Mate Šimundić: Je li ‘sveti političar’ oksimoron?

mate šimundić
Foto: Mate Šimundić, commons.wikimedia.org

Predsjednik Županijske skupštine Splitsko-dalmatinske županije Mate Šimundić, otac petero djece, teolog, na svetkovinu Svih svetih osvrnuo se na političare i svetce kroz prošlost, ali i gdje su danas, zapitavši se – je li “sveti političar” oksimoron?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Najviše nas je negdje između, na pola puta, rastrgani između časnih namjera i ljudskih slabosti. Između dobra i zla. Nažalost, često peremo ruke kao onaj političar iz Vjerovanja, upravitelj Judeje, koji nije poslušao svoju ženu, a bolje bi mu bilo”, podsjetio je, poručivši – “danas je prilika za obraćenje”.

> Šimundić: Jedan dio našeg naroda još je izložen jugoslavenskoj ideji i ne prihvaća hrvatsku državu i identitet

Šimundićev komentar u nastavku prenosimo u cijelosti:

[SVI SVETI]

Je li “sveti političar” oksimoron?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Josipa Egipatskog braća su prodala u ropstvo, a poslije je bio prvi do faraona, apsolutni gospodar najbogatije zemlje svijeta toga vremena. Toliko je bio sposoban da su ga vlasti postavile za upravitelja zatvora – premda je bio zatvorenik. Mudro je savjetovao faraonu da u vremenu obilja misli na buduću oskudicu, a ovaj mu je dao u ruke cjelokupnu državnu imovinu i rezerve. Naziva se još i Pravednim, dakle svetim u starozavjetnom smislu.

Kralj David je bio punokrvni političar. Zahvaljujući političkim manevrima uspio je preživjeti dobro organiziranu pobunu koju je predvodio ni manje ni više nego njegov rođeni sin, Abšalom. Premda ga znamo i po teškim grijesima (preljub, ubojstvo), za sve se pokajao i dogurao do iznimne poniznosti, do istinske svetosti. Sveti David.

Thomas More je bio engleski lord kancelar. Prije toga, kao mladić, bio je četiri godine s kartuzijancima. Napisao je Utopiju, djelce o savršenom društvu koje je moguće samo opisati, ali ne i ostvariti. Kažu da je u poslu bio odlučan i učinkovit, i da je radio greške. Ostao je vjeran Crkvi i kad je to značilo izgubiti glavu, doslovno. Sad je svetac zaštitnik državnika i političara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Giorgio La Pira je bio gradonačelnik Firence u drugoj polovici XX. stoljeća. Bavio se podizanjem samoodrživih kvartova, u kojima su male trgovine, parkovi, škola i crkva bili duša lokalne zajednice. Osim komunale na srcu mu je bio svjetski mir i solidarnost među ljudima. Giorgio je živio kao dominikanski trećoredac, laik, u maloj sobi bez grijanja, a danas ga nazivamo Slugom Božjim s herojskim stupnjem kreposti.

Neki su državnici i političari, doduše, smatrani božanstvima dok su hodali po zemlji, ali nakon smrti ugasila im se zvijezda i sad ih držimo za tirane i zločince. Takve nećemo danas spominjati. Oni su svetce progonili i ubijali.

Najviše nas je negdje između, na pola puta, rastrgani između časnih namjera i ljudskih slabosti. Između dobra i zla. Nažalost, često peremo ruke kao onaj političar iz Vjerovanja, upravitelj Judeje, koji nije poslušao svoju ženu, a bolje bi mu bilo. Prečesto smo u Sinedriju Ana i Kajfa, a ne Josip Arimatejac i Nikodem. Došli smo na loš glas. S pravom. Danas je prilika za obraćenje.

Svi sveti, molite za nas!
✝️⚓❤️ , zaključno je poručio Šimundić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Prof. Šimundić: Promjena izbornih zakona mora biti prioritet hrvatske politike u RH i BiH
> Mate Šimundić, čelnik Županijske skupštine Splitsko-dalmatinske županije napustio Domovinski pokret
> Mate Šimundić (DP): Protivim se svakom nametanju cjepiva i slažem se s Laucom da je na djelu ‘pandemijski marketing’

Šimundić je lani gostujući u podcastu 55 minuta kod Željke Markić progovorio o tome zašto se odlučio baviti politikom, kako ga je iskustvo života u Meksiku pripremilo na obitelj, profesionalni posao i politički angažman te koje promjene treba uvesti da Splitsko-dalmatinska županija procvjeta.

Što je tom prilikom kazao pogledajte u nastavku:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.