“Ovo je godina u kojoj je RH ušla u intenzivniji proces iseljavanja stanovništva. Pretpostavlja se da je u 2014. iselilo oko 30.000 ljudi. Ugasilo se oko 25.000 radnih mjesta, a javni dug je povećan za oko 16 mlrd. kn. Standard građana je blago smanjen – između 0,5% i 1%. Od početka mandata ove vlade to je oko 12% realno”, izjavio je ekonomski analitičar dr. Željko Lovrinčević gostujući u emisiji HR-a Intervju tjedna.
“Hrvatska je i 2014. provela u recesiji. Dvanaest kvartala zaredom BDP je u padu. Neki su procesi pokrenuti, no presporo, ponovno nismo napravili iskorak koji smo trebali”, rekao je Lovrinčević.
Komentirao je i najave ministra Hajdaš Dončića da će se, ukoliko monetizacija autocesta ne prođe, povisiti cijena goriva.
“Ljudi koji su odgovorni, vjerojatno misle da to trenutno nisu i da je monetizacija jedino rješenje. Politika treba uvijek imati alternative, ako kaže da nema onda je to besmisleno. Problem je vlade da nema opciju B”, kazao je Lovrinčević.
Osvrnuo se i na projekte koje je vlada uputila u u Europsku komisiju, te smatra da je to popis želja te da 77 projekata ne može proći što je i sama Komisija potvrdila.
“Treba odabrati četiri do pet kapitalnih projekata i na njima sistemski raditi te ih pripremiti. Hrvatskoj bi i mnogo značilo da prođe i jedan do dva kapitalna projekta što bi značajnije promijenilo stvari u Hrvatskoj. Prvi novac možemo očekivati tek krajem 2016.”, smatra Lovrinčević.
Nastavak loših trendova
U 2015. predviđa nastavak sadašnjih loših trendova, nastavit ćemo padati, javni dug će se nastaviti akumulirati, a mogućnost da se reformama nešto promijeni nisu izgledne.
“Hrvatska bi se mogla naći u situaciji da postane Europski problem što za sada još nije jer nemamo euro kao valutu pa još ne ugrožavamo sustav Europe, no moglo bi se dogoditi da nova vlada bude u nekom odnosu prisilnog aranžmana sa Bruxellesom koji bi mogao uključivati i paket aranžman s MMF-om. To će se nazvati reprogramom ili programom konsolidiranja, što je defacto neka vrsta bankrota”, ističe Lovrinčević.
Prognozirajući scenarij za slijedeću godinu, Lovričević je kazao “Nalazimo se u situaciji da u novu godinu ulazimo kao najzaduženija zemlja od svih novih članica u Europskoj uniji. Tržišta jeftinog kapitala se zatvaraju pa nije teško zbrojiti dva i dva i kazati da će vlada biti u teškom položaju, zajedno s građanima koji zavise od javnog sektora” .
Smatra da u Ustav treba unijeti odredbu o maksimalnoj visini javnog duga po uzoru na ostale zemlje Europe, tako da više nijedna vlada ne može dovesti u situaciju neodrživog javnog duga jer bi time kršila Ustav.
Tekst se nastavlja ispod oglasa