Martinčević poziva na rješavanje problema varaždinskog otpada

Zamjenica varaždinskog gradonačelnika i saborska zastupnica Natalija Martinčević, pozvala je ministra zaštite okoliša i prirode Mihaelu Zmajloviću da idućeg četvrtka dođe na radni sastanak u Varaždin i da zajednički pokušaju pronaći rješenje problema varaždinskog otpada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim ministru, Martinčević, koja je i predsjednica Udruge Inicijativa za osnivanje Narodne stranke-reformisti, službeni poziv za radni sastanak uputila je i direktoru Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Svenu Mulleru, varaždinskom gradonačelniku Goranu Habušu te varaždinskom županu Predragu Štromaru, kako bi svi zajedno ‘sjeli za stol i pronašli rješenje’.

“Poslala sam poziv da svi zajedno 3. srpnja sjednemo u gradsku vijećnicu i da ne izađemo sa sastanka dok ne nađemo rješenje. Danas u Varaždinu imamo 130.000 tona otpada koji ozbiljno ugrožava zdravlje naših građana. Također, još se ne zna po kojoj će cijeni i hoće li uopće taj problem biti riješen”, izjavila je na današnjoj konferenciji za novinare zamjenica varaždinskog gradonačelnika Martinčević.

Napominje kako se trenutačno ništa ne događa kako bi se riječio taj problem, te naglašava da je varaždinski otpad najveća ekološka bomba u gradu i županiji, ali i u državi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Martinčević je podsjetila kako je grad dodijelio koncesiju za odlaganje cjelokupnog otpada Zajednici ponuditelja koju je grad u obvezi i ispoštovati, te da Ministarstvo i Fond trebaju to rješenje, odnosno troškove, sufinancirati.

S druge strane, po njenim informacijama, Ministarstvo i Fond imaju zakonsku prepreku kada je u pitanje sufinanciranje jer je riječ o odlaganju, a ne zbrinjavanju otpada.

Varaždinski balirani otpad već je dulji niz godina glavni problem u gradu Varaždinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još 2008., za vrijeme kada je gradonačelnik bio Ivan Čehok, potpisan je ugovor o interventnom zbrinjavanja otpada između gradske komunalne tvrtke Varkom i tadašnjeg T7 Visa d.o.o. poduzetnika Davora Patafte, kojim je ta tvrtka bez javne nabave dobila posao vrijedna više od 100 milijuna kuna.

Ugovor je postao predmetom istrage USKOK-a zbog čega su i Čehok i Patafta bili u pritvoru, a trenutno je sudski proces na Županijskom sudu u Zagrebu.

U međuvremenu došlo je do promjene vlasti gdje je novi gradonačelnik, HNS-ov Goran Habuš, potražio novo rješenje problema. Pronašao ga je kroz raspisivanje novog natječaja za otpad, a posao je dobila Zajednica ponuditelja predvođena tvrtkom Cezar. Gradsko je vijeće potvrdilo dodjelu koncesiju koju Habuš još nije potpisao čekajući odgovor Fonda u kojem će iznosu sufinancirati troškove. Budući je koncesijom predviđeno samo daljnje odlaganje otpada na drugu lokaciju Fonda takvo rješenje ne može sufinancirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu je gradonačelnik Habuš održao nekoliko sastanaka s ministrom Zmajlovićem i čelnim ljudima Fonda, ali do bilo kakvog dogovora još nije došlo.

Natalija Martinčević je ujedno na današnjoj konferenciji postavila pitanje zašto se u startu natječajem predvidjelo odlaganje otpada, mogućnost koju Fond ne može sufinancirati. Ističe da netko mora snositi odgovornost za to.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.