Memorijalni centar raketiranja Zagreba – pogledajte izložbu o blokadi „Maršalke“

centar
Foto: snimka zaslona HRT

Memorijalni centar raketiranja Zagreba 1991./1995. (Petrićeva ul. 4) predstavio je izložbu Vojarna “Maršal Tito” u Zagrebu 1991. Izložbu autorski potpisuje Juraj Sekula, kustos Muzeja grada Zagreba. Njome se obilježava trideseta godišnjica ratne 1991. i odlaska JNA iz vojarne „Maršal Tito“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova informativna izložba ujedno je najava studijske izložbe o bitki za vojarne u Zagrebu i njegovoj užoj okolici, javlja Muzejski dokumentacijski centar. Pozivaju građane da svojim donacijama predmeta povezanih s blokadom i oslobađanjem vojarni JNA u Zagrebu, obogate zbirku Muzeja grada Zagreba „Zagreb u Domovinskom ratu“. Izložba se može pogledati do 2. svibnja sljedeće godine. Memorijalni centar Raketiranja Zagreba 1991./1995. radi utorkom, četvrtkom i subotom, od 10 do 18 sati.

Suverenost i samostalnost

Izložba “Vojarna ‘Maršal Tito’ u Zagrebu 1991.“ tematizira jedan od ključnih događaja s početka Domovinskog rata, blokadu jedne od najvećih vojarni na području Hrvatske koja je predstavljala izravnu prijetnju za hrvatski politički vrh i grad Zagreb.
Autor izložbe Juraj Sekula, koristeći se fotografijama iz fundusa Muzeja grada Zagreba i arhiva Vjesnika koje se čuvaju u Hrvatskom državnom arhivu posjetiteljima približava ratnu 1991. godinu. Prikazuje različite faze sukoba između građana i branitelja Zagreba i posade vojarne u kojoj su bili stacionirani Zapovjedništvo i oklopno-mehanizirani dijelovi 140. mehanizirane brigade JNA, pontonski bataljun kao i druge manje jedinice. U vremenu kada tadašnje hrvatsko političko vodstvo donosi odluku o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske i raskidu državno-pravnih sveza s ostalim republikama i pokrajinama SFRJ.

Veliko naoružanje JNA

Blokadu vojarne u kojoj su se nalazili brojni tenkovi T-55 i T-72, haubice i topovi, višecijevni bacači raketa, minobacači, protuoklopna sredstva, oklopni transporteri i druga vojna oprema izveli su sredinom rujna 1991. pripadnici Narodne zaštite, uglavnom iz okolnih zagrebačkih naselja Travnog, Zapruđa, Utrina, Dugava i Jakuševca, zajedno sa jedinicama MUP-a i Zbora narodne garde. Posadi vojarne obustavljena je isporuka struje, vode i hrane. Prekinute su telefonske veze, prilazi vojarni su minirani. Na najvažnijim prometnim pravcima postavljeni su teški inženjerski strojevi, cisterne i autobusi. Tijekom blokade pripadnici JNA otvarali su strojničku i topovsku vatru na položaje hrvatskih branitelja i okolna naselja. Tada je najviše stradalo Travno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kamenjem na tenkove

Situacija je eskalirala 2. srpnja 1991. kada su revoltirani građani Zagreba pokušali spriječiti odlazak tenkova JNA u napad na Sloveniju. Kod barikade na Mostu mladosti dolazi do razmjene vatre s kolonom vojnih vozila, a tijekom trajanja sukoba iz „Maršalke“ izlaze četiri tenka koje su građani pokušali zaustaviti kamenjem, molotovljevim koktelima i preprečenim automobilima. U konfliktu su živote izgubili apsolvent Fakulteta strojarstva i brodogradnje Raveno Čuvalo, prva žrtva JNA u Zagrebu, ročnici JNA Zoran Mirković i Halil Cucak, a ranjeno je devet civila i dva pripadnika 2. “A” brigade ZNG-a.

Plan obrane

Publika može vidjeti vojnike JNA koji utvrđuju obranu vojarne, roditelje koji su došli u posjet ročnicima JNA u blokiranoj „Maršalki“, pripadnike Narodne zaštite koji igraju šah na položaju ispod Mosta mladosti, “ježevima“ blokiranu Aveniju grada Dubrovnika, onesposobljenu samohodnu haubicu „Gvozdika“ snimljenu nakon odlaska vojske. Izložen je plan grada Zagreba s ucrtanim planom obrane u siječnju 1991. Na njemu su označene lokacije osmatračkih i protuoklopnih grupa, odnosno razmještaj jedinica MUP-a i položaji protuzračne obrane. Prikazane su i posljedice borbenih djelovanja iz „Maršalke“ po okolnim naseljima.

Ljudske žrtve

Posebno su potresni ratni prizori snimljeni početkom srpnja na zagrebačkim ulicama. Na njima se vide stanovnici Zagreba kako kamenuju vojni Puch ispred vojarne. Zatim, policijski djelatnici koji uslijed pucnjave trče u zaklon, blokirana kolona JNA na Mostu mladosti pored koje se nalazi poginuli ročnik kao i građani koji pokušavaju spasiti teško ranjenog Ravena Čuvala. Tu je i fotografija tenkova 140. mehanizirane brigade koji napuštaju Zagreb nakon što je u Ženevi 23. studenoga, uz posredovanje Cyrusa Vancea, potpisan mirovni sporazum o povlačenju JNA iz blokiranih vojarni u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Memorijalni centar raketiranja Zagreba 1991./1995. izložbu nudi do 2. svibnja 2022. godine, piše Ivan Guberina za Muzejski dokumetacijski centar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.