Miljenić: Zakon o osobnom bankrotu neće ispuniti očekivanja javnosti

„Zakon o osobnom bankrotu je u fazi izrade nacrta, a ići ćemo s njim u slijedećih par mjesec“, rekao je ministar pravosuđa Orsat Miljenić na pitanje novinara o fazi izrade zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Svatko tko uđe u osobni stečaj, mora znati da se sva njegova imovinu stavlja na jedan kup, na drugi kup se stavljaju dugovi. Ostaje bez imovine, plaćaju se dugovi, onda eventualno ono što preostaje se može otpisati,“ rekao je Miljenić nakon javne tribine u povodu Drugog izvješća o stanju u pravosuđu u Europskoj uniji.

„Radi se o mehanizmu koji bojim se neće odgovoriti na vrlo visoka očekivanja javnosti“, smatra Miljenić te dodaje da to nije jednostavan mehanizam i neće se samo otpisivati dugovi. To je tek faza do koje dolazi nakon jednog postupka, nakon toga građani ulaze u sustav skrbništva, upravlja se njihovim prihodima.

Ono što daje prednost mehanizmu otpisa dugova u odnosu na postojeći, je to da se u njemu može osloboditi duga, smatra Miljenić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ne idemo brzo sa zakonom jer smo trebali povezati čitav niz registara, kojima ćemo procijenit da li netko ima ili nema. Mnogi građani imaju, a ne prikazuju, veći problem je onih koji stvarno nemaju,“ smatra Miljenić i dodaje „cijeli mehanizam osobnog bankrota bit će dosta skup, morat ćemo pokazati društvenu solidarnost.“

Na pitanje novinara o tvrtkama kojima je država u vlasničkoj stukturi, a one ne isplaćuju plaće ministar Miljenić je rekao da se kazneni zakon odnosi na svakoga, a postoje odgovorne osobe i plaće se moraju isplaćivati.

O najavama udruge blokiranih da će ovršni zakon dati na ocjenu ustavnosti ministar nije htio komentirati jer ne znam ništa o tome i dodaje „Ustavni sud ima svoju ustavnu zadaću, svatko može zahtijevat ocjenu bilo kojeg propisa. Ako je nešto ne ustavno, ustavni sud će o tome donijet odluku,“ rekao je Miljenić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.