethodnik UDBE’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Ivan Munjin: Financiranje političkih stranaka iz proračuna, kao što vidimo u Hrvatskoj, ne sprječava korupciju!

Koliko HSS ima saborskih zastupnika i koliko nas koštaju?

U 9. sazivu Hrvatskog sabora HSS ima 4 saborska zastupnika. To su Krešo Beljak, Ana-Marija Petin, Davor Vlaović i Željko Lenart.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HSS-ov zastupnik Mladen Madjer, koji je ušao u Sabor kao zamjenski zastupnik Stjepana Kožića, napustio je HSS i prešao u Bandićev klub u siječnju 2019. godine.

HSS na temelju osvojenih mandata dobiva mjesečno prosječno oko 30,5 tisuće kuna, a za zastupnice 10 posto više, odnosno 33,6 tisuća kuna.

Novac se dodjeljuju na osnovu broja mandata prilikom konstituiranja Sabora. HSS je tako tijekom 2017. godine primio 1.692.625,00 kuna iz državnog proračuna, 3.429.658,00 kuna iz lokalnih jedinica, 1.158.120,00 od članarina te 222.549,00 od donacija, dok je tijekom 2019. za saborske zastupnike dobio 1,9 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz to što su financirane iz državnog proračuna i proračuna lokalnih jedinica, stranke također dobivaju novac kao naknadu troškova izborne promidžbe dobiju li najmanje 10,0% važećih glasova birača od njihovog sveukupnog broja.

Podsjetimo, HSS od Beljakovog dolaska na čelo stranke, napušta velik broj članova, a sam je Beljak iz stranke isključio jednu od najistaknutijih HSS-ovih članica, hrvatsku eurozastupnicu Marijanu Petir.

Nakon objave na Twitteru u kojoj je ustvrdio kako zloglasna jugoslavenska tajna policija UDBA nije likvidirala dovoljno ljudi, od njega se ponovno ograđuje dio članstva i traži ostavku, a na kritike je stigao i odgovor vodstva stranke – u kojem se između ostaloga ustvrđuje kako javno kritiziranje predsjednika HSS-a predstavlja kršenje Statuta stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Iako smo dobili pet saborskih zastupnika i uspjeli stabilizirali stranku, smatramo da bi predsjednik stranke morao dati ostavku. Moram napomenuti kako nas na dnevnoj bazi kontaktiraju ljudi od Iloka do Konavala, podržavaju naša stajališta i šokirani su ovakvim izjavama”, kazao je Ivan Beljan, potpredsjednik Županijskog ogranka stranke te dodao kako u budućnosti očekuje da se stranka odmakne od HDZ-a i SDP-a.

“To apsolutno moramo učiniti čim prije. Ne smije nam biti presudno imamo li jednog ili četiri čovjeka u Saboru, već je bitna politika prema hrvatskom narodu. I zato jesmo u politici.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.