Dr. sc. Željko Lovrinčević: U Ustav unijeti odredbu o maksimalnoj visini javnog duga po uzoru na ostale zemlje Europe

“Ovo je godina u kojoj je RH ušla u intenzivniji proces iseljavanja stanovništva. Pretpostavlja se da je u 2014. iselilo oko 30.000 ljudi. Ugasilo se oko 25.000 radnih mjesta, a javni dug je povećan za oko 16 mlrd. kn. Standard građana je blago smanjen – između 0,5% i 1%. Od početka mandata ove vlade to je oko 12% realno”, izjavio je ekonomski analitičar dr. Željko Lovrinčević gostujući u emisiji HR-a Intervju tjedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatska je i 2014. provela u recesiji. Dvanaest kvartala zaredom BDP je u padu. Neki su procesi pokrenuti, no presporo, ponovno nismo napravili iskorak koji smo trebali”, rekao je Lovrinčević.

Komentirao je i najave ministra Hajdaš Dončića da  će se, ukoliko monetizacija autocesta ne prođe, povisiti cijena goriva.

“Ljudi koji su odgovorni, vjerojatno misle da to trenutno nisu i da je monetizacija jedino rješenje. Politika treba uvijek imati alternative, ako kaže da nema onda je to besmisleno. Problem je vlade da nema opciju B”, kazao je Lovrinčević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osvrnuo se i na projekte koje je vlada uputila u u Europsku komisiju, te smatra da je to popis želja te da 77 projekata ne može proći što je i sama Komisija potvrdila.

“Treba odabrati četiri do pet kapitalnih projekata i na njima sistemski raditi te ih pripremiti. Hrvatskoj bi i mnogo značilo da prođe i jedan do dva kapitalna projekta što bi značajnije promijenilo stvari u Hrvatskoj. Prvi novac možemo očekivati tek krajem 2016.”, smatra Lovrinčević.

Nastavak loših trendova

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 2015. predviđa nastavak sadašnjih loših trendova, nastavit ćemo padati, javni dug će se nastaviti akumulirati, a mogućnost da se reformama nešto promijeni nisu izgledne.

“Hrvatska bi se mogla naći u situaciji da postane Europski problem što za sada još nije jer nemamo euro kao valutu pa još ne ugrožavamo sustav Europe, no moglo bi se dogoditi da nova vlada bude u nekom odnosu prisilnog aranžmana sa Bruxellesom koji bi mogao uključivati i paket aranžman s MMF-om. To će se nazvati reprogramom ili programom konsolidiranja, što je defacto neka vrsta bankrota”, ističe Lovrinčević.

Prognozirajući scenarij za slijedeću godinu, Lovričević je kazao “Nalazimo se u situaciji da u novu godinu ulazimo kao najzaduženija zemlja od svih novih članica u Europskoj uniji. Tržišta jeftinog kapitala se zatvaraju pa nije teško zbrojiti dva i dva i kazati da će  vlada biti u teškom položaju, zajedno s građanima koji zavise od javnog sektora” .

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatra da u Ustav treba unijeti odredbu o maksimalnoj visini javnog duga po uzoru na ostale zemlje Europe, tako da više nijedna vlada ne može dovesti u situaciju neodrživog javnog duga jer bi time kršila Ustav.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.