Saborski odbor za veterane predložio da Dan antifašističke borbe postane spomendan i da kao takav ne bude više neradni dan. Na navedeni prijedlog reagirali su zagrebački antifašisti i brojni političari, uključujući predsjedničkog kandidata Zorana Milanovića i SDP-ovog gradonačelnika Vojku Obersnela.
Milanović: Urazumite se ljudi
“Vidim da neki pametnjakovići žele ukinuti Dan antifašističke borbe, 22. lipnja, kao državni blagdan. Urazumite se, ljudi. Za ljubav čijih prljavih strasti opet dijelite građane?
Kome smeta taj blagdan, kojega, bez ijednog incidenta ili ispada, slavimo zadnjih tridesetak godina,” poručio je na svom Facebook profilu potencijalni predsjednički kandidat Zoran Milanović.
Obersnel: Treba praznikom proglasiti 10. travnja tako da Hasanbegović i društvo slobodno nose svoje crne kapice
Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel na svom Twitter profilu objavio je:
“Ukinuli bi Dan antifašističke borbe kao praznik. Pa normalno. Treba praznikom proglasiti 10. travnja tako da Hasanbegović i društvo slobodno nose svoje crne kapice. Svima koji misle tako posvećujem pjesmu Leta3 “Ku…m u čelo”
Ukinuli bi Dan antifašističke borbe kao praznik. Pa normalno. Treba praznikom proglasiti 10. travnja tako da Hasanbegović i društvo slobodno nose svoje crne kapice. Svima koji misle tako posvećujem pjesmu Leta3 “Ku…m u čelo”
— Vojko Obersnel (@Obi_Rijecki) November 6, 2019
Bauk i Pupovac protiv ukidanja Dana antifašističke borbe: ‘Desnica provocira’
Predsjednik Kluba zastupnika SDP-a Arsen Bauk ocijenio je neprihvatljivim i kukavičkim prijedlog amandmana saborskog Odbora za ratne veterane da Dan antifašističke borbe, 22. lipnja, ubuduće bude spomendan umjesto državni praznik i neradni dan.
Mislim da je riječ o tome da stranačka desnica malo provocira i uzvraća udarac Andreju Plenkoviću, ali to je njegov problem, a mogao bi postati i problem države, ocijenio je Bauk u izjavi novinarima u Saboru, prenosi HRT.
“Tko od Hrvatske želi napraviti nepolitički narod upustit će se takav eksperiment. Ja mislim da to mogu samo ljudi koji ne razumiju što je važno za narod i društvo ili su njezini neprijatelji”, komentirao je predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac.
Podsjetimo, predsjednik Vlade Andrej Plenković predstavio je na sjednici Vlade početkom listopada novi kalendar obilježavanja blagdana i spomendana, izrazivši uvjerenje da će takav način obilježavanja biti primjereniji i bolji te omogućiti da se izbjegne svaka nedoumica, konfuzija i nedorečenost.
Plenković je predstavio popis predloženih novih blagdana prema kojem bi Dan državnosti bio 30. svibnja, a ne 25. lipnja kao dosad. Tog datuma 1990. bilo je konstituiranje prvog višestranačkog demokratskog Sabora, napomenuo je Plenković, a tim prijedlogom se Dan državnosti vraća na datum na koji se obilježavao do 2001. godine.
Odbor za veterane predlaže amandman da 8. listopada ostane praznik, kao Dan neovisnosti, a da umjesto njega 22. lipnja, Dan antifašističke borbe postane spomendan i bude radni dan.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/N1