Manjinama će u novoj Vladi pripasti resor potpredsjednika vlade za društvena pitanja i ljudska prava

Foto: fah

Budući mandatar Vlade Andrej Plenković okupio je jučer u Banskim dvorima zastupnike nacionalnih manjina kako bi dogovorili okvire za buduću suradnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako su manjinski zastupnici uoči sastanka najavljivali da će ovoga puta tražiti neka ministarstva, na kraju je dogovoreno da će manjinama pripasti mjesto potpredsjednika Vlade za društvene djelatnosti i ljudska prava. Tako je u rekordnom roku, ni tjedan dana nakon parlamentarnih izbora, postignut dogovor koji će Plenkovićevoj novoj Vladi jamčiti minimalnu većinu od 76 zastupničkih ruku.

U HDZ-u očekuju da će ta većina s vremenom i rasti, no nevezano uz okupljanje većine, iz Banskih dvora najavljuju da će Plenković idući tjedan na sastanak pozvati predstavnike svih stranaka koje su dobile mandat na izborima.

– Premijer će ih okupiti iz poštovanja prema njima i prema biračima, kako bi razgovarali o njihovu viđenju ključnih izazova koji su pred Hrvatskom – potvrdio je za Večernji list glasnogovornik Vlade Marko Milić, što bi značilo da će se tražiti što širi konsenzus uoči gospodarske krize s kojom se Hrvatska tek treba suočiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A jučerašnji dogovor s manjinama nije posebno iznenađenje, s obzirom na to da je iz HDZ-ovih krugova i ranije najavljivano kako bi se dogovor mogao postići oko funkcije člana Vlade zaduženog za manjinska pitanja i projekte. Zbog toga je pomalo iznenadila izjava zastupnika romske nacionalne manjine Veljka Kajtazija, koji je ulazeći u Banske dvore kazao da će manjine tražiti više funkcija, pri čemu je precizirao i kako su zainteresirani za resore obrazovanja, uprave ili regionalnog razvoja i fondova EU. Među HDZ-ovim dužnosnicima se, međutim, moglo čuti kako bi im prepuštanje bilo kojeg od navedenih resora SDSS-u, iz kojega bi na koncu trebao biti i budući potpredsjednik Vlade, bilo teško prihvatljivo. Kada je riječ o obrazovanju, valja se sjetiti da je HDZ kroz protekli mandat trpio snažne kritike zbog prepuštanja ovog resora HNS-u i takav potez nisu skloni ponoviti s manjincima. Ministarstvo uprave je, pak, jedan od politički najosjetljivijih resora, koji među ostalim vodi i glavnu riječ u pitanjima poput dvojezičnih ploča u Vukovaru. Ministarstvo regionalnog razvoja mnogo je manje politički osjetljivo, no riječ je o resoru u kojem se vrte milijarde kuna i pitanje je kako bi na to gledao kadar unutar stranke, pogotovo kad se uzmu u obzir najave da bi se ovom ministarstu mogao pripojiti i resor turizma.

Pupovac ne želi u Vladu

Izvori Večernjeg lista govore kako se na sastanku govorilo i o imenima kandidata za funkciju potpredsjednika, koji su svi iz redova SDSS-a. Kažu kako su se spominjali neki izabrani zastupnici, ali i neki ljudi koji nisu bili na izborima, ali su dugo u sustavu. Izvjesno je jedino da to neće biti Milorad Pupovac, koji je ranije odbacio mogućnost da osobno uđe u Vladu. Za ovu funkciju nije zainteresiran ni najdugovječniji saborski zastupnik Furio Radin, koji je nakon sastanka kazao kako je riječ tek o podršci Plenkoviću kao mandataru te kako će njegova daljnja podrška Vladi ovisiti o ispunjenju programa talijanske nacionalne manjine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dio HDZ-ovaca, s druge strane, jučer nam je tumačio kako bi stranka trebala krenuti u okupljanje šire većine kako bi se umanjio utjecaj manjinskih zastupnika.

Sumnjaju, međutim, da će se ići u formalne pregovore s Miroslavom Škorom i očekuju da će se većina podebljavati tek s dijelom Škorinih zastupnika ili iz drugih klubova, poput HSS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.