Premijer Milanović primio Theodora Merona

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Zoran Milanović primio je danas predsjednika Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) Theodora Merona, koji boravi u dvodnevnom radnom posjetu Republici Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik MKSJ Meron izvijestio je predsjednika Vlade o postupku ustroja Mehanizma za međunarodne kaznene sudove, uspostavljenog rezolucijom 1966 (2010.) Vijeća sigurnosti UN, kao tijelo koje će „nastaviti nadležnost, prava, obveze i nužne funkcije Međunarodnih sudova za bivšu Jugoslaviju i Ruandu“, kojega će on osobno također biti predsjednik. Mehanizam za međunarodne kaznene sudove, preuzet će postupke koji su preostali, od toga četiri prvostupanjska suđenja te pet žalbenih postupaka, priopćili su s Banskih dvora.

Predsjednik Vlade ukazao je na duljinu pojedinih postupaka, čime se čini velika šteta pravdi koja mora biti brža da bi postigla svoj učinak i djelovala kao generalna prevencija. Predsjednik Meron suglasio se s primjedbom o duljini trajanja postupaka, pri čemu je istaknuo kompleksnost suđenja na više jezika, sa stotinama svjedoka i na dvije tisuće kilometara udaljenosti od počinjenih zločina.

Zaključio je kako se MKSJ, protivno svim predviđanjima, pokazao vrlo učinkovitim, jer je svih 161 optuženika doveo pred lice pravde, iako nije izravno raspolagao sredstvima prisile.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razgovaralo se i o projektima Informativnih centara koji će ostati kao naslijeđe međunarodne pravde na ovim prostorima, pri čemu je predsjednik Meron istaknuo kako Hrvatska ima snažno i neovisno pravosuđe koje je jamac ljudskih prava njenih građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.