Mila Jelavić: treba uvesti dječji proračun

Pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić pozvala je danas na uvođenje dječjeg proračuna u Hrvatskoj istaknuvši kako je to i zahtjev Odbora UN-a za prava djeteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Poštovati prava djece znači donijeti odluku da se ne štedi na stavkama proračuna koje se odnose na djecu. Trebalo bi na nacionalnoj i lokalnoj razini odvojiti sredstva namjenjena djeci u tzv. dječji proračun”, poručila je Jelavić u raspravi na temu zaštite dječjih prava u vrijeme gospodarske krize.

Ne možemo biti gluhi i slijepi na dječje potrebe i reći im da ne iskazuju svoje potrebe dok ne prođe kriza, rekla je Jelavić istaknuvši kako treba odmah stati u zaštitu prava djece.

Uvođenje takvog proračuna je i zahtjev Odbora UN-a za zaštitu prava djeteta, neke su zemlje to već učinile ali, kaže Jelavić, u Hrvatskoj nisu napravljeni pomaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U situaciji kada sredstva namijenjena djeci nisu odvojena u posebni proračun, vrlo lako se može dogoditi da se kod rezanja sredstava prvo reže na dječjim potrebama, upozorila je Jelavić. Zbog toga njezin ured neće odustati od preporuke za uvođenje dječjeg proračuna, ma koliko to smetalo Ministarstvu financija i lokalnim zajednicama.

Upozorila je da su nasilju izloženija djeca čiji su roditelji siromašni ili ne rade. Podsjetila je na podatke iz 2012. da je svaki peti stanovnik Hrvatske siromašan ili je na pragu siromaštva, a to posebice teško pogađa dječju populaciju.

Na temelju Konvencije o pravima djeteta, koju je i Hrvatska potpisala, država je obvezna skrbiti o zdravlju djece, ali se kod nas ne ulaže u pedijatrijske timove, pa ih ima sve manje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mentalno zdravlje djece ugroženo je i po tome koliko imamo mjesta na kojima možemo djeci pružiti uslugu. Primjerice, već sedam godina bez uspjeha predlažemo da se u Dalmaciji uspostavi poliklinika poput Poliklinike za zaštitu djece u Zagrebu, upozorila je Jelavić.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.