Subota, 19 travnja, 2025
8.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Međuvladin mješoviti odbor o zaštiti prava hrvatske manjine u Crnoj Gori i crnogorske manjine u Hrvatskoj

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međuvladin mješoviti odbor (MMO) za provedbu Sporazuma između Republike Hrvatske i Crne Gore o zaštiti prava hrvatske manjine u Crnoj Gori i crnogorske manjine u Hrvatskoj održao je u srijedu u Zagrebu drugu sjednicu na kojoj su se, među ostalim, razmatrala aktualna pitanja posebno važna za obje nacionalne manjine i predlagala rješenja kako bi se osigurala još viša razina manjinskih prava u dvjema državama.

Sjednicu je otvorio državni tajnik Središnjega državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas, predsjedatelj hrvatskog dijela MMO-a, a tom je prigodom istaknuo kako se Republika Hrvatska i Crna Gora ubrajaju u europske države koje na svojem području osiguravaju vrlo visoku razinu manjinskih prava u skladu s međunarodnim standardima zaštite prava nacionalnih manjina, priopćeno je iz Središnjega državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

“Međutim, koliko god stanje bilo dobro, uvijek postoji mogućnost i potreba za unaprjeđenje i razvoj, pri čemu posebnu pozornost treba obratiti na pronalaženje najboljih načina za zaštitu iznimno vrijedne manjinske materijalne i nematerijalne baštine”, rekao je Milas.

Istaknuo je prijateljske odnose između dviju država te kako Republika Hrvatska, kao članica NATO-saveza i Europske unije podupire put Crne Gore u euroatlantske integracije.

Obnašatelj dužnosti tajnika Ministarstva za ljudska i manjinska prava Vlade Crne Gore Valon Dasharami, predsjedatelj crnogorskog dijela MMO-a, u uvodnom je govoru izrazio zadovoljstvo nastavkom suradnje radi unaprjeđenja i zaštite prava dviju manjinskih zajednica s obzirom na to da je poštovanje i razumijevanje najvažniji segment svake uspješne suradnje, a Republika Hrvatska i Crna Gora su dobar primjer takve suradnje.

Također, istaknuo je odlučnost Vlade Crne Gore da i u sljedećem razdoblju provodi proaktivnu politiku poštovanja i zaštite prava manjinskih naroda i drugih manjnskih nacionalnih zajednica te da nastavi unaprjeđivati vrlo uspješnu suradnju s Republikom Hrvatskom na tom području, navodi se u priopćenju.

Na sjednici je bila analizirana provedba prihvaćenih preporuka s prve sjednice, održane 2015. godine u Podgorici, te su se razmatrala aktualna pitanja posebno važna za obje nacionalne manjine i predlagala rješenja koja će osigurati još višu razinu manjinskih prava u dvjema državama.

Od novih tema, kako je priopćeno, treba istaknuti razmatranje osnivanja crnogorske knjižnice i crnogorskoga kulturnog centra u Republici Hrvatskoj te institucije za proučavanje povijesti i kulture Hrvata u Crnoj Gori i zajedničku nominaciju kulturnog dobra Bokeljske mornarice radi upisa na UNESCO-ovu listu nematerijalne kulturne baštine, u kojoj će biti istaknut sv. Tripun te kako je Bokeljska mornarica kao nematerijalna kulturna baština Crne Gore ujedno i baština pripadnika hrvatske manjine u Crnoj Gori.

Priopćeno je da je druga sjednica hrvatsko-crnogorskoga Međuvladinoga mješovitog odbora za zaštitu manjina održana u prijateljskoj i konstruktivnoj atmosferi te je najavljeno da će se treća sjednica održati u prvoj polovici 2018. godine u Crnoj Gori.

Članove odbora imenovale su vlade Republike Hrvatske i Crne Gore. U njemu su predstavnici nacionalnih manjina i predstavnici mjerodavnih ministarstava i ureda (kultura, vanjski poslovi, obrazovanje, unutarnji poslovi i dr.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Hina/mš

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci