Ponedjeljak, 20 siječnja, 2025
-1.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Mesićeva suradnica tvrdi da samo struka može govoriti o obnovi kuća, odgovorio joj Hasanbegović

Podijeli

Kako se radila obnova u potresom pogođenom području nakon Domovinskog rata i treba li zbog toga osnovati saborsko istražno povjerenstvo, pitanja su o kojima se razgovaralo u emisiji ‘Poligraf’ Hrvatskog radija. No zaiskrilo je kada se u emisiju javila Štefanija Balog, bliska suradnica bivšeg predsjednika Stjepana Mesića, prenosi tportal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gosti su bili su saborski zastupnici – HDZ-ov Dražen Bošnjaković, SDP-ov Arsen Bauk te Zlatko Hasanbegović iz Domovinskog pokreta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U emisiji je došlo do rasprave kada se javila Štefanija Balog, vlasnica Arhitektonskog studija te dugogodišnja prijateljica i suradnica bivšeg predsjednika Stjepana Mesića. Već na početku ispričala je kako je njena tvrtka radila obnovu, ali na slunjskom području, a voditelju Togonalu je spočitnula zbog ljudi koje je pozvao kao goste u emisiju.

“Mislim da biste trebali uzeti u emisiju ljude koji su konkretno radili nešto i struku. Slažem se s Bošnjakovićem da ova gospoda nemaju pojma što se radilo. Ja sam bila na čelu biroa koji je najstariji u Hrvatskoj. Nakon ’63. godine, kad je bio veliki potres u Skoplju, promijenio se zakon o gradnji i svi objekti, i veliki i mali, moraju se raditi u ovoj našoj zoni, gdje imamo potresnih rasjeka, za 9. potresnu zonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To znači da objekti, i mali i veliki, moraju imati vertikalne i horizontalne serklaže. Imate puno obiteljskih objekata koji nemaju kose serklaže ispod krova, to ne košta toliko puno. Nijedan projekt se ne smije primiti koji je tako napravljen, a nadzorni inženjer koji nadgleda mora vidjeti je li se radilo po zakonima struke. Horizontalni, vertikalni serklaži – kuća u ovako velikom potresu može puknuti, ali se neće srušiti”, ocijenila je Balog.

“Stvar je stručna prije svega, ali ako je netko individualno odnio cement, tu se radi o marki betona. Gospoda koja su u studiju nemaju pojma što je marka betona, odnos cementa, agregata, vode”, dodala je, na što je reagirao Hasanbegović.

“Nema razloga podcjenjivati ovdje nazočne u studiju. Nitko od nas ovdje nije u funkciji inženjera građevine ili arhitekta. Mi smo zastupnici u Saboru i Sabor je u krajnjoj liniji zakonodavac. Treba prestati mistificirati i važnost struke, tj. odnosa struke i politike. Mi imamo pokušaje da se dio struke pokušava predstaviti u natpolitičkom i nepolitičkom obliku. Na podlozi struke donose se zakoni i odluke, ali ih donosi politika. Ako itko u ovoj zemlji zna što je povezanost politike i struke, onda je to upravo gospođa Balog. Neka se podsjeti svoje osobne povezanosti s važnim akterima hrvatske politike, od Stjepana Mesića do Radimira Čačića, i koju su oni imali ulogu u njenom poslovanju, a tek nakon toga može ovdje govoriti o struci i nama ovdje docirati. I laiku, pa i profesoru povijesti, jasno je da je ovdje zakazao sustav nadzora”, istaknuo je Hasanbegović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Balog je dok je on govorio dobacila da joj je čast što je radila s Mesićem i Čačićem. “Nisam nikoga htjela uvrijediti niti ikada ikoga vrijeđam. Meni je savršeno jasno da će ova gospoda u Saboru morati napraviti zakon i potvrditi što kaže struka. Gospodine Hasanbegoviću, ja se ispričavam, nisam vas željela uvrijediti. Međutim neću dozvoliti da uspoređujete struku s bilo kakvom političkom pogodbom. Gospodin Čačić, volio netko njega ili ne, stručan je čovjek, sudjelovao je u obnovi i gradnji pa neka ga netko nešto pita. A o gospodinu Mesiću uvijek sve samo najbolje. To što vi imate politički nešto protiv vaš je problem, a ovdje, gospodine Hasanbegoviću, nije riječ o politici, nego o struci. Ja sam se javila kao stručan čovjek koji radi 50 godina u toj struci”, dodala je Balog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/HRT

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci