Zdravku Mamiću, njegovom sinu Mariu Mamiću i poduzetnicima Igoru Kroti, te Sandru Stipančiću, osumnjičenima za utaju poreza sutkinja istrage zagrebačkog Županijskog suda Erna Dražančić odredila je jednomjesečni istražni zatvor zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela i mogućeg utjecaja na svjedoke. Damir Vrbanović pušten je na slobodu, navodi HRT.
U slučaju Zdravka Mamića sud je odlučio da mu se vrati jamčevina iz prethodnog istražnog postupka koja je iznosila 7 milijuna kuna, ali mu je istovremeno odredio novo jamstvo od 14 milijuna kuna. Mariju Mamiću određena je jamčevina od 5 milijuna kuna, Stipančiću od 4 milijuna, a Kroti od 3 milijuna kuna. Uz to su im izrečene i mjere opreza zabrane kontaktiranja sa svjedocima, a Stipančiću i Mariju Mamiću je zabranjeno napuštanje mjesta boravišta.
[VIDEO] Mamićevo žustro izlaganje na izvanraspravnom vijeću. Više na: http://bit.ly/1S5WQUX
Posted by HRT Vijesti on 19. studeni 2015
Podsjetimo, Zdravko Mamić uhićen je na dan kada obilježavamo Dan sjećanja na žrtvu Vukovara. Je li ovo vrijeme odabrano kako bi zasjenilo sve ono što obilježavamo u Vukovaru, kako bi skrenuli pažnju s vukovarske tragedije? 18. studenoga 1991., nakon tromjesečne opsade i gotovo potpunog uništenja pao je grad Vukovar. U spomen na stradanje Vukovara u Domovinskom ratu Hrvatski sabor proglasio je 2009. godine 18. studeni Danom sjećanja na žrtvu Vukovara.
Na svojim internetskim stranicama Uskok je objavio da je, na temelju rezultata provedenih izvida i kaznene prijave Samostalnog sektora za otkrivanje poreznih prijevara Ministarstva financija, donio rješenje o provođenju istrage protiv Mamića i ostalih zbog “zločinačkog udruženja i zloporaba povjerenja u gospodarskom poslovanju u sastavu zločinačkog udruženja”.
Tužiteljstvo sumnja da je Zdravko Mamić, kao izvršni dopredsjednik i član uprave GNK Dinamo, u razdoblju od prosinca 2004. do travnja ove godine, povezao u zločinačko udruženje predsjednika HNS-a Damira Vrbanovića, kao glavnog direktora i člana uprave Dinama, svog sina te poduzetnike Igora Krota i Sandra Stipančića kao voditelje poslovanja ili prokuriste tvrtki iz Švicarske, Arapskih Emirata, Velike Britanije i Hong Konga. Cilj im je, smatra tužiteljstvo, bio “pribavljanje nepripadne imovinske koristi”, a sve na štetu Dinama.
Sumnjaju da je Mamić sa sinom, Krotom i Stipančićem dogovarao zaključivanje fiktivnih sporazuma i ugovora između Dinama i tvrtki iz Švicarske, Velike Britanije i Hong Konga o preuzimanju nepostojećih dugovanja GNK Dinamo prema igračima te za nepostojeće usluge posredovanja prilikom transfera igrača, koje su u ime GNK Dinamo potpisivali Mamić i Vrbanović.
Mamić na teret Dinama nalagao nezakonita plaćanja
Nakon što su u ime navedenih društava sačinjeni računi za takve nepostojeće usluge Mamić je, navode, nalagao plaćanja na teret Dinama u korist tih tvrtki iako je, po tvrdnjama Uskoka, znao da “navedena društva nisu, niti su trebala poduzimati bilo kakve radnje u svezi transfera igrača”. Ujedno je sa svojim sinom dogovarao i “zaključivanje ugovora s igračima kojima će se ugovoriti da će transferno obeštećenje na koje će GNK Dinamo steći pravo, u slučaju da se pojedini igrač GNK Dinamo proda u drugi klub, u cijelosti pripasti društvu iz Arapskih Emirata”. Na taj je način tvrtkama Marija Mamića, Krote i Stipančića, a na štetu Dinama, neosnovano plaćeni iznosi od preko deset milijuna eura i pola milijuna funti, izvijestio je Uskok.
Prema pisanju medija sporni su transferi igrača Marija Mandžukića, Eduarda da Silve, Dejana Lovrena, Mathiasa Chaga, Davora Vugrinca, Andersona Coste i drugih. Zdravko Mamić, Mario Mamić i Damir Vrbanović ispitani su sinoć u sjedištu Uskoka, nakon čega su vraćeni u policijski pritvor na zagrebačkim Oranicama.
Mamić je otprije pod Uskokovom istragom zbog sumnje da je nizom nedjela zajedno sa svojim bratom Zoranom, Vrbanovićem i poreznikom Milanom Pernatom Dinamo oštetio za najmanje 117,8 milijuna kuna, a proračun za barem 12,2 milijuna kuna neobračunatog i neplaćenog poreza i prireza.
Izvor: narod.hr/hrt
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.