Hrvatska himna “Lijepa naša” i njezino (ne)izvođenje u školama neočekivano je postala nezaobilazna politička tema na početku još jedne školske godine. Na agendu je ovo pitanje postavila stranačka podružnica Domovinskog pokreta Splitsko-dalmatinske županije koja je u svojoj županiji tu ideju uspjela i konkretizirati u vidu preporuke školama od strane župana i resornog pročelnika. Reakcije političkih aktera na nacionalnoj razini o ovoj su temi očekivano suprotstavljene. HDZ načelno nema ništa protiv iako ne planiraju takvu praksu i propisati, a ljevica je očekivano suzdržana.
>Jeličić: Hrvatska ima osjećaj nacionalnog naboja, domoljublja, ponosa, emocije
Inicijativa DP-a Splitsko-dalmatinske županije
Domovinski pokret Splitsko-dalmatinske županije posljednjih je dana u središtu nacionalne politike. Prvo su oštro reagirali zbog isticanja jugoslavenske zastave na koncertu Bijelog dugmeta u Splitu, a nekoliko dana potom su u javnost plasirali ideju o izvođenju hrvatske himne u školama na početku školske godine. Ideju je prihvatila županijska vlast koju DP čini zajedno s HDZ-om, a konkretizirali su je župan Blaženko Boban i resorni pročelnik. Oni potpisuju pismo u kojem obrazovnim institucijama, između ostalog, preporučuju da novu školsku godinu započnu intoniranjem hrvatske himne “Lijepa naša”.
Puljak protiv
Splitski gradonačelnik, sveučilišni profesor i znanstvenik Ivica Puljak u komentarima na Facebooku osvrnuo se na odluku Splitsko-dalmatinske županije, a na prijedlog Domovinskog pokreta, da se početak nastave ove školske godine u školama obilježi intoniranjem nacionalne himne.
‘Grubim nasrtajima na domovinu možete se suprotstaviti i obrazovanjem i edukacijom da se diplome ne smiju kupovati.
Grozim se svih domoljuba od zanata koji stoje uspravno na pjevanju himne s rukom na srcu, a u pozadini potkradaju državu i ovaj narod, plagiraju doktorate, kupuju diplome ili to sve podržavaju. Kakvo vam je to domoljublje? Paravan za kriminal.
Sram vas bilo. Niste dostojni ni himne ni zastave. Hrvatska se voli poštenim radom i životom, a ne pjevanjem himne i tome treba učiti djecu. Živjeti pošteno’, poručio je.
Nije propisano, ali ‘Lijepa naša’ često se intonira
Izvođenje himne ‘Lijepa naša’ na nacionalnoj razini nije zakonski propisano. Ono je, uz najnoviju iznimku SDŽ, predmet ‘dobre volje’ školskih ravnatelja koji mogu, ali ne moraju intonirati nacionalnu himnu na početku školske godine. U praksi se himna u školama često intonira za vrijeme raznih priredbi, svečanosti i drugih svečanih događaja.
>Divjak nakon Plenkovića o izvođenju himne u školama: Domovina se prije svega voli djelima, a ne riječima i simbolikom
Fuchs: Ima važnijih problema, neka odlučuju škole
Ministar obrazovanja Radovan Fuchs u svojim je izjavama poručio da nema ništa protiv intoniranja himne na početku školske godine.
Ipak, nije najavio nikakve službene preporuke ili zakonska rješenja već bi to ostavio na izbor školama. Fuchs je dodao još da “ima puno bitnijih i važnijih problema za rješavanje u našem obrazovnom sustavu”.
Stanje u drugim državama
U Francuskoj je prije nekoliko godina zakonom je uvedena obveza da u vrtićima i školama budu izvješene francuska zastava i zastava Europske unije, a na vidljivim mjestima istaknut tekst himne, Marseljeze, kao i slogan Francuske revolucije “Sloboda, jednakost, bratstvo”. U SAD-u se praksa izvođenja himne razlikuje od jedne do druge savezne države, ali nije propisana na federalnoj razini.
Slično je i u Kanadi. U nekoliko pokrajina i teritorija (Manitobi, New Brunswicku, Novoj Škotskoj, Ontariju i još nekima) u javnim osnovnim i srednjim školama himna “O Kanado” pušta se svakoga dana, dok ostale pokrajine i teritoriji nemaju takav propis.
U Kini je zakonom o državnoj himni propisano da se stihovi i partitura državne himne uče u prvom razredu osnovne škole, a kasnije pjevaju u osnovnim i srednjim školama jer se to smatra “važnim dijelom domoljubnog odgoja”. Prije nekoliko mjeseci vlasti su prekorile vodstva dviju osnovnih škola u Hong Kongu jer su učenici navodno “pretiho” pjevali himnu na jutarnjem okupljanju.
U Srbiji je 2021. tamošnja Skupština donijela odluku o obveznom intoniranju himne “Bože pravde” na početku školske godine a “s ciljem razvijanja nacionalnog identiteta učenika kao i svijesti i osjećaja pripadnosti Republici Srbiji”, piše N1.