Marijini obroci iz Hrvatske ove su godine nahranili više od 60 000 gladne djece u školi

foto: Marijini obroci

U Smaragdnoj dvorani hotela Esplanade održana je tradicionalna Večer Marijinih obroka.
Ovaj događaj obogatili su svojim izvedbama klapa Angeluš te glazbenik i producent Vlaho Arbulić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na večeri je proglašen zagrebački volonter godine u kategoriji 50+ Augustin Torbarina, koji je svima poručio da se trude, bez obzira na dob.

Zbog pandemije – izazovna godina

Dvoje volontera Marijinih obroka Katarina Zarinkijević i Ilija Lučić imali svjedočanstva o
tome kako su se priključili Marijinim obrocima i kako su u djelovanju iskoristili svoje talente. Djelovanje Marijinih obroka kroz zadnje dvije godine prikazano je maštovitim videouratkom volontera Ignacija Romera.

Ova je godina za Marijine obroke bila puna izazova. Budući da se obroci dijele djeci u školama, na mjestu njihova obrazovanja, izazov je počeo kada su se škole počele zatvarati. Zahvaljujući kreativnosti volontera i cijele organizacije, od osnivača Magnusa MacFarlane-Barrowa pa sve do zadnjeg djeteta i njihovih obitelji, organizacija je uspjela nastaviti s programom prehrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dosegnut je broj čak od 2 058 099 gladne djece koja primaju obroke u školi. Taj broj se povećava sve više svakim danom. U svijetu je i dalje 59 milijuna gladne djece koja ne idu u školu. Dovoljne su samo 132 kune kako bi jedno gladno dijete primilo obrok svaki dan u
školi tijekom cijele godine.
Našim volonterima poznata je izreka iz Benina: „Gladan trbuh nema uši.“, ali zato ima oči i radi tih pogleda punih nade svakim danom nastoje djelovati sve više.

Na večeri donacija za 72 djece

Na ovogodišnjoj Večeri prikupljeno je donacija za 72 djece koja će primati Marijine obroke cijele školske godine. Svim donatorima i prijateljima Marijinih obroka jedno veliko hvala u ime sve djece i njihovih obitelji.

U tijeku je i adventska kampanja Marijinih obroka. U Marijim obrocima za donaciju možete dobiti hoodice, čaše, boce za vodu, kalendare, šalice, božićne čestitke, knjige osnivača te ostale raznovrsne darove.
Marijini obroci pozivaju zainteresirane u svoje infocentre u Ilicu 29 (Zagreb) te u ulicu Petra Krešimira IV. br. 2 (Slavonski Brod) gdje svaki četvrtak, petak i subotu od 18 do 20 h možete navratiti na druženje, razgovor, kuhano vino, sok, kolače, kratke filmove, a ni smijeha neće nedostajati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukoliko želite sudjelovati i pomoći Marijinim obrocima, to se može učiniti na mnogo načina. Može se darovati vrijeme, talente ili se sjetiti Marijinih obroka u molitvi. Mala djela ljubavi uistinu čine razliku, poručuju iz Marijinih obroka.
Za sve dodatne informacije zainteresirani se mogu javiti na info@marysmeals.hr ili na broj telefona 01 5509 250.
IBAN: HR7923600001102102666, SWIFT: ZABAHR2X
Više o Marijinim obrocima saznajte na https://www.marysmeals.hr/.

Marijini obroci organizacija su koja osigurava jedan obrok dnevno na mjestu obrazovanja kako bi privukla kronično siromašnu djecu u učionice, gdje dobivaju obrazovanje koje će im u budućnosti biti izlaz iz siromaštva.

U cijelom svijetu

Marijini obroci omogućavaju svakodnevne obroke djeci u okviru školskih
programa prehrane u 19 zemalja: Malaviju, Liberiji, Zambiji, Zimbabveu, Keniji, Južnom Sudanu, Ugandi, Etiopiji, Beninu, Nigeru, Madagaskaru, Indiji, Mjanmaru, Tajlandu, Ekvadoru, Haitiju, Libanonu, Siriji i Rumunjskoj.
Kada su se škole zatvorile zbog pandemije Covida-19, ova humanitarna organizacija provodila je raspodjelu paketa hrane i higijenskih potrepština u lokalnim zajednicama. Kroz ove distribucije, Marijini obroci nastavili su dosezati gotovo svu djecu koja su i prije pandemije bila uključena u program prehrane Marijinih obroka, omogućujući roditeljima ili skrbnicima da djeci kod kuće kuhaju obroke – na njihovom privremenom mjestu obrazovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prateći ponovno otvaranje škola, Marijini obroci u suradnji s lokalnim zajednicama i dugogodišnjim partnerima nastoje uspostaviti programe prehrane u školama, tamo gdje je to moguće i u skladu s lokalnim sigurnosnim mjerama, istovremeno nastavljajući s raspodjelom hrane roditeljima u onim zajednicama gdje su škole još uvijek zatvorene. Prema zadnjim izviješćima većina djece vratila se u školske klupe.

Samo 132 kune za cijelu godinu

Prosječan trošak prehrane jednog djeteta Marijinim obrocima kroz cijelu školsku godinu iznosi 132 kune. Marijini obroci obvezuju se potrošiti najmanje 93 % od svake donacije izravno za programe prehrane. To je moguće zato što većinu posla u organizaciji obavlja vojska predanih volontera – uključujući njih više od 80.000 samo u Malaviju.
U svim zemljama gdje se provodi program prehrane Marijinim obrocima upravljaju lokalne
zajednice. Gdje god je to moguće, obroci se pripremaju s prehrambenim sastojcima koji se uzgajaju i kupuju lokalno. Time se podupiru obitelji i jača lokalno gospodarstvo.

Marijini obroci nastali su 2002. godine kada je Magnus MacFarlane-Barrow, tijekom razdoblja gladi posjetio Malavi, i upoznao majku koja je umirala od AIDS-a. Kad je Magnus upitao njenog najstarijeg sina Edwarda koji su mu životni snovi, on je odgovorio jednostavno: „Želim imati dovoljno hrane za jesti i jednog dana ići u školu.“
Marijini obroci Hrvatska od 2009. godine do danas, zahvaljujući dobroti podupiratelja iz Hrvatske, imaju otvorenu 21 školsku kuhinju koje se nalaze u Liberiji, Malaviju, Beninu, Zambiji i Ekvadoru.

U 2021. godini Marijini obroci Hrvatske nahranili su više od 60 000 gladne djece u školi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.