Markač savjetnik – Božinović popravlja sliku o sebi?

Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović imenovao je umirovljenog generala Mladena Markača (koji se u isto vrijeme kada je Božinović bio predstojnik Mesićeva ureda teško bolestan nalazio u haaškom pritvoru), svojim posebnim savjetnikom za obavljanje pojedinih poslova iz djelokruga Ministarstva unutarnjih poslova, objavio je u ponedjeljak MUP na svojim internetskim stranicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U MUP-u kažu kako je Markač imenovan savjetnikom na prijedlog ministra Božinovića te uz prethodnu suglasnost predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, a sukladno Zakonu o Vladi RH.

Savjetničku dužnost Markač će obavljati bez zasnivanja radnog odnosa i bez naknade za rad.

Inače, general Markač bivši je zapovjednik specijalnih redarstvenih jedinica MUP-a Republike Hrvatske u vrijeme Domovinskog rata. U žestoke bitke svoje je dečke vodio uz riječi – “Za mnom!”. Bio je vrlo omiljen među suborcima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godinu dana nakon velike vojno-redarstvene operacije Oluja, general Markač postaje saborski zastupnik HDZ-a, a istovremeno je obnašao dužnost pomoćnika ministra unutarnjih poslova za specijalnu policiju.

Promjenom vlasti u siječnju 2000. i izborom predsjednika Stjepana Mesića dolazi do brojnih akcija protiv hrvatskih braniteljia i ratnih zapovjednika.

Zbog otvorenoga pisma nekolicine hrvatskih najviših časnika u kojemu je oštro kritizirana politika nove vlasti tadašnji predsjednik RH Stjepan Mesić prisilno umirovljuje visoke časnike Hrvatske vojske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mladen Markač također je smijenjen s funkcije, a ubrzo potom i umirovljen.

Nastojeći dokazati da je sam vrh hrvatske države odgovoran za genocid nad Srbima, koji je navodno skrivila braneći teritorijalnu cjelovitost RH u Operaciji Oluja 1995., tužiteljstvo Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije podiže 2000. godine optužnicu protiv generala Ante Gotovine, Mladena Markača i Ivana Čermaka. Nakon vrlo opsežnog i kompliciranog suđenja, sva su trojica 2012. godine oslobođena svih optužbi: sud je utvrdio da Hrvatska 1995. godine nije počinila nikakav genocid.

Nakon što je u ožujku 2004. stigla optužnica protiv Markača, general odmah pristaje na suradnju s Haaškim sudom i dragovoljno se predaje. No, pritvor je izuzetno teško podnosio, i to prije svega zbog zdravstvenih problema. Markač, naime, boluje od šećerne bolesti, a preživio je i tri srčana udara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić u veljači 2004. imenovao je Davora Božinovića novim predstojnikom Ureda predsjednika Republike Hrvatske. Božinović je tu funkciju obnašao do 2005. kada postaje veleposlanik Republike Hrvatske u svojstvu šefa Misije RH pri NATO-u.

U to je vrijeme general Ante Gotovina od podizanja optužnice do uhićenja bio u bijegu na nepoznatom prebivalištu.

Politički pritisci nastavili su se na hrvatsku savitljivu vlast, što se zorno očitovalo preko zadržavanja Čermaka i Markača u pritvoru.

“Premda raspolažem s neformalnom informacijom kako se glavna haaška tužiteljica Carla del Ponte nije protivila puštanju generala Mladena Markača i Ivana Čermaka da se brane sa slobode, suprotna odluka Haaškog suda donesena je, pretpostavljam, upravo zbog bijega generala Ante Gotovine”, rekao je sredinom rujna 2004. tadašnji predsjednik Mesić, navodi Slobodna Dalmacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Budući da su institucije hrvatske države, posebice policija i obavještajne službe, obavile svoj posao na njegovu uhićenju, jasno je da Gotovina nije u Hrvatskoj. Prema tomu, da se general Gotovina ipak pojavi pred Haaškim sudom, ako sam ne nalazi razloga za takvim činom, Hrvatskoj u tome trebaju pomoći službe drugih država”, kazao je tadašnji hrvatski predsjednik Stjepan Mesić.

Pritom je predsjednik Mesić poručio generalu Gotovini da bi mu presuda generalu Tihomiru Blaškiću, koju bi trebao proučiti, mogla biti motivom da se odazove pozivu haaških istražitelja i odgovori na postavljena mu pitanja.

“Međutim, to je više stvar njegovih savjetnika, koji ovakvim postupcima skupljaju političke poene, a možda im i financijski to odgovara”, smatrao je predsjednik Mesić.

Na pitanje o novom jumbo-plakatu s generalom Gotovinom koji je tada osvanuo u Vodicama, predsjednik Mesić je uzvratio da bi generalu Gotovini bilo bolje da se osobno prikaže, a ne svojim slikama.

Na novinarski upit o povratku supruge generala Gotovine Dunje Zloić-Gotovine na posao u MORH, Mesić je rekao kako njezino bolovanje od sedam godina dosta dugo traje.

“Ona je trebala davno prije doći na posao. Ne znam tko je kriv što dopušta da netko može sedam godina ne dolaziti na posao i nakon toliko vremena se vratiti. Koliko znam, bolovanja traju po nekoliko mjeseci, ali u to doista ne bih ulazio, to vi novinari istražite”, napomenuo je Mesić, u čijem je uredu Božinović tada bio predstojnik ureda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.